Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trumpovi a jemu podobným stačí pootevřít dveře a přijde katastrofa

Trumpovi a jemu podobným stačí pootevřít dveře a přijde katastrofa

23.05.2016 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Fascinace Donaldem Trumpem je v Berlíně stejně silná jako třeba v Bostonu. Když jsem navštívil několik německých měst a bavil se tak o amerických prezidentských volbách, většinu lidí zajímal právě Trump a ne Hillary Clintonová. Částečně je to proto, že jde o dalšího kandidáta na prezidenta, který nepřichází z politiky a jehož historie je velmi nekonvenční (v této souvislosti byl zmíněn i Ronald Reagan a Arnold Schwarzenegger). Pro někoho byl Trump mixem zábavy a amerického politického stylu. Pro většinu těch, s kterými jsem hovořil, je ale kandidátem, který těží ze stejných negativních nálad, jaké jsou patrné i v samotném Německu.

V Německu se tedy o Trumpa zajímají hlavně proto, že těží ze stejného sentimentu jako populistická hnutí všude kolem samotného Německa. Nejde tedy o to, že by reprezentoval něco typicky amerického. On naopak reprezentuje něco univerzálního, obecného. Jeden ze známých německých politiků mi v této souvislosti řekl: „Všechny země kolem si volí své malé Trumpy,“ (většina mých setkání byla organizována ambasádami a podle jejich pravidel nemohu přímo citovat).

V zemích, jako je Polsko, Maďarsko či Dánsko, už se konzervativní populisté k moci dostali. Národní fronta ve Francii se před prezidentskými volbami podle průzkumu těší velké popularitě. Ve Velké Británii se zvedá nacionalistická vlna, která volá po vystoupení z EU. V každém z těchto případů hrají roli specifické faktory, které však mají také hodně podobného. Podobně jako Trump se představitelé těchto stran snaží těžit z nenávisti k vlivu ze zahraničí a z podezíravého postoje k domácím elitám. Všechny pak využívají strachu z globalizace a demografických změn, které mají údajně ničit domácí identitu.

Zmíněné strany také kritizují tradiční politické strany, které podle nich nejsou schopny bránit národní zájmy. Někteří jejich zástupci pak otevřeně obdivují Vladimira Putina, který v řadě oblastí hovoří podobným jazykem jako oni. Největší část jejich voličů pak přichází ze strany střední třídy a v Polsku, Maďarsku a Dánsku už se díky nim konzervativní populisté dostali k moci. Německo je těchto tlaků doposud ušetřeno, a to díky několika faktorům. Němci jsou si ale hlavně díky velmi bolestivým historickým zkušenostem vědomi toho, že extrémismu stačí jen pootevřít dveře a výsledkem je katastrofa. Hitlerova strana například nikdy nezískala více než 37 % hlasů, přesto se však dostala k moci a zničila veškerou politickou opozici.

Německo ale popsaným tlakům úplně ušetřeno není. Konzervativní populisté ze strany Alternativa pro Německo AfD si získávají stále větší popularitu a podle průzkumu veřejného mínění ji nyní podporuje 15 % voličů. AfD těžila zejména z protestů proti tomu, aby byla Řecku poskytována další finanční pomoc, nyní se ale zaměřuje zejména na militantní protesty proti politice přijímání uprchlíků ze Sýrie. Michael Meier z think tanku Friedrich Ebert Stiftung k tomu říká: „Popularita AfD prudce vzrostla během uprchlické vlny, která do Německa dorazila. Myslím si, že řada lidí se obává toho, že tento příliv bude pokračovat, že se projeví na sociální podpoře a že se z Německa nakonec stane muslimská země.“

Meier se stejně jako většina středových politiků v Německu domnívá, že podobné obavy jsou neopodstatněné. Přesto je zřejmé, že většinu německé společnosti trápí. Průzkumy veřejného mínění například ukazují, že Němci jsou spokojeni se svou ekonomickou situací, ale vadí jim imigrační politika Angely Merkelové. Ta je mnohými považována za nejmocnější ženu Evropy. Její postavení před novými volbami je silné, ale zároveň může dojít k podstatnému omezení její politické podpory v parlamentu v případě, že voliči budou považovat volby za referendum o imigrační politice.

Kvůli této situaci tak Trump není v Německu vnímán jako americká specialita, ale jako důkaz sílení trendu směřujícího k nacionalismu na Západě. Téměř všichni Němci se pak bojí toho, co by přišlo v případě, jestliže Trump v prezidentských volbách zvítězí. Zároveň tu jsou obavy z toho, že i když nevyhraje, faktory, které mu pomáhaly v jeho kampani, tu budou přetrvávat i nadále. A to na obou stranách Atlantiku.

