Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Hrozba potápějících se trhů

Project Syndicate: Hrozba potápějících se trhů

15.02.2016 17:00

Je na čase dát si vzestup rozvíjejících se ekonomik do souvislostí. Svižný hospodářský růst ve velké části rozvojového světa od počátku století poháněl komoditní boom a přílišné rozšíření úvěrů. Jelikož však boom rozvíjejících se trhů nedoprovázely dostatečné strukturální reformy, nebyl udržitelný.

Dnes už většina předních rozvíjejících se ekonomik zažívá bolestný zvrat štěstěny. Rusko a Brazílie se propadly do vážných krizí, při nichž loni dvoucifernou inflaci doprovodilo 4% smrštění HDP. Jižní Afrika sotva roste. Fenomenální tempo čínské expanze zpomalilo pod 7 %. Není divu, že Goldman Sachs uzavřela svůj ztrátový fond BRIC pro investice do Brazílie, Ruska, Indie a Číny.

Budoucnost BRICS (včetně Jižní Afriky), jakož i dalších rozvíjejících se trhů, skutečně vypadá chmurně. Většina rozvíjejících se ekonomik mimo Asii v prvé řadě vyváží komodity, a je tedy velice citlivá na cenové šoky. Propadající se ceny ropy srazily ruský rubl oproti americkému dolaru o víc než polovinu a další poklesy se jeví jako pravděpodobné – zejména vytrvá-li Federální rezervní úřad USA ve zvyšování úrokových sazeb.

Komoditní ceny patrně zůstanou nízké jednu či dvě dekády, podobně jako v 80. a 90. letech. Co se týče například ropy, nabídku energie rozšiřují plyn a ropa z břidlic, zkapalněný zemní plyn a čím dál konkurenčně schopnější větrná a sluneční energetika, přestože desetiletí vysokých cen pobídlo k úsporám a snížilo spotřebu.

Komoditní zlom se zřejmě citelně dotkne lidí na rozvíjejících se trzích, kteří svůj příjem často hodnotí v amerických dolarech. Směnné kurzy klesají, takže se brzy budou cítit mnohem chudší. Utrpí i vlády, neboť sílí tíživost jejich zahraničního dluhu, nabobtnalého fiskální a měnovou expanzí, která přinesla málo růstu, zatímco stimulace exportu díky nižším směnným kurzům bude slabá, vzhledem k absenci nové kapacity mimo sektory komodit. Až se tyto země budou dostávat pod splátkový tlak, pravděpodobně na rozvíjejících se trzích dojde k řadě dluhových krizí.

V krátkodobém výhledu největší obavy vyvolává Brazílie, vzhledem k jejímu velkému veřejnému dluhu a obřímu rozpočtovému schodku. Ve střednědobém výhledu se však ještě větší strach váže k Číně. Empirické pravidlo říká, že celkové zadlužení soukromého a veřejného sektoru rozvíjející se ekonomiky by nemělo překročit 100 % HDP. Úhrnné zadlužení Číny dnes přesahuje 250 % HDP.

Kritickým nedostatkem zemí BRICS je chatrné řízení a správa. Transparency International ve svém žebříčku vnímání korupce ve 175 zemích řadí Jižní Afriku na 61. příčku, Brazílii a Indii na 76., Čínu na 83. a Rusko na 119. Chabá správa limituje schopnost země vytvářet trvalé bohatství a produktivní kapitál – i když nedostatky začnou být zřetelné a pustošivé jen tehdy, když se rozmachy mění v propady. Vystihl to Warren Buffet: „Kdo plave nahý, zjistíte, až když opadne příliv.“

K účinnému boji proti korupci je zapotřebí, aby lidé mohli vyhnat zkorumpované lídry, k čemuž je nezbytná demokracie. Zvěstovateli dalšího vývoje jsou změny režimu na Ukrajině a v Argentině a vítězství opozice v nedávných parlamentních volbách ve Venezuele. Další na řadě může být Brazílie.

Rozvíjející se trhy mohou znovu vystoupat, bude-li zavedeno kvalitnější řízení a strukturální reformy s cílem posílit potenciální růst. To si však vyžádá čas. Neměli bychom být překvapeni, pokud zaznamenáme dvě desítky let pomalého globálního růstu.

Západ si nemůže dovolit nevšímavost. Poté, co se Evropa příliš zaměřila na řízení poptávky, měla by se snažit odlehčit fiskální a regulatorní zátěž státu, aby její ekonomiky mohly začít opět růst. Měla by také otevřít zakrnělé trhy pracovním silám, službám, kapitálu a digitálním produktům.

