Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Švýcaři hlasují o tom, zda jim stát bude garantovat základní příjem

Švýcaři hlasují o tom, zda jim stát bude garantovat základní příjem

03.06.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Švýcaři o víkendu rozhodnou, zda jim stát bude platit za to, že jsou Švýcary. A v případě pozitivního výsledku by to nebylo věru málo - 2500 švýcarských franků na osobu měsíčně (přes 60 tisíc korun). Koncept základního univerzálního příjmu přitom není jen švýcarským výkřikem do tmy. Vážně se o něm debatuje ve Finsku nebo v Nizozemí a má ho v programu krajní levice v Itálii a ve Španělsku. Dává koncept za určitých podmínek smysl a má ve Švýcarsku nebo jinde šanci na úspěch?

Hodně záleží na konkrétní podobě jednotného univerzálního příjmu. Švýcarský návrh na úrovni 2500 franků je i na švýcarské poměry na první pohled příliš vysoký. Mohl by tak působit demotivačně na pracovníky, což je to poslední, co švýcarská ekonomika s mírou nezaměstnanosti 3,5 % řešící primárně nedostatek pracovníků potřebuje. Současně by takto vysoký univerzální příjem neúměrně zatížil státní rozpočet (zhruba 30 % HDP ročně). I proto má v tuto chvíli ve Švýcarsku malou šanci na úspěch - podle průzkumů ho podporuje pouze třetina obyvatel.

Šance na přijetí by ale i ve švýcarské konzervativní společnosti vzrostly, pokud by jednotná univerzální dávka byla nižší. Do budoucna se tak především v bohatších ekonomikách koncept může vracet na stůl. A to nejen proto, že si bohatší ekonomiky mohou dovolit takový příjem zaplatit. Ale i proto, že i minimální mzdy jsou v bohatších ekonomikách, jako je Švýcarsko poměrně vysoko nad životním minimem, které by měla základní univerzální dávka pokrývat. Nemusela by proto ve finále tolik odrazovat od práce.

Popularitě jednotné dávky může časem také hrát do karet pokračující robotizace a algoritmizace výroby, která řadu kdysi nedotknutelných pracovních pozic může do budoucna ohrožovat. Univerzální základní příjem by mohl fungovat jako nástroj, který může lidem pomoci lépe se adaptovat na novu realitu, ve které řada dnešních profesí jednoduše zanikne. Pokud si ale v budoucnu nástup průmyslu 4.0 něco takového vynutí, musel by ve většině evropských zemí zavedení jednotného základního příjmu předcházet celkový re-design sociálního systému a ústup od dnešního systému adresných dávek.

Region - forex
Forint se zlotým včera před zasedáním ECB posilovaly. Výrazněji se však měnil jen kurz forintu, který se dostal na cca měsíční maxima vůči euru. Forintu mohla pomoci asi i úspěšná aukce státních dluhopisů, nicméně pouze mírně. Celkově však zasedání ECB nic zásadního nepřineslo a proto byla i včerejší seance spíš klidnější.

Dnes trhy v regionu sledují maďarské maloobchodní tržby za duben. Jejich vliv na trhy by však měl být omezený. Stejně tak může část pozornosti přilákat i revize českého HDP za první kvartál (spojená se zveřejněním struktury). Ani v jejím případě však vliv na trhy nečekáme.

Dluhopisy
Včera bylo hlavní událostí zasedání ECB. Ta ponechala měnově-politické nástroje beze změny a ani tisková konference nepřinesla nic revolučního. ECB lehce zvýšila inflační výhled na rok 2016 (roky 2017 a 2018 nechává beze změny). Draghi tak sice celkově potvrdil přetrvávající holubičí orientaci ECB, na druhé straně dal ale trhům najevo, že pokud se nenaplní některé z externích rizik (Brexit, Čína), nemohou od ECB v nejbližší době počítat s další podporou. Krátké eurové sazby a výnosy tak pravděpodobně zůstanou stabilní.

Dnes trh sleduje zejména USA, resp. čísla z trhu práce. Ta mohou podle nás dluhopisům spíše pomoci, zejména těm krátkým.

Komodity
Zasedání OPECu žádné dramatické novinky nepřineslo. Dle očekávání nedošlo k dohodě na omezení produkce ropy - proti byl opět zejména Írán, i když svádět “nedohodu” pouze na něj není úplně spravedlivé. Íránský ministr Zanganeh se před zasedáním vyslovil pro individuální produkční kvóty, které by odrážely historické podíly jednotlivých zemí na těžbě celého OPECu. V případě Íránu by šlo asi o 4,8 mb/d (+1,3 mb/d oproti současnosti), což se zase přirozeně nelíbí ostatním, zejména Saúdům. Celkově vzato však komentátoři popsali atmosféru na setkání OPECu jako klidnou, což má na svědomí patrně zejména rostoucí cena ropy.

Co se týče jejího posledního vývoje, tak po zasedání sice vcelku prudce propadla, nicméně data o zásobách ropy a produktů v USA (poukázal na pokles zásob ropy a zejména silnější pokles zásob benzínu) pomohla ceně barelu Brentu zpět k 50 USD/barel.

Hlavním tématem tak zůstávají nečekané výpadky produkce (nyní zejména Nigérie) a to na pozadí velmi solidně rostoucí spotřeby ropy. I přesto vnímáme prostor pro růst cen ropy jako omezený a naopak se domníváme, že v horizontu týdnů až měsíců je pravděpodobný pokles cen ropy.