Autorem je Ronald Brownstein.

Zdroj: The Atlantic


Čtěte více:

Tři ochutnávky ze sektoru spotřebního zboží
19.05.2016 10:30
Globální akciový index MSCI World vyrostl ode dna trhu v březnu 2009 d...
Ropa blízko magické padesátky… Na co si dát pozor
18.05.2016 16:22
Ropa sice zahájila rok ostrým propadem, od lednových minim se ale odra...
Světové ekonomice globalizace prospívá, platí za to střední třída na Západě
21.05.2016 6:00
V období od poloviny osmdesátých let nastalo největší přerozdělení pří...

Váš názor
 • je to tak,
  23.05.2016 23:02

  Rakousko dnes dovolilo zeleného multikulti - moc by mne zajímalo, zda ty koreskondenčí hlasy byly od živých a nevymišlených lidí. Jinak je to pro tradiční Rakousko katastrofa. Začnou tam nové pořádky. Pro nás je to velice vážné varování, budeme mít na podzim a příští rok volby. Za mne ZCELA JISTĚ NE !!! Zeleným, ČSSD, a ani ANO. Tihle jsou schopný nám dovést domů araba s bombou a nařízením, že ji mám odpálit v kruhu své rodiny , NIKDY, NIKDY . Ale nejsem defétista, budu bojovat, jak řekl král Jan Lucemburský : TOHO BOHDÁ NEBUDE ABYCH JÁ, ČESKÝ KRÁL, Z BOJE UTÍKAL !!! Tak jest a tak bude !!!! I kdyby Stropnický a Babiš na Sobotkovi a Dientbierovi jezdili :-D
  občan
 •  
  23.05.2016 9:40

  je to neskutečná masírka ze stran mnohých médií ,, z lidí co nazývají věci pravými jmény a chtějí bránit zájmy své země jsou populisté, viz Trumph a teď i v rakousku Hofer
  sid_cz
 •  
  23.05.2016 9:21

  Hlavně už by tzv. novináři mohli přestat s půvabným slovíčkem populista, protože kdož ví kdo je skutečný populista.
  Paul
 • žííííš kdo tohle psal?
  23.05.2016 9:04

  Němci se nebojí Trumpa, ale muslimů !!! Mám na mysli obyvatelstvo, nikoliv multikulturní šílence v politice a sluníčkáře.
  Jesse
Aktuální komentáře
06.08.2020
22:05Wall Street zakončila pátý den v řadě v plusu, v čele technologie  
20:52Co čekat od výsledků O2? Mírný meziroční pokles v důsledku covid-19 u hlavních čísel  
17:31Trh jako v roce 2000? Jen na povrchu
17:13Zlato poráží další rekord nad 2000 dolary, někteří varují před korekcí
16:57Wall Street a Evropa se na směru neshodují. Koruna slábne s novou prognózou ČNB
16:21Žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA za týden citelně ubylo
15:45Komentář analytika: Nejostřeji sledovaná položka výsledovky posílá akcie ING a Unicredit opačným směrem  
14:37ČNB sazby nemění, zhoršuje odhad hospodářského propadu. Koruna na denním dnu
14:07ČSOB se v pandemii soustředila na pomoc klientům a kapitálovou sílu. Pokračuje v digitálních inovacích
13:58Americká vláda stupňuje tažení proti čínským internetovým firmám
12:37Goldman Sachs: Úspěšná vakcína proti koroně může překlopit trhy
10:51KBC, majiteli ČSOB, klesl čtvrtletní zisk o 72 %
10:43FT: Spojené státy mohou udělat cokoliv a pozici dolaru to neohrozí?
10:28Průzkum Reuters: Měny regionu mají odolat obavám z druhé vlny  
10:27Česká zbrojovka, a.s - Oznámení úrokové sazby na 10. výnosové období dluhopisu Č.ZBROJOVKA VAR/2022, ISIN CZ0003513533
10:21Česká zbrojovka, a.s - Rozhodnutí "Per Rollam"
10:11Komentář: Stavebnictví brzdí nedostatek lidí
9:56Přebytek zahraničního obchodu ČR byl v červnu historicky nejvyšší
9:43Petr Dufek: Průmysl se postupně vzpamatovává z odstávek
9:37Lufthansa měla rekordní provozní ztrátu 1,7 miliardy eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst