Aktualizováno Spotřebitelské ceny v USA za leden stagnovaly namísto očekávaného mírného poklesu. Nevýrazná dynamika je pro poslední měsíce společná a ani po přelomu roku se na tom mnoho nezměnilo. Neutrální vliv na index měly ceny potravin, zato energie ho táhly znovu dolů, když jejich ceny klesly o 2,8 procenta.
I přes meziměsíční stagnaci cen meziroční inflace poskočila značně vzhůru na 1,4 z 0,7 procenta. O to se zasloužila změna srovnávací základny na přelomu předloňského a loňského roku. Tehdejší propad cen energií z čísel vypadl a ten letošní lednový nebyl tak výrazný, inflace proto stoupla. Jde tedy hlavně o technický nárůst inflace, se kterým se počítalo.
Jádrová inflace se také zvýšila. Sice ne tak výrazně, ale zase dosahuje už 2,2 procenta. To je solidní základ pro směřování ke 2procentnímu cíli. Jakmile se z dat vytratí i letošní lednový propad cen benzínu, bude se celková inflace více blížit té jádrové. Rizikem je, že nižší inflační očekávání jádrový index přibrzdí a celý proces zpomalí. Inflaci by samozřejmě brzdilo i případné zhoršení dynamiky domácí poptávky.
Právě zmíněná rizika jsou důvodem, proč Fed pravděpodobně nechá úrokové sazby i v březnu beze změny. Pokud se však nezačnou realizovat negativní scénáře, Fedu by to mělo uvolnit ruce k utahování politiky od poloviny roku. Dnešní data jsou mírně vyšší než odhady, takže by měla opět trochu posunout očekávání trhu směrem k letošnímu zvýšení úrokových sazeb (dosud s tím trh nepočítá). Americké výnosy na data zareagovaly růstem a dolar posílením.
