Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína se snaží mírnit akciovou nervozitu

Čína se snaží mírnit akciovou nervozitu

05.01.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

V pondělí zažily americké akciové trhy nejhorší novoroční start od roku 2008. I když důvodů bylo na první pohled více - napětí na Blízkém východě, slabá nálada v americkém průmyslu - zásadní byl bezesporu jeden - neřízený pondělní výprodej čínských akcií. Pro další vývoj na trzích tedy bude důležitý další vývoj v Číně. Co čekat?

I když jsou dnes čínské akcie díky masivní injekci krátkodobé likvidity (20 mld. USD) klidnější, investoři pravděpodobně budou s nervozitou čekat na konec týdne, kdy má skončit zákaz prodejů akcií pro velké investory. Nicméně přestože čínské autority takticky sehrají hru s trhy v následujících dnech a týdnech nakonec dobře, nic to nezmění na tom, že Čínu patrně čeká další zpomalení a zřejmě i oslabení měny, resp. pokles hodnoty domácích aktiv. Proč?

Listopadové zlepšení v makro-číslech (od průmyslu po maloobchod), bylo pravděpodobně pouze dočasným záchvěvem optimismu v reakci na některé jednorázové stimuly. Čínská vláda na podzim ulehčila přístup k hypotékám a daňovými úlevami jednorázově podpořila prodeje aut. Zdá se ale, že již na konci roku dočasný pozitivní stimul z čísel vyprchal. Předluženost čínských podniků v kombinaci s nadměrnými kapacitami v průmyslu, plnými sklady a prudkým poklesem výrobních cen (který od jakékoliv další výroby na sklad odrazuje) nevěští nic dobrého. Odbourávání nadměrných kapacit, zásob a potíže s těžko splatitelnými dluhy budou čínský průmysl tížit dál. Relativně lépe se daří sektoru služeb a z pohledu poptávky spotřebě domácností.

Průmysl je ale v Číně těžká váha, která tvoří na rozdíl od vyspělých ekonomik skoro polovinu HDP a zaměstnanosti. Proto se Čína dalšímu zpomalování nevyhne - a s tím pravděpodobně i tlaku na oslabování měny a na devizové rezervy. Reakcí na to pravděpodobně budou nové rozpočtové a měnové stimuly. T však nedokáží obrátit běh světa, ale pouze zmírnit bolest z procitnutí do nové reality. Pokud čínský růst zpomalí k tempům okolo 5-6 %, nemělo by to vyspělé ekonomiky ohrozit (negativní dopad na Česko a na Německo v takovém případě odhadujeme do půl procentního bodu). Výraznější čínská krize by ale mohla především eurozónu nepříjemně potrápit.

Region - forex
Zlotý včera ignoroval solidní výsledky podnikatelské nálady za prosinec a dále oslaboval, i když nijak zásadně. Celkově negativní nálada na trzích, která se šířila z Číny, patrně zlotému speciálně neprospěla kvůli domácí zjitřené politické situaci. Snaha nové vlády o větší kontrolu médií totiž vyvolala negativní odezvu v EU. Kromě toho zlotému odpoledne nenahrávala ani nepatrně nižší prosincová inflace (bleskový odhad), která samozřejmě zvyšuje šance na další snižování sazeb poté, co nová vláda obmění Výbor pro měnovou politiku NBP. I proto stále očekáváme, že zlotý nebude mít na růžích ustláno ani ve zbytku prvního čtvrtletí. Kurz forintu se mezitím včera příliš neměnil a i koruna zůstala přikována k intervenční hranici, k čemuž pomohl i výborný výsledek podnikatelské nálady v Česku.

Dnešek je v regionu bez očekávaných událostí. Zajímavější bude pro našince až konec týdne, neboť budou zveřejněna data z průmyslu. Z tržního pohledu však bude jistě zajímavější další vývoj v Číně či zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC.

Dluhopisy
Výnosy dluhopisů byly včera pod přirozeným tlakem, který vyvolal výprodej na akciových trzích. K němu se přidaly i další pro dluhopisy býčí zprávy, kterými byla překvapivě nižší německá inflace a velmi slabý výsledek indexu ISM v průmyslu. Zajímavé ovšem je, že výnosy americký dluhopisů o tolik nespadly, což lze přičíst relativně jestřábí rétorice přicházející z Fedu - jak Mesterová, tak Williams ve svých včerejších vystoupeních bagatelizovali vývoj na čínském akciovém trhu.

Dnešek bude hlavně v eurozóně o výsledku prosincové inflace. Nižší číslo je už pravděpodobně v trhu a tak by se muselo dostavit výraznější negativní (inflační) překvapení, aby výnosy pokračovaly v sestupu (v reakci na nízkou inflaci).

Komodity
Ropa Brent včera zažila velice volatilní obchodování. Zprávy z Blízkého východu, podpořené asi i vybíráním zisků z krátkých pozic, ji sice dostaly až k 39 USD/barel, ale během odpoledne se prudce propadla a dostala se zpět pod 37 USD/barel. Je sice pravdou, že napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií s sebou potenciálně nese velká rizika, avšak závěry pro trh s ropou mohou být nakonec spíše negativní. Přerušení diplomatických styků totiž snížuje naděje na případnou dohodu OPECu na koordinovaném omezení produkce na červnovém zasedání a naopak motivace pro zachování tržního podílu z pohledu obou zemí roste. Z pohledu ropy budou zajímavé měsíční zprávy z trhu, které zveřejní hlavní energetické agentury příští týden.

Slabá data z Číny se včera kromě ropy projevila zejména na cenách základních kovů, které do nového roku vstoupily v průměru 2,4% poklesem.

 
 

Čtěte více:

Historicky nejhorší začátek roku pro čínské akcie, který stahuje také Evropu
04.01.2016 13:35
Již běhen loňského roku se mnohokrát ukázalo, jak neuvěřitelně citlivé...
Napětí na Středním východě dalo ropě konečně impuls k růstu
04.01.2016 15:34
Diplomatický rozkol mezi Saudskou Arábií a Íránem dal na počátku novéh...
Americký průmysl dál chřadne, ukazuje prosincový index ISM
04.01.2016 16:13
Index průmyslové aktivity pro USA publikovaný institutem ISM se v pros...
Souhrn včerejšího vývoje na světových trzích
05.01.2016 8:32
ČR První den nového roku se akciovým trhům opravdu nevydařil. Hned rá...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba