Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhy mají po Brexitu strach z politické nákazy

Trhy mají po Brexitu strach z politické nákazy

27.06.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Rozhodnutí Britů odejít z Unie rozpoutalo na trzích v pátek podle očekávání masivní výprodeje. Evropské akcie spadly dolů o více než 8 % a výnos německého desetiletého dluhopisy neomylně zamířil zpátky pod nulu. Libra ztratila přes osm procent, zatímco dolar na frontě s eurem posílil o necelá 4 %. Prudce oslabil zlotý i forint a lehce opět i koruna. Otázka je, jak trhy budou hrát britskou volbu dál?

Zdá se být jisté, že minimálně Británie se negativním efektům bude velice těžko vyhýbat. Delší období nestability a nejistoty pravděpodobně bude doléhat na britské trhy i nadále. Jak intenzivní může být nákaza v případě zbytku EU a eurozóny je ale hra s otevřenějším koncem. Do velké míry záleží na tom, jak moc se bude do hry dostávat politická nákaza - do jaké míry posílí britské referendum antievropské hlasy v jiných členských zemích Unie, které častokrát volají po vypsání obdobných referend o vystoupení. I proto se v tuto chvíli výrazně liší odhady dopadů Brexitu na evropský růst. Ti, kteří sází, že eurozónu zasáhne negativně pouze slabší výkon Británie a pokles vývozů na její trh, zpravidla snižují své odhady na růst v eurozóně pouze kosmeticky na 1,4 - 1,6% růst. Ti, kteří se bojí politické nákazy, která by mohla zmrazit investice napříč Evropou, srážejí odhady růstu v eurozóně až na 0,4 %.

V tom, kterou cestou jdeme, ale nebudou mít trhy delší dobu jasno. Tržní napětí tak v nejbližších týdnech může v závislosti na politickém klimatu sílit nebo slábnout. Důležité bude sledovat především schopnost EU vystupovat jednotně a současně i dynamiku preferencí anti-evropských stran v těch zemích, kde se blíží volby. Jedná se především o Nizozemí, Francii a Německo. Tento týden přitáhne pozornost zejména summit EU - ke zklidnění by mohlo přispět jednotné silné stanovisko zbylých členů EU, kudy dál. Zatím se ale nezdá být příliš pravděpodobné.

Region - forex
Nečekaný Brexit se na trzích s regionálními měnami projevil v podstatě očekávaným způsobem a všechny měny (tedy i koruna) se vůči euru dostaly pod výrazný tlak. Nejvíce ztrácel zlotý, který krátkodobě oslabil až nad EUR/PLN 4,50. Zlotý i forint se však během dne postupně stabilizovaly. Někteří centrální bankéři v Polsku zůstali tváří v tvář vysoké volatilitě v klidu a uvedli, že pro případné (stabilizační) intervence v současnosti nevidí důvod.

Zajímavější události se v regionálním kalendáři soustředí až na konci týdne. V jeho úvodu je tak hlavním tématem jasně Brexit, který se regionálním aktivům zjevně nelíbí. Nejistota se podle nás může projevit i dalším tlakem na oslabení koruny (EUR/CZK 27,30 může být další cíl). Ve čtvrtek bude zajímavé sledovat, jak na Brexit zareaguje na svém zasedání ČNB. Rizika pozdějšího exitu se přitom kvůli větší tržní nejistotě spíše zvýšila.

Dluhopisy
Výnosy a sazby se v pátek samozřejmě pohnuly směrem dolů a tento stav přetrvává. Neboli výnos desetiletého německého dluhopis kotví bezpečně pod nulou a v americké křivce se začínají objevovat sázky na snížení úroků. Co se týká českých sazeb, tak výnosy dluhopisů poklesly, ale pohyb swapových sazeb byl je malý. Jinak řečeno, české sazby nekopírují sazby v EMU směrem dolů v plné výši.

Krátkodobý výhled hovoří ve prospěch nízkých sazeb, přičemž nelze např. vyloučit, že eventuální snížení úroků ze strany Bank of England posune úroky v EMU ještě níže.

Komodity
S přetrvávající nervozitou na trzích se na začátku nového týdne propadá i cena ropy Brent, která se tak dostává hlouběji pod 50 USD/barel. Dění zůstává zejména důsledkem Brexitu, který by na fundamenty trhu s ropou (v případné zpomalení růstu Britské ekonomiky) měl mít v podstatě zanedbatelný vliv.

I v následujících dnech lze očekávat, že politická nervozita (kromě Brexitu asi i znovu nejasný výsledek španělských voleb) bude hrát na trzích první housle. To by mělo výrazně brzdit jakoukoliv větší chuť ropy po odmazávání ztrát, jež se naopak mohou spíše prohloubit.

 
 

Čtěte více:

Týden na měnách: Libra obětí Brexitu
24.06.2016 16:36
Není asi třeba zdůrazňovat, že tento týden měl nejen na devizových trz...
Brexit poslal Wall Street do kolen; Nasdaq propadl nejvíce za 5 let
24.06.2016 22:01
Britské „ne“ v referendu o setrvání v EU dnes bylo jediným tématem, kt...
Akciová Asie, většinou mimo Japonska, oslabovala
27.06.2016 8:17
Většina asijských trhů otevřela poslední červnový týden roku 2016 pro...
Prodejní tlak bude v Praze pokračovat
27.06.2016 8:41
Pro trhy do značné míry šokující rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské...

Váš názor
  • vyplašit je třeba :-)
    27.06.2016 10:45

    když nejdou vydělávat zisky už na trhu, protože ten je zdeformovaný dotacemi všeho druhu, tak se dá vydělávat na kapitálovém trhu... a jak to udělat? Prostě vyplašit všechny okolo a nechat je vykrvácet. K tomu je třeba naladit svět pesimistickými výhledy. V praxi to side bude furt vypadat stejně, ale čísla + minima a maxima v časovch intervalech se předhazovat budou :-))
    Jesse
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data