Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak ovlivní výsledky klimatické konference v Paříži cenu ropy?

Jak ovlivní výsledky klimatické konference v Paříži cenu ropy?

15.12.2015 8:15
Autor: Pavel Daniel

Dohoda zemí, které se zúčastnily Mezinárodní klimatické konference v Paříži, prý nemohla být horší zprávou pro ropní společnosti. Alespoň to tvrdí online magazín Market Watch, který dal do souvislosti akční kroky zemí proti zvyšování teploty na Zemi, ke kterým dospěli zástupci na konferenci s analýzou Morgan Stanley. Co ale vlastně přinesou závěry klimatické konference ceně ropy? Analytici Morgan Stanley to řekli jasně: „Jde o další hřebík do rakve pro poptávku po fosilních palivech.“ A co víc, řada globálních ropných společností prý bude muset přehodnotit své obchodní modely.

Morgan Stanley vycházel při sestavování své analýzy závěrů mezinárodní klimatické konference z toho, na čem se více než 190 národů světa dohodlo. Obecně řečeno, na plánu omezit zatížení klimatu, kvůli neustálému oddalování zamezení nárůstu teplot na Zemi. Pod dohodou, ke které se zavázaly vlády, je řečeno, že snaha zemí musí omezit globální oteplování pod 2 stupně Celsia a "pokračovat v úsilí" k omezení oteplování jen o 1,5 stupně. Každá země světa musí přijít s podrobnými plány na snížení emisí, formou tzv. národního příspěvku, který poté bude každých pět let, počínaje rokem 2023, přezkoumáván. Každá země světa bude moci požádat o dobrovolné přezkoumání plnění svých závazků v roce 2018.

Morgan Stanley ale říká, že i přesto, že v zemi zatím zůstává velký objem zásob fosilních paliv, výsledky klimatické konference naznačují, že velký objem z nich nebude nikdy vytěžen. „Kvůli závazku nezvyšovat teplotu na Zemi o dva stupně Celsia je zřejmé, že těžba fosilních paliv z nových nalezišť nebude nakonec vytěžena,“ říká analýza Morgan Stanley. Podle jejich analytiků společnosti, které jsou zaměřeny hlavně na průzkum, to vyvolá velmi rychle otázky ohledně směřování dalších výzkumných aktivit, " říká Morgan Stanley.

Dá se přepokládat, že do roku 2020 žádná ze zemí nepřijme nějaké zásadní rozhodnutí. I proto bude krátkodobě, podle mínění Morgan Stanley, trh s ropou řízen cyklickými faktory. Například účinky na trhu s ropou kvůli škrtům kapitálových výdajů v tomto odvětví, by se měly projevit u nečlenských zemí OPEC v objem dodávek ve druhé polovině roku 2016. Kromě toho, jak podotýká analýza Morgan Stanley, volná kapacita OPEC je limitovaná, což omezuje schopnost sdružení vytvářet kartelové dohody a pokračovat v navyšování objemu produkce.

"Odhadujeme, že do konce roku 2016 se trh s ropou vrátí v podstatě k vyrovnanému stavu nabídky a poptávky. To by mělo vést k mírnému navýšení cen ropy na trhu během roku 2017," říká ve své analýze Morgan Stanley. Analýza americké investiční banky ale nad evropskými ropnými společnostmi hůl neláme: „I když existuje mnoho nejistot, naše očekávání počítají s tím, že cyklické oživení trhu s ropou v naznačovaném čase, převáží strukturální změny v oboru v průběhu následujících 12 - 18 měsíců. Proto naše aktuální ocenění zohledňuje výše popsané skutečnosti a i nadále držíme atraktivní hodnocení pro velké evropské ropné společností," uzavírá analýza Morgan Stanely.

Zdroj: Market Watch, Morgan Stanley 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.10.2018
9:48Víkendář: Nejhorší ze všeho jsou Japonci. A Evropská unie.
20.10.2018
15:18Jak centrální banky zkrotí příští recesi?
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data