Západ musí spolupracovat, aby nastavil globální standardy, dokud to ještě dokáže. Za demokracii, vládu práva i tržně založené ekonomiky stojí za to se pustit do boje. Ruský vpád na Ukrajinu a války v Severní Africe a na Středním východě ukazují, proč je zapotřebí posílit NATO a že Evropa musí vzít svou obranu vážně – a přestat jen jednoduše spoléhat na Spojené státy.

Koordinací západních sankcí proti Rusku už si vydobyla obnovený význam skupina G7. Následovat by mělo úsilí o zvládnutí nastupující stagnace. V tomto ohledu je důležitou iniciativou jak Transpacifické partnerství, tak Transatlantické obchodní a investiční partnerství.

Západem vedené organizace a institucionální uspořádání budou obzvlášť důležité, neboť mezinárodní organizace zápasí o svůj význam. Obzvlášť Organizaci spojených národů budou zřejmě ochromovat ruská a čínská veta v Radě bezpečnosti. Vzestup významu lze očekávat jedině u Mezinárodního měnového fondu, poněvadž dohled nad ním získají významné rozvíjející se ekonomiky – s nejvyšší pravděpodobností Venezuela, Argentina a Brazílie.

Dáme-li stranou ekonomiku, největší výzvu budou zřejmě představovat Čína a Rusko. Tyto dvě velké rozvíjející se země stále vedou autoritářské režimy, řízené vládnoucími elitami, které jsou možná – vzhledem k bohatství, které nahromadily – nejzkorumpovanější v dějinách.

Až se dostanou pod tlak, jejich transformace pravděpodobně nebude nenásilná. Kreml už válkami na Ukrajině a v Sýrii předvedl, že je připraven rozptylovat domácí malátnost externí agresivitou. To se těžko změní, nebude-li učiněno něco, co by takové jednání zastavilo. Pád rozvíjejících se ekonomik může mít mnohem trvalejší důsledky než jejich vzestup.

Anders Aslund je seniorní expert washingtonského think tanku Atlantic Council.

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org



Čtěte více:

Project Syndicate: Jak reformovat Čínu
12.02.2016 17:00
Pesimismus ve vztahu k Číně se stal v posledních měsících všudypřítomn...
Zápis Fedu, průmysl a inflace v USA … týdenní výhled
15.02.2016 11:00
Týden začíná svátkem v USA, který přibrzdí pondělní rozjezd. V program...
Světová banka: Tlak na ropu přetrvá v prvních dvou čtvrtletích 2016, pak dojde k oživení
15.02.2016 15:01
Ceny komodit mají v roce 2016 podle prognóz Světové banky oslabovat....

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.12.2024
8:53Víkendář: Cesta Číny hodně připomíná tu japonskou
07.12.2024
8:24Víkendář: Tesla jako před 12, 13 lety?
06.12.2024
22:02Wall Street zakončila další úspěšný týden růstem; Tesla se přiblížila svým maximům  
17:28Wall Street v závěru týdne stoupá, data se jí do cesty nepostavila  
17:23Levné nelevné trhy mimo USA
15:31Tomáš Vlk: Trh práce v USA neukazuje přílišnou sílu. Od Fedu čekáme snížení a pak přestávku  
14:04"Velký den pro kryptoměny". Sněmovnou prošel zákon o digitalizaci finančního trhu
13:42Perly týdne: Přehnané úvahy o americké výjimečnosti
13:01Jan Bureš: Maloobchod ukazuje na další zrychlení spotřeby
11:01Náznak korekce na indexu S&P500?  
10:44Maloobchodní tržby v říjnu opět vzrostly, tahounem jsou e-shopy
10:40ASML – dlouhodobý tip, který se právě technicky odráží vzhůru  
10:16Průmyslová výroba v Německu nečekaně klesla pod vlivem energií i autoprůmyslu
9:03Rozbřesk: Ceny potravin potáhnou inflaci v nejbližších měsících směrem vzhůru
8:27Macron hodlá setrvat v úřadu po celé funkční období, Volkswagen se připravuje na další protesty. V USA nás dnes čekají klíčová makrodata z trhu práce  
6:56Klesnou v příštím roce vysoké valuace amerických akcií?
05.12.2024
18:12Rozdíl mezi novým a starým akciovým normálem
17:30Dnešní trhy: Evropský akciový růst a americká stagnace  
15:44Akcie, u kterých analytici věří v silný obrat v příštím roce  
13:35Akcie v roce 2025 podle Invesco  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data