Komoditního a těžařského giganta tíží dluhy ve výši 30 miliard dolarů, nyní si však stanovil nový cíl a chystá se tuto zátěž do konce letošního roku snížit o 5 miliard dolarů. Čisté zadlužení by se tak s koncem roku 2015 mělo snížit na 25 miliard dolarů. dnes upozornil na oživení zisku z obchodování s komoditami a očekává tak, že za tuto divizi dosáhne cílů stanovených pro tento rok. Upravený zisk před úroky a zdaněním by se tak v souladu se srpnovou prognózou měl pohybovat mezi 2,5 až 2,6 miliardami dolarů. Předešlý výhled ovšem počítal s celoročním ziskem ve výši 2,7 až 3,7 miliardy dolarů, k přehodnocení situace však pravděpodobně vedl propad zisku za první pololetí o 29 procent.
Třetí čtvrtletí bylo silnější z důvodu zlepšení příjmů z obchodování s kovy, minerály a zemědělskými produkty. od konce třetího čtvrtletí splatil tři dluhopisy celkem za 1,95 miliardy dolarů a odkoupila další dluhopisy za 400 milionů dolarů. Komoditní společnost dnes zároveň oznámila plán na další snižování měděné produkce o 55000 metrických tun do konce roku 2017. Celkem by se tedy produkce červeného kovu měla snížit až o 455000 tun a produkce mědi by v letech 2015 a 2016 neměla růst. Pro červený kov, jehož cena spadla letos na Londýnské kovové burze o 18 procent, by to mohla bát dobrá zpráva. Ve třetím letošním kvartále však produkce mědi meziročně mírně stoupla a to o 1 procento na 396000 tun. je zároveň největším dodavatelem uhlí do elektráren, jeho celková produkce však ve sledovaném čtvrtletí klesla o 15 procent na 34 milionů tun.

od počátku letošního roku.
Dalším krokem ke snižování zadlužení byla včera zveřejněná dohoda o prodeji části budoucí produkce stříbra z dolu Antamina společnosti Silver Wheaton za 900 milionů dolarů. Akcie dnes v Londýně rostly až o 7 procent a před polednem připisovaly okolo 5 procent. Od rekordního propadu z 28. září akcie připsaly dokonce 83 procent. Zdá se tak, že se komoditní společnosti podařilo rozptýlit pochyby investorů spojené s její schopností skutečně snížovat vysoké zadlužení. Nicméně od počátku letošního roku akcie i tak ztratily 57 procent a je tak z pohledu výkonnosti nejhorším titulem v rámci indexu FTSE 100. V sektoru komoditních a těžařských společností to však není záležitost ojedinělá, konkurenční od počátku roku odepsal 51 procent. Největší světoví těžaři v letošním roce silně pociťují dopady ekonomického zpomalení v Číně, která je největším světovým spotřebitelem většiny komodit. Poptávka po surovinách tak klesá a přebytky na trhu narůstají.
Zdroj: BBG, CNBC