Oproti očekávání se spotřebitelské ceny v říjnu meziměsíčně nezměnily. Na jedné straně znovu poklesly ceny pohonných hmot, které reagovaly na příznivý vývoj ceny ropy a jejích derivátů, na straně druhé se zvýšily ceny sezónního zboží. O celkovém výsledku nakonec rozhodly potraviny, které poklesly, i když měsíční průzkumy naznačovaly pravý opak.
Meziroční inflace sledovaná centrální bankou se snížila z předchozích 0,4 % na 0,2 % a je tedy zpátky tam, kde byla v úvodu roku. I nadále platí, že ve srovnání s loňským rokem spotřebitelé platí méně především za pohonné hmoty, potraviny, telefonování a samozřejmě ušetří i za poplatky u lékaře.
Předpokládáme, že v dalších měsících se vývoj inflace začne pomalu obracet. Vyčerpá se postupně pozitivní efekt levných pohonných hmot a svoji roli začne hrát i nízká srovnávací základna. Do inflace na začátku roku znovu promluví vyšší spotřební daně u cigaret a nakonec z ní konečně „vypadne“ vliv zrušených poplatků u doktora.
V každém případě se zdá, že inflace poroste přece jen pomaleji, než naznačuje prognóza centrální banky. Inflační cíl se nejspíše nepodaří splnit ani v příštím roce, i když alespoň do tolerančního pásma (nad jedno procento) by se mohla inflace dostat už na začátku roku.
Nízká inflace i nadále zlepšuje reálnou finanční situaci českých domácností a vlastně tak podporuje ekonomický růst země. Vděčíme za ni ovšem především vývoji světových cen komodit a zatím i levnějším potravinám.