Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Smrt OPEC

Project Syndicate: Smrt OPEC

04.08.2016 11:10

Organizace zemí vyvážejících ropu je mrtvá. Zabila ji Saúdská Arábie. OPEC je dnes jen bezzubým zombie, který sice přitahuje pozornost, ale na živé nemá pražádný vliv.

Úpadku OPEC si všiml málokdo, a to z jednoduchého důvodu: tato organizace ve skutečnosti nikdy neměla takový vliv, jaký se jí všeobecně přikládal. Nikdy nebyla opravdovým kartelem disponujícím monopolní tržní silou. A každý, kdo si myslel něco jiného, této organizaci mylně přisuzoval tržní sílu Saúdské Arábie.

A síla Saúdské Arábie je rozpínavá. Království zůstává dominantním producentem na světových ropných trzích a jeho politická a ekonomická rozhodnutí utvářejí podobu globální energetické ekonomie. A tento vliv ještě zesílí, pokud Saúdská Arábie vzkřísí druh Arab Light coby globální značku surové ropy.

Samozřejmě je možné, že noví hráči na poli energetické produkce zasadí Saúdské Arábii úder. Prozatím se však království zdárně vyhýbá jakémukoliv vážnému zranění.

Například revoluce v oblasti břidlicové energie ve Spojených státech má dalekosáhlý mezinárodní dopad – mnohem větší, než se čekalo. Atlantská pánev vykázala poprvé za půl století ropný přebytek – tedy vyprodukovala více ropy, než spotřebovala –, zatímco Tichomořská pánev se stala jediným skladištěm surové ropy. Vzestup břidlicové ropy domácí výroby v USA způsobil, že členské státy OPEC Alžírsko, Angola a Nigérie ztratily významný podíl na americkém trhu.

Na Saúdskou Arábii, Irák nebo Kuvajt však má tato revoluce jen malý dopad, a to díky kvalitě jejich surové ropy. Alžírsko, Angola a Nigérie vyvážely do USA lehkou sladkou ropu srovnatelnou s břidlicovou ropou. Řada amerických rafinerií je však stále nastavena na těžší a kyselejší druhy surové ropy, které USA dovážejí z Blízkého východu. V důsledku toho zůstává tržní podíl Saúdské Arábie na americkém trhu relativně bezpečný.

To ovšem neznamená, že je Saúdská Arábie nepřemožitelná. Právě naopak: ztratila tržní podíl u největších dovozců ropy v Asii, kteří zvýšili objem nákupu západoafrické surové ropy (odkloněné z USA). Zřejmě nejbolestnější je ovšem fakt, že království zaznamenalo pokles tržního podílu v Číně, kde uvolněné pozice obsadilo Rusko.

Pronikání Ruska na čínský trh se urychlilo po zavedení sankcí Západem v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a anexi Krymu v roce 2014. Čína ruského zoufalství plně využila a zajistila si u ruských energetických zdrojů supernízké ceny. Jakmile se však dveře do Asie otevřely, využily ruské firmy příležitosti a vstoupily i na druhotné trhy v Indii a Indonésii – tedy ve dvou zemích, které jsou pro saúdskoarabskou strategii klíčové.

Během posledních zhruba dvou let dává Saúdská Arábie jasně najevo, že se svého tržního podílu tak snadno nevzdá – ve prospěch kohokoliv. Místo toho usiluje o obnovu své někdejší pozice nejen v oblasti surové ropy, ale i ropných produktů, zkapalněného zemního plynu a petrochemikálií. Za tímto účelem vede cenovou válku podpořenou vzestupem produkce, aby vytlačila z trhu slabší konkurenty.

Nejprve se Saúdská Arábie zaměřila na břidlicový sektor. Její strategie uplatňování dominantního postavení na globálních energetických trzích se však postupem času vyvíjela a přizpůsobovala se novým ekonomickým informacím a politickým okolnostem. Nakonec vtáhli Saúdové do cenové války celý OPEC. Jednotlivé státy zvýšily produkci na tak dlouho, na jak dlouho to půjde, což přirozeně způsobilo pokles cen. Když produkce dosáhla vrcholu, byli nejslabší hráči vytlačeni z trhu, poněvadž členům OPEC nezbývalo než si začít přímo konkurovat navzájem.

Trvalé vnitřní rozbroje, které to všechno vyvolalo, byly bolestně patrné na dubnovém zasedání OPEC v Dauhá, kde se dohoda o zmrazení produkce rozpadla. Saúdská Arábie odmítla svou produkci snížit, pokud se Írán nezachová stejně. Írán však podobně jako Rusko ztratil v důsledku západních sankcí značný podíl na trhu, a tak snížení produkce šmahem odmítl. A producenti, kteří ztratili tržní podíl v USA, produkci také nesníží.

Saúdská Arábie si už uvědomuje, že nízké ceny ropy její podíl na trzích v Asii a v Evropě plně neobnoví. Zároveň však nevidí žádné další využití pro OPEC – organizaci, kterou podstrčila světu spolu s prvním arabským ropným embargem v roce 1973 a od té doby ji využívá jako štít pro vlastní ropnou politiku. V situaci, kdy se OPEC stala díky břidlicové revoluci v USA zbytečnou organizací, dospěla Saúdská Arábie k závěru, že tento konstrukt nemá cenu udržovat při životě.

To ovšem neznamená konec nadějí na energetickou spolupráci. Saúdská Arábie dnes usiluje o výrazný posun své zahraniční, hospodářské i energetické politiky, jehož dokladem je blížící se privatizace části národní ropné společnosti Aramco s cílem rozšířit její rafinérskou kapacitu.

To vše naznačuje, že se konkurence na energetických trzích může přesunout od surové ropy k rafinérským produktům. To by vytvořilo nové příležitosti ke spolupráci: producenti s velkými rafinérskými a skladovacími kapacitami by mohli nakupovat přebytečnou ropu od producentů, kteří tyto kapacity postrádají.

Přesun od konkurence v oblasti surové ropy ke konkurenci v sektoru ropných produktů by měl hluboký dopad na globální ropné trhy a s nimi souvisejícími obory, jako je lodní doprava. V konečném důsledku by s největší pravděpodobností došlo ke zvýšení celkové efektivity ropného trhu a k posílení schopnosti producentů odolávat jeho výkyvům. Trh by pak ovládli producenti a rafinéři s nejpropracovanějšími technologiemi – počínaje Saúdskou Arábií.

Anas Alhajji je energetickým ekonomem a bývalým hlavním ekonomem společnosti NGP Energy Capital Management.

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.orgČtěte více:

Soros pro Project Syndicate: Brexit a budoucnost Evropy
28.06.2016 16:29
Británie, mám za to, měla nejlepší ze všech možných dohod s Evropskou ...
Project Syndicate: Když se globalizace digitalizuje
04.07.2016 14:00
Američtí voliči mají vztek. Ačkoliv však na prvním místě jejich seznam...
Project Syndicate: Naplnit potenciál čínského předsednictví v G20
12.07.2016 16:00
Před zářijovým summitem G20 v čínském Chang-čou se mnoho hovoří o posi...
Project Syndicate: Důvody, proč nechat brexit vyhnít
19.07.2016 16:00
Trhy zachvátila panika – ceny akcií a dluhopisů klesají, libra se prop...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2019
9:06Víkendář: Paul Volcker, 