Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Smrt OPEC

Project Syndicate: Smrt OPEC

04.08.2016 11:10

Organizace zemí vyvážejících ropu je mrtvá. Zabila ji Saúdská Arábie. OPEC je dnes jen bezzubým zombie, který sice přitahuje pozornost, ale na živé nemá pražádný vliv.

Úpadku OPEC si všiml málokdo, a to z jednoduchého důvodu: tato organizace ve skutečnosti nikdy neměla takový vliv, jaký se jí všeobecně přikládal. Nikdy nebyla opravdovým kartelem disponujícím monopolní tržní silou. A každý, kdo si myslel něco jiného, této organizaci mylně přisuzoval tržní sílu Saúdské Arábie.

A síla Saúdské Arábie je rozpínavá. Království zůstává dominantním producentem na světových ropných trzích a jeho politická a ekonomická rozhodnutí utvářejí podobu globální energetické ekonomie. A tento vliv ještě zesílí, pokud Saúdská Arábie vzkřísí druh Arab Light coby globální značku surové ropy.

Samozřejmě je možné, že noví hráči na poli energetické produkce zasadí Saúdské Arábii úder. Prozatím se však království zdárně vyhýbá jakémukoliv vážnému zranění.

Například revoluce v oblasti břidlicové energie ve Spojených státech má dalekosáhlý mezinárodní dopad – mnohem větší, než se čekalo. Atlantská pánev vykázala poprvé za půl století ropný přebytek – tedy vyprodukovala více ropy, než spotřebovala –, zatímco Tichomořská pánev se stala jediným skladištěm surové ropy. Vzestup břidlicové ropy domácí výroby v USA způsobil, že členské státy OPEC Alžírsko, Angola a Nigérie ztratily významný podíl na americkém trhu.

Na Saúdskou Arábii, Irák nebo Kuvajt však má tato revoluce jen malý dopad, a to díky kvalitě jejich surové ropy. Alžírsko, Angola a Nigérie vyvážely do USA lehkou sladkou ropu srovnatelnou s břidlicovou ropou. Řada amerických rafinerií je však stále nastavena na těžší a kyselejší druhy surové ropy, které USA dovážejí z Blízkého východu. V důsledku toho zůstává tržní podíl Saúdské Arábie na americkém trhu relativně bezpečný.

To ovšem neznamená, že je Saúdská Arábie nepřemožitelná. Právě naopak: ztratila tržní podíl u největších dovozců ropy v Asii, kteří zvýšili objem nákupu západoafrické surové ropy (odkloněné z USA). Zřejmě nejbolestnější je ovšem fakt, že království zaznamenalo pokles tržního podílu v Číně, kde uvolněné pozice obsadilo Rusko.

Pronikání Ruska na čínský trh se urychlilo po zavedení sankcí Západem v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a anexi Krymu v roce 2014. Čína ruského zoufalství plně využila a zajistila si u ruských energetických zdrojů supernízké ceny. Jakmile se však dveře do Asie otevřely, využily ruské firmy příležitosti a vstoupily i na druhotné trhy v Indii a Indonésii – tedy ve dvou zemích, které jsou pro saúdskoarabskou strategii klíčové.

Během posledních zhruba dvou let dává Saúdská Arábie jasně najevo, že se svého tržního podílu tak snadno nevzdá – ve prospěch kohokoliv. Místo toho usiluje o obnovu své někdejší pozice nejen v oblasti surové ropy, ale i ropných produktů, zkapalněného zemního plynu a petrochemikálií. Za tímto účelem vede cenovou válku podpořenou vzestupem produkce, aby vytlačila z trhu slabší konkurenty.

Nejprve se Saúdská Arábie zaměřila na břidlicový sektor. Její strategie uplatňování dominantního postavení na globálních energetických trzích se však postupem času vyvíjela a přizpůsobovala se novým ekonomickým informacím a politickým okolnostem. Nakonec vtáhli Saúdové do cenové války celý OPEC. Jednotlivé státy zvýšily produkci na tak dlouho, na jak dlouho to půjde, což přirozeně způsobilo pokles cen. Když produkce dosáhla vrcholu, byli nejslabší hráči vytlačeni z trhu, poněvadž členům OPEC nezbývalo než si začít přímo konkurovat navzájem.

Trvalé vnitřní rozbroje, které to všechno vyvolalo, byly bolestně patrné na dubnovém zasedání OPEC v Dauhá, kde se dohoda o zmrazení produkce rozpadla. Saúdská Arábie odmítla svou produkci snížit, pokud se Írán nezachová stejně. Írán však podobně jako Rusko ztratil v důsledku západních sankcí značný podíl na trhu, a tak snížení produkce šmahem odmítl. A producenti, kteří ztratili tržní podíl v USA, produkci také nesníží.

Saúdská Arábie si už uvědomuje, že nízké ceny ropy její podíl na trzích v Asii a v Evropě plně neobnoví. Zároveň však nevidí žádné další využití pro OPEC – organizaci, kterou podstrčila světu spolu s prvním arabským ropným embargem v roce 1973 a od té doby ji využívá jako štít pro vlastní ropnou politiku. V situaci, kdy se OPEC stala díky břidlicové revoluci v USA zbytečnou organizací, dospěla Saúdská Arábie k závěru, že tento konstrukt nemá cenu udržovat při životě.

To ovšem neznamená konec nadějí na energetickou spolupráci. Saúdská Arábie dnes usiluje o výrazný posun své zahraniční, hospodářské i energetické politiky, jehož dokladem je blížící se privatizace části národní ropné společnosti Aramco s cílem rozšířit její rafinérskou kapacitu.

To vše naznačuje, že se konkurence na energetických trzích může přesunout od surové ropy k rafinérským produktům. To by vytvořilo nové příležitosti ke spolupráci: producenti s velkými rafinérskými a skladovacími kapacitami by mohli nakupovat přebytečnou ropu od producentů, kteří tyto kapacity postrádají.

Přesun od konkurence v oblasti surové ropy ke konkurenci v sektoru ropných produktů by měl hluboký dopad na globální ropné trhy a s nimi souvisejícími obory, jako je lodní doprava. V konečném důsledku by s největší pravděpodobností došlo ke zvýšení celkové efektivity ropného trhu a k posílení schopnosti producentů odolávat jeho výkyvům. Trh by pak ovládli producenti a rafinéři s nejpropracovanějšími technologiemi – počínaje Saúdskou Arábií.

Anas Alhajji je energetickým ekonomem a bývalým hlavním ekonomem společnosti NGP Energy Capital Management.

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org



Čtěte více:

Soros pro Project Syndicate: Brexit a budoucnost Evropy
28.06.2016 16:29
Británie, mám za to, měla nejlepší ze všech možných dohod s Evropskou ...
Project Syndicate: Když se globalizace digitalizuje
04.07.2016 14:00
Američtí voliči mají vztek. Ačkoliv však na prvním místě jejich seznam...
Project Syndicate: Naplnit potenciál čínského předsednictví v G20
12.07.2016 16:00
Před zářijovým summitem G20 v čínském Chang-čou se mnoho hovoří o posi...
Project Syndicate: Důvody, proč nechat brexit vyhnít
19.07.2016 16:00
Trhy zachvátila panika – ceny akcií a dluhopisů klesají, libra se prop...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  
11:04Jakub Blaha: Amazon očekává nižší provozní zisk kvůli obavám z cel. Růst cloudu navíc zaznamenal zpomalení  
11:01Po důležitých výsledcích jsou tu přípravy na jednání USA - Čína. Trhy pokračují v růstu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data