Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína rozhodla o strategii na příští rok, žádná velká fiskální injekce nás nečeká

Čína rozhodla o strategii na příští rok, žádná velká fiskální injekce nás nečeká

22.12.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Ropa stále hledá dno. V pondělí spadla její cena na nová jedenáctiletá minima. Strach z růstu amerických sazeb, nových dodávek ropy z Iránu, pomalejšího růstu Číny i celé Asie a nakonec i teplé zimy ztěžuje ropě hledání pevné půdy pod nohama. Pohyb na cenách ropy je přitom v tuto chvíli podobně jako na konci roku 2014 určující pro většinu ostatních hlavních trhů. Především má skrze energetické složky indexů negativní vliv na akciové trhy (i když včera se poklesy zastavily), současně hraje do karet dluhopisům a to hned ze dvou důvodů. Bezpečným fixně úročeným papírům se naopak líbí slabé výkony akcií a stejně tak padající cena ropy současně sráží dolů inflační očekávání.

I když tedy považujeme delší konec německé křivky dál za nadhodnocený, tržní hráči zatím nemají moc bezprostředních důvodů německé vládní dluhopisy (Bundy) vyprodávat. Pokud by se ceny ropy zastavily až v pásmu 20-30 USD za barel, je jakákoliv inflace v eurozóně v roce 2016 pohádkou z říše snů. Na druhou stranu, ECB by takový šok měl ponechat klidnou. Věříme, že pokles cen ropy se neodrazí výrazněji v dlouhodobých inflačních očekáváních a v součtu bude mít na evropské i americké domácnosti znovu nemalý pozitivní dopad.

Dnešní ranní zprávy z Číny pro komodity také nevyznívají příliš dobře. Strategie komunistické strany na další rok zdá se nepočítá s žádnou velkou rozpočtovou injekcí a podle prvních zpráv se naopak čínská administrativa smiřuje s dalším a trvalým snižováním tempa růstu. Není se ostatně čemu divit, růst hnaný skrze podporu investic rychle se zadlužujících podniků naráží zjevně na své mantinely - pře-investovanost a předluženost. Zadlužení čínských nefinančních podniků vzrostlo na 160 % HDP (v USA je pro porovnání okolo 70 % HDP).

Region - forex
Forint a zejména zlotý opanovaly dvě témata, která by měla hýbat kurzy na přelomu roku. V případě obou měn se potvrzuje hypotéza, že jak maďarské, tak polské ministerstvo financí si budou přát silný kurz na konci roku, neboť to opticky sníží veřejný dluh (denominovaný částečně v cizí měně). Přesně v tomto smyslu se včera nechal slyšet maďarský ministr hospodářství.

Druhou kauzou, kterou zajímá speciálně zlotý, je nadcházející výměna osmi z deseti členů Výboru pro měnovou politiku NBP. Už se začínají objevovat první jména, která by mohla zapadnout do nového vedení centrální banky, což je pokyn pro zlotý, aby byl ve střehu, neboť se dá očekávat, že to budou podstatně větší holubice než stávající centrální bankéři.
Co se týká koruny, tak ta zůstává v klidu, přičemž krátkodobé forwardové kurzy, které spadly pod intervenční hranici 27,0, částečně tento pohyb korigovaly.

Dluhopisy
Výnosy španělských dluhopisů vyskočily v pondělí vzhůru po výsledku voleb, který nedává moc nadějí na stabilní a pro-reformní vládu. Výnos na španělském desetiletém bundu vzrostl o 8 bps na 1,77 %. Výnos německého bundu díky padajícím cenám ropy přitom dál lehce klesal.

Komodity
Cena ropy Brent včera nakonec neúspěšně testovala jedenáctiletá minima na úrovni 36,20 USD za barel. Cena se sice pohybovala v průběhu dne pod touto hranicí, avšak nakonec uzavřela nad ní, což mohlo souviset i s exspirací kontraktů futures. Teplá zima však ropě vůbec nepřeje a tak úspěšný atak na úroveň 36,20 může přijít velmi brzy.

 

Čtěte více:

Ropa před Vánoci prohlubuje propad na 11tiletá minima
21.12.2015 10:28
Referenční ropa Brent zahájila předvánoční týden dalšími propady na ...
TOP 10 grafů 2015 – aneb co si zapsat za uši z uplynulého roku
31.12.2015 11:30
Řecko – které zabrnkalo na nervy investorů Řeckou ságu je těžké shrnou...
Souhrn včerejšího vývoje na světových trzích
22.12.2015 8:32
ČR Úvod do nového týdne se pražské burze celkem vydařil, i když na ve...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data