Drony, roboti a další „bezpilotní“ zařízení mají urychlit globální rozvoj vysokorychlostních mobilních sítí, označovaných jako „5G“. USA ale žádají, aby se přijala globální dohoda mezi státy, která by vyřešila přerozdělení části rádiového spektra, kterého se pro řízení bezpilotních zařízení nedostává. USA přitom chtějí dražbu první frekvence VHF spektra pro síť 5G uskutečnit 29. března 2016.
Tamní Fedarl Communications Commission chce, aby síť 5G fungovala bezproblémově už v roce 2020.
Jde o velký byznys. Očekávaný rozvoj byznysu s „drony“, má jen v USA přinést v nastávající dekádě, podle odhadů médií, až 80 miliard dolarů. Jenže to vše může pořádně zkomplikovat nedostatek rádiových vln. Podle americké Federal Communications Commission (FCC) je nyní technicky připraveno na provozování nejmodernější datové a přenosové sítě 55 firem, mezi nimi , , či . Vysokorychlostní sítě 5G jsou koncipovány i na to, aby jejich prostřednictvím byla možná obsluha například bezpilotních dronů. Vysokorychlostních frekvencí poslední generace je ale celosvětově nedostatek.
Spojené státy americké proto oznámily, že chtějí globální dohodu o přerozdělení části rádiového spektra pro novou generaci mobilních sítí 5G. by se připojili ke snížení nákladů na globální podnikání. Svou představu dali zástupci země veřejnosti na Světové radiokomunikační konferenci v Ženevě, která se koná každé čtyři roky v rámci Mezinárodní telekomunikační unie OSN.
Přestože se zprávy o využívání dronů a dalších zařízení objevují stále častěji, jejich použití podléhá přísným regulím. I v USA je nutná registrace dronů a úřady znepokojuje používání bezpilotních zařízení v blízkosti letišť, případně kolize s leteckým provozem. Statistiky uvádějí, že provoz dronů se v USA mezi roky 2014 až 2015 zdvojnásobil.
Zdroj: Reuters, Federal Communications Commission