Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OPEC se nedohodl na produkční kvótě. Čeká se na návrat íránské ropy

OPEC se nedohodl na produkční kvótě. Čeká se na návrat íránské ropy

07.12.2015 14:15
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Aktivita amerických těžařů ropy v pátek poklesla na nejnižší úroveň od června 2010. Tehdy se cena ropy pohybovala mezi 70-80 USD/barel a americká “břidlicová revoluce” teprve nabírala na obrátkách. OPEC se v roce 2010 sešel celkem třikrát. Podobně jako minulý pátek se totiž zástupci jednotlivých zemí “kartelu” nedokázali shodnout na dalším postupu. Podmínky na globálním trhu s ropou však v následujících letech producentům tehdy nakonec přály. Cena ropy se dostala nad 100 USD/barel a nad touto hranicí vydržela (až na pár epizod) až do loňského léta. A zbytek je, jak se říká, historie. Je však opravdu tak výjimečná?

Historická paměť analytika samozřejmě není dostatečně dlouhá na to, aby dokázala zachytit všechny historky, které mohou poskytnout poučení pro současnost (a možná i pro budoucnost). Aktuální dění na trhu s ropou však zdá se v řadě ohledů připomíná vývoj v 80. letech. Vysoké ceny ropy a následky tzv. ropných šoků ze 70. a 80. let, tehdy vedly mimo jiné i k investicím do nových nalezišť. Namísto do amerických břidlic tehdy peníze směřovaly například do projektů v Severním moři. Výsledek pro cenu ropy, na rozdíl od dneška dále podpořený recesí a poklesem její spotřeby, byl však obdobný.

Významně jiné ale bylo chování OPECu. Produkce Saúdské Arábie například při snaze o stabilizaci trhu poklesla během čtyř let z asi deseti miliónů barelů ropy denně na méně než tři a půl. Aby si Saúdové vydobyli ztracený tržní podíl zpět, tak rafineriím prakticky garantovali ziskovou marži za zpracování právě jejich ropy. Tím pádem ji učinili velmi atraktivní a “zaplavili” trh svou ropou. Právě tato negativní zkušenost se ztrátou tržního podílu pomáhá pochopit současnou neochotu Saúdů k “výraznější akci”. Producenti ropy se pak s důsledky vývoje v 70. a 80. letech potýkali po následujících 15 let.

Jak vidno, historické paralely, které pomáhají chápat současnou situaci, v poměrně (ne)dávné minulosti existují. Máme se tedy opět připravit na to, že cena ropy bude v příštích 15 letech už jen stagnovat či dokonce klesat?

Samozřejmě to nelze vyloučit, ale zdá se, že mezi oběma epizodami existuje hned celá řada odlišností.

V první řadě je zde fakt, že spotřeba ropy neustále roste a růst se všeobecně očekává i do budoucna. Dále platí, že dodatečné množství “břidlicové ropy”, které lze v USA těžit, činí dle dlouhodobé prognózy amerického ministerstva energetiky (EIA) z letošního dubna cca 2-4 milióny barelů denně. To je asi tak množství, o které se globální poptávka po ropě může zvýšit (pokud nenastanou nějaké neočekávané události) během dvou až pěti let. Oba tyto faktory znamenají, že pokud se v oblastech produkce či spotřeby energie nedočkáme nějaké revoluce, tak se v dlouhém období patrně bez ropy ze zemí OPECu a jiných zdrojů stejně neobejdeme. Dlouhodobá strategie Saúdů a jejich spojenců současné nepříznivé podmínky nějaký ten čas “vysedět”, tak asi nakonec povede ke kýženému cíli.

Minimálně pro následující rok však se žádným udržitelným cenovým nárůstem nepočítáme. Schopnost amerických producentů z historického pohledu nebývale pružně reagovat na výkyvy cen ropy omezuje prostor pro její výraznější nárůst. K dostatku ropy navíc zhruba od druhého čtvrtletí příštího roku patrně přispěje i rostoucí produkce v Íránu, který se již několik měsíců chystá k návratu na trh. Zde je třeba mít na paměti, že náklady na produkci na Blízkém východě jsou patrně nejnižší na světě, což znamená, že Íránu se návrat na trh vyplatí v podstatě za jakoukoliv představitelnou cenu. Kromě Íránu zůstává velkou neznámou zejména další vývoj v Číně, na jejíž vrub padá 40 % z růstu spotřeby ropy v posledních deseti letech.

I když náš výhled na příští rok předpokládá faktickou stagnaci průměrné ceny ropy, tak i nadále očekáváme její vysokou volatilitu. Hledání alespoň střednědobé rovnováhy by na trhu s ropou mělo být doprovázeno právě výrazným kolísáním její ceny. Toho jsme konec konců svědky i v letošním roce. Riziko krátkodobého prudkého růstu ceny, podobného jako například na konci srpna, v poslední době roste. Alespoň to naznačuje významná kumulace krátkých spekulativních pozic ve futures kontraktech na Brent a WTI.

Petr Báča

Pozice: makroekonomický analytik

Makroekonomický analytik v ČSOB, kam nastoupil krátce poté, co dokončil studium na VŠE v Praze. Část studia strávil na Norwegian Business School v Oslu.

Témata: komoditní trhy se zaměřením na ropu a základní, resp. drahé kovy.

 

 


Čtěte více:

Průmyslová výroba v Německu stoupla v říjnu m/m o 0,2 %
07.12.2015 9:15
Průmyslová výroba v Německu stoupla v říjnu oproti předešlému měsíci o...
Venezuelská ekonomika visí nad propastí – zachrání ji vítězství opozice?
07.12.2015 12:13
Poprvé po šestnácti letech vyhrála venezuelská opozice většinu. Opozič...
T: Vlk: Zasedání BoE, reakce na ECB a maloobchod v USA (video)
07.12.2015 12:16
V nejbližších dnech ještě může doznívat vliv posledních zpráv z ECB. S...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.03.2025
21:01Propad na zámořském trhu vedl Fedex a Nike  
17:32Negativní závěr týdne ve znamení firemních zpráv  
17:14Pasivní Fed, ale aktivní finanční podmínky – k čemu směřují?
16:49Společnost Johnson & Johnson plánuje v USA investovat 55 miliard USD
16:05Ruská centrální banka nechala základní úrok na 21 procentech, nevylučuje zvýšení
16:00Perly týdne: Zanedbaná Tesla a prosperující NVIDIA
15:14Americké akcie klesají a naznačují pokračování korekce  
14:21Výsledky Nike: Obrat k růstu bude ještě chvíli trvat. Společnost drtí cla vůči Číně a Mexiku  
11:32Německá Spolková rada schválila historický finanční balík na obranu a infrastrukturu
11:30Důvěra v ekonomiku ČR v březnu opět vzrostla, je nejvyšší skoro za tři roky
11:00Stratégové se po letech otáčí k Evropě čelem a navyšují mediánový cíl pro evropské akcie
9:57Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:47MONETA Money Bank, a.s.: Valná hromada
9:44Nálada spotřebitelů i podnikatelů na vzestupu
9:38Komerční banka, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
9:28Komerční banka, a.s.: Informace o konání řádné Valné hromady
9:07Rozbřesk: Evropa zvyšuje výdaje do obrany. A bude znovu dvourychlostní!
9:00RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
8:20Rošáda ve vedení Apple má za cíl vrátit AI úsilí do správných kolejí. Výdaje na obranu budí obavy o fiskální stabilitu Evropy, akciové futures padají  
5:56Fidelity International: Neodepisujte tradiční automobilky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data