Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Smrt OPEC

Project Syndicate: Smrt OPEC

04.08.2016 11:10

Organizace zemí vyvážejících ropu je mrtvá. Zabila ji Saúdská Arábie. OPEC je dnes jen bezzubým zombie, který sice přitahuje pozornost, ale na živé nemá pražádný vliv.

Úpadku OPEC si všiml málokdo, a to z jednoduchého důvodu: tato organizace ve skutečnosti nikdy neměla takový vliv, jaký se jí všeobecně přikládal. Nikdy nebyla opravdovým kartelem disponujícím monopolní tržní silou. A každý, kdo si myslel něco jiného, této organizaci mylně přisuzoval tržní sílu Saúdské Arábie.

A síla Saúdské Arábie je rozpínavá. Království zůstává dominantním producentem na světových ropných trzích a jeho politická a ekonomická rozhodnutí utvářejí podobu globální energetické ekonomie. A tento vliv ještě zesílí, pokud Saúdská Arábie vzkřísí druh Arab Light coby globální značku surové ropy.

Samozřejmě je možné, že noví hráči na poli energetické produkce zasadí Saúdské Arábii úder. Prozatím se však království zdárně vyhýbá jakémukoliv vážnému zranění.

Například revoluce v oblasti břidlicové energie ve Spojených státech má dalekosáhlý mezinárodní dopad – mnohem větší, než se čekalo. Atlantská pánev vykázala poprvé za půl století ropný přebytek – tedy vyprodukovala více ropy, než spotřebovala –, zatímco Tichomořská pánev se stala jediným skladištěm surové ropy. Vzestup břidlicové ropy domácí výroby v USA způsobil, že členské státy OPEC Alžírsko, Angola a Nigérie ztratily významný podíl na americkém trhu.

Na Saúdskou Arábii, Irák nebo Kuvajt však má tato revoluce jen malý dopad, a to díky kvalitě jejich surové ropy. Alžírsko, Angola a Nigérie vyvážely do USA lehkou sladkou ropu srovnatelnou s břidlicovou ropou. Řada amerických rafinerií je však stále nastavena na těžší a kyselejší druhy surové ropy, které USA dovážejí z Blízkého východu. V důsledku toho zůstává tržní podíl Saúdské Arábie na americkém trhu relativně bezpečný.

To ovšem neznamená, že je Saúdská Arábie nepřemožitelná. Právě naopak: ztratila tržní podíl u největších dovozců ropy v Asii, kteří zvýšili objem nákupu západoafrické surové ropy (odkloněné z USA). Zřejmě nejbolestnější je ovšem fakt, že království zaznamenalo pokles tržního podílu v Číně, kde uvolněné pozice obsadilo Rusko.

Pronikání Ruska na čínský trh se urychlilo po zavedení sankcí Západem v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a anexi Krymu v roce 2014. Čína ruského zoufalství plně využila a zajistila si u ruských energetických zdrojů supernízké ceny. Jakmile se však dveře do Asie otevřely, využily ruské firmy příležitosti a vstoupily i na druhotné trhy v Indii a Indonésii – tedy ve dvou zemích, které jsou pro saúdskoarabskou strategii klíčové.

Během posledních zhruba dvou let dává Saúdská Arábie jasně najevo, že se svého tržního podílu tak snadno nevzdá – ve prospěch kohokoliv. Místo toho usiluje o obnovu své někdejší pozice nejen v oblasti surové ropy, ale i ropných produktů, zkapalněného zemního plynu a petrochemikálií. Za tímto účelem vede cenovou válku podpořenou vzestupem produkce, aby vytlačila z trhu slabší konkurenty.

Nejprve se Saúdská Arábie zaměřila na břidlicový sektor. Její strategie uplatňování dominantního postavení na globálních energetických trzích se však postupem času vyvíjela a přizpůsobovala se novým ekonomickým informacím a politickým okolnostem. Nakonec vtáhli Saúdové do cenové války celý OPEC. Jednotlivé státy zvýšily produkci na tak dlouho, na jak dlouho to půjde, což přirozeně způsobilo pokles cen. Když produkce dosáhla vrcholu, byli nejslabší hráči vytlačeni z trhu, poněvadž členům OPEC nezbývalo než si začít přímo konkurovat navzájem.

Trvalé vnitřní rozbroje, které to všechno vyvolalo, byly bolestně patrné na dubnovém zasedání OPEC v Dauhá, kde se dohoda o zmrazení produkce rozpadla. Saúdská Arábie odmítla svou produkci snížit, pokud se Írán nezachová stejně. Írán však podobně jako Rusko ztratil v důsledku západních sankcí značný podíl na trhu, a tak snížení produkce šmahem odmítl. A producenti, kteří ztratili tržní podíl v USA, produkci také nesníží.

