Realitní trh v USA zažije v roce 2016 ještě příznivější rok než byl ten loňský. Podle zjištění agentury Bloomberg, které se opírá o výsledky ankety zpracované Asociací zahraničních investorů do nemovitostí (AFIRE), totiž hodlají zahraniční investoři na realitním trhu USA letos více utrácet. Šedesát čtyři procent respondentů v anketě uvedlo, že v letošním roce hodlá zvýšit své investice do nemovitostí v USA, 31 procent uvedlo, že udrží současnou hodnotu svých investic, případně reinvestuje výnosy z prodeje do jiných amerických aktiv. Žádný z respondentů neplánuje nějaký velký pokles hodnoty investic.
Podle Jima Fetgattera, výkonného ředitele AFIRE, jde o „silnou reakci“ trhu. Členové asociace vlastní asi 2 biliony dolarů v nemovitostech po celém světě. „Zpomalení hospodářského růstu Číny, Brazílie a recese v Evropě, včetně imigrační krize, podtrhuje to, že se USA v současné době stávají pro mezinárodní investory opravdu nejbezpečnějším místem pro realitní investice,“ doplnil Fetgatter.
Vývoj objemu investic zahraničních subjektů do realitního trhu USA
Zdroj: Bloomberg
Statistiky Real Capital Analytics Inc ukazují, že zahraniční nákupy amerických nemovitostí od vypuknutí finanční krize stoupají. Od hodnoty investic ve výši méně než 5 miliard Amerických dolarů v roce 2009 až k 87,3 miliardám dolarů v roce 2015. Investoři z Kanady, Asie, Evropy a Austrálie nakupovali nemovitosti kvůli relativně vyšším výnosům v USA. Podle Real Capital Analytics Inc například investice do nemovitostí na Manhattanu přinesla za rok 2015 objem investic ve výši 23,5 miliard dolarů a zhodnocení 27 procent.
Průzkum AFIRE dále ukázal, že USA dostaly nejvyšší ocenění v žebříčku zemí s nejlepší příležitostí pro zhodnocení realitních investic v roce 2016. Za nimi se umístila Brazílie, Španělsko, Irsko a Velká Británie. Mezi pět nejoblíbenějších měst podle investorů, co do realitních investic, patří New York, Londýn, Los Angeles, Berlín a Paříž se San Franciskem. Statistiky dále ukázaly, že v roce 2015 se ve Spojených státech už druhý rok po sobě obsadily víceúčelové rodinné a průmyslové nemovitosti žebříček oblíbenosti, zatímco oblíbenost investic do maloobchodních nemovitostí spadla na třetí místo. Oblíbenost investic do kancelářských prostor byla v žebříčku čtvrtá a v top „pětce“ se na posledním místě umístily investice do hotelů.
Agentura Bloomberg uvedla, že příznivé očekávání mezinárodních investorů od realitního trhu USA plyne i ze snížení daňové zátěže pro zahraniční penzijní fondy, které v USA nakupují nemovitosti a uvolnění legislativy pro realitní investice. Oblíbenost realitních investic v USA tak má stoupnout nejen kvůli snížení daňové zátěže, ale i procedurám, spojenými s nákupem realit. Dosud totiž mnoho zahraničních investorů kupovalo nemovitosti v USA tak, že muselo angažovat amerického partnera. „Nový zákon "zjednodušuje investiční proces a otevírá mnoho příležitostí pro strukturování nabídek jiným způsobem," uzavřel Jim Fetgatter.
Zdroj: Bloomberg, Association of Foreign Investors in Real Estate