Šokující rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii v pátek na trzích zvedlo vlnu silné volatility, která spláchla většinu aktiv snad až na několik vyvolených bezpečných přístavů. Na červené vlně se díky negativnímu tržnímu sentimentu svezla samozřejmě i ropa, která se v pátek propadla o 4,9 procenta, tedy nejvíce za poslední 4 měsíce. Ačkoliv se nálada umírnila, sbíralo černé zlato zhruba 2procentnní ztráty i v pondělí. Cena severoamerické WTI spadla pod 47 dolarů za barel, referenční Brent se obchodovala pod 48 dolary za barel. Pokud se k šoku z Brexitu přidá ještě nárůst produkce, dočkáme se podle ruského ministra pro energetiku Novaka dalšího poklesu.
Černé zlato padá, to žluté roste

Když odhlédneme od Brexitu jako zdroje výrazných tržních výkyvů, které se samozřejmě nevyhýbají ani ropě a to bez ohledu na fakt, že dopad Brexitu na poptávku po černém zlatě by měl být minimální, objevuje se na ropném trhu pár dalších nepříliš příznivých faktorů. Nigérie, která v posledních týdnech bojovala se sabotážemi ropných zařízení, pokračuje v jednáních o obnovení produkce. Kanada znovu zahájila těžbu po požárech v provincii Alberta, které výrazně snížily tamní objem čerpané ropy. Saúdská Arábie, Mezinárodní energetická agentura a se ale domnívají, že trh se dostává zpět do rovnováhy, která již podpořila růst cen černého zlata od únorových minim o více než 80 procent. Dokud se trhy plně nevzpamatují z britského nepříjemného překvapení, bude cena ropy pravděpodobně dále podléhat výkyvům v náladách investorů a jejich chuti riskovat.
Ruský ministr pro energetiku se domnívá, že Brexit v kombinaci s návratem kanadské a nigerijské produkce může pro ropu v krátkodobém horizontu znamenat vážný problém a důvod k propadu cen. Příměří s militantní skupinou Mstitelé delty Nigeru zatím v Nigérii trvá a umožňuje podle tamního ministra pro ropné zdroje pomalu ale jistě zahájit opravy ropovodů. Produkce členské země OPEC by se tak mohla příští měsíc vrátit ke zhruba 2,2 milionu barelů denně. Před dvěma dny nigerijská produkce odpovídala 1,8 až 1,9 milionu barelů denně.
Peněžní správci v týdnu do 21. června, tedy ještě v návalu tržního optimismu, který skutečně s variantou Brexitu nepotíral, zvýšili podle americké Komise pro obchodování s komoditními futures sázky na růst cen severoamerické WTI. Čisté dlouhé pozice na futures a opční kontrakty na referenční ropu Brent podle ICE Futures Europe ve stejném týdnu klesly.
Zdroj: BBG, RTRS