Saúdská Arábie si už uvědomuje, že nízké ceny ropy její podíl na trzích v Asii a v Evropě plně neobnoví. Zároveň však nevidí žádné další využití pro OPEC – organizaci, kterou podstrčila světu spolu s prvním arabským ropným embargem v roce 1973 a od té doby ji využívá jako štít pro vlastní ropnou politiku. V situaci, kdy se OPEC stala díky břidlicové revoluci v USA zbytečnou organizací, dospěla Saúdská Arábie k závěru, že tento konstrukt nemá cenu udržovat při životě.

To ovšem neznamená konec nadějí na energetickou spolupráci. Saúdská Arábie dnes usiluje o výrazný posun své zahraniční, hospodářské i energetické politiky, jehož dokladem je blížící se privatizace části národní ropné společnosti Aramco s cílem rozšířit její rafinérskou kapacitu.

To vše naznačuje, že se konkurence na energetických trzích může přesunout od surové ropy k rafinérským produktům. To by vytvořilo nové příležitosti ke spolupráci: producenti s velkými rafinérskými a skladovacími kapacitami by mohli nakupovat přebytečnou ropu od producentů, kteří tyto kapacity postrádají.

Přesun od konkurence v oblasti surové ropy ke konkurenci v sektoru ropných produktů by měl hluboký dopad na globální ropné trhy a s nimi souvisejícími obory, jako je lodní doprava. V konečném důsledku by s největší pravděpodobností došlo ke zvýšení celkové efektivity ropného trhu a k posílení schopnosti producentů odolávat jeho výkyvům. Trh by pak ovládli producenti a rafinéři s nejpropracovanějšími technologiemi – počínaje Saúdskou Arábií.

Anas Alhajji je energetickým ekonomem a bývalým hlavním ekonomem společnosti NGP Energy Capital Management.

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.orgČtěte více:

Soros pro Project Syndicate: Brexit a budoucnost Evropy
28.06.2016 16:29
Británie, mám za to, měla nejlepší ze všech možných dohod s Evropskou ...
Project Syndicate: Když se globalizace digitalizuje
04.07.2016 14:00
Američtí voliči mají vztek. Ačkoliv však na prvním místě jejich seznam...
Project Syndicate: Naplnit potenciál čínského předsednictví v G20
12.07.2016 16:00
Před zářijovým summitem G20 v čínském Chang-čou se mnoho hovoří o posi...
Project Syndicate: Důvody, proč nechat brexit vyhnít
19.07.2016 16:00
Trhy zachvátila panika – ceny akcií a dluhopisů klesají, libra se prop...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2024
22:01S&P 500 na historickém maximu  
17:29Dlouhodobá návratnost malých a velkých firem – tentokrát jinak?
17:02Amerika stoupá, Tesla či DJT sbírají zisky, Evropa naopak odpoledne klesla  
16:11Globální trhy po útoku na Trumpa zvyšují sázky na jeho vítězství. Dolar posiluje, výnosová křivka už je strmá
16:04Zisk švýcarského výrobce hodinek Swatch v pololetí prudce klesl
14:38Výsledky BlackRock: Aktiva pod správou dosáhla rekordních 10,6 bilionu dolarů  
14:30Reuters: OpenAI pracuje na projektu Strawberry, chce zlepšit fungování AI
14:05Obchodníci z Goldman Sachs ve druhém kvartálu nadupali zisk, divize fúzí ale přišla o pozici lídra trhu
12:37Týdenní výhled: Atentát finanční trhy nerozhází. Výsledky oznámí další banky, ale už i techy  
11:54Průmyslová výroba klesla o 0,6 % v eurozóně a o 0,8 % v EU
11:48Atentát a slabá Čína. Začátek evropského obchodování je opatrný  
11:05Airbus o čtyři procenta zlepšil výhled poptávky po letadlech na příštích 20 let
10:58Koho sledovat ohledně signálů trajektorie sazeb ECB? Lagardeová to není, vyplývá z analýzy Bloombergu
10:00Růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil, zaostal za odhady analytiků
9:03Rozbřesk: Týden ve znamení pauzírující ECB. Atentát na D. Trumpa bez dopadu na trh
8:48Po sobotním útoku rostou šance na Trumpovo vítězství, Čína dnes zahajuje třetí plénum a evropské futures jsou v červeném  
5:50Velký účet za investice do AI začíná dělat investorům starosti, upozorňují stratégové Goldman Sachs
14.07.2024
16:01Fidelity International: Dluh bude po volebním překvapení pro Francii problémem
9:03Víkendář: Yardeni míní, že trhy se přestávají obávat ekonomického zpomalení a potenciál umělé inteligence je reálný
13.07.2024
16:28Komentář Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
6:30Nordea Bank Abp (06/24 Q2)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index