 
 

Čtěte více:

ECB zatím nic nového nechystá, Brexit je nebezpečím
02.06.2016 14:04
ECB protahuje oddychový čas. V červnu ponechala měnově-politické nástr...
Trh práce USA - firmy podle ADP zrychlují nabírání zaměstnanců
02.06.2016 14:24
Report ADP ze soukromého sektoru americké ekonomiky překvapení nepřine...
Bitva Saúdské Arábie a Íránu šokující závěr nepřinesla. OPEC je oficiálně irelevantní
02.06.2016 15:53
Názorové neshody evidentně znemožňují ropnému kartelu jménem OPEC jako...

Váš názor
 • i u nás
  07.06.2016 17:45

  tohle bych zavedl i u nás. Každému po stovce na den a nazdar! hodně by se ušetřilo
  Dave Bernanke
 •  
  03.06.2016 14:25

  to neprojde, před lety hlasovali proti krácení prac.doby ,že by měli moc času utrácet peníze !!
  dh.
 • Lenin s Marxem
  03.06.2016 10:16

  se musí v rakvi válet smíchy :-)) Konečně se jim ten komunizmus podařilo zavést :-))
  Jesse
  • Re: Lenin s Marxem
   03.06.2016 10:32

   Jak Lenin, to nevím, ale Marx s takovým vývojem určitě počítal. Jen se nejspíš domníval, že na to lidi přijdou dřív ;-)
   Kalka.
 •  
  03.06.2016 9:43

  Základní příjem je novodobá podoba komunismu. Prostě vzali starou, vyzkoušenou a nefunkční myšlenku "každému podle jeho potřeb", dali jí nový název a znovu zkouší bohaté státy vlákat do pasti, která znamená ztrátu motivace, stagnaci a úpadek. Levičáci všech zemí to budou zkoušet, dokud se jim to v některé zemi nakonec nepodaří. A potrvá několik dekád, než se tohoto nebezpečného nápadu zbavíme, stejně jako jsme se nakonec zbavili komunismu.
  Michal H.
  •  
   03.06.2016 10:30

   Ale jdi ty, jaký nebezpečný nápad? Prostě by se omezila drahá administrativa rozdělování různých dávek a povýtce jejich nutnost, zvýšila by se kupní síla znevýhodněného obyvatelstva, což by zase přispělo k zvyšování objemu výroby a služeb, a tudíž větší zaměstnanosti, jež by toto rozšiřování vyžadovalo. Suma sumárum výsledek určitě zvýšení HDP na hlavu.
   Kalka.
   •  
    03.06.2016 10:57

    K čemu by byla (ne)zaměstnanost, když by lidi beztak dostávali na žrádlo bez práce ? Nechápu:-))
    Jesse
    •  
     03.06.2016 10:59

     Protože práce dělá člověka. ;-)
     Kalka.
  •  
   03.06.2016 9:56

   Zaručený příjem funguje třeba na Aljašce již mnoho let. Podmínkou je strávit na Aljašce zimu a dávka je ti vyplacena. Bývalo to kolem 2000 dolarů ročně, ale zavisí to na tom kolik vydělají na ropě. Zalet se tam podívat at kromě nádherné přírody vidíš ten "úpadek".
   ..
   •  
    03.06.2016 14:29

    to není zaručený příjem ale podíl na zisku státu Alaska, to dělá i Alberta Canada ropného fondu !!
    dh.
    •  
     03.06.2016 14:34

     A co jiného to je než zaručený příjem? Jaký je rozdíl, jestli to stát vyplácí ze zisků z ropy nebo z daní? Zdroj těch peněz je irelevantní.
     ..
Aktuální komentáře
24.05.2024
17:26Keynesova soutěž krásy a současné dění na trhu
16:49ECB přislíbila pokles sazeb, pak si dá přestávku. Wall Street se dnes zvedá  
16:41Norský Equinor investuje do rozšíření těžby z největšího plynového pole v Evropě
14:58Globální akciové trhy se po rally blíží prodejnímu signálu, varuje stratég Bank of America
13:50Než otevře Wall Street: Apple, Workday  
12:16Perly týdne: Kapitulace medvědích scénářů
11:32Itálie varuje, že dohoda o globální minimální dani nebude kvůli výhradám včas
11:29Sazby jsou znovu zdrojem nejistoty, akcie koncem týdne klesají  
10:45Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu meziměsíčně mírně snížila, podle analytiků jde o jednorázový výkyv
9:08Rozbřesk: Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí
8:52Erste a VIG se obchodují poslední den s dividendou, globální propast mezi ekonomikami se rozšiřuje a futures jsou červené  
8:41ČEZ: Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ
7:28Investice ve světě, který rychle stárne
23.05.2024
22:01Pozitivní Nvidia trhu nestačila  
17:25Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
17:22Sentiment je překvapivě křehký. Narušil ho nenápadný report z ekonomiky  
16:02Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 23. května 2024
15:14Invesco: Jak to nyní vypadá na trhu aktiv s pevným výnosem
13:25Než otevře Wall Street: Elf Beauty, Live Nation, Snowflake  
12:10Polská skupina Allegro výrazně zvýšila čtvrtletní zisk, akcie reagují růstem o 8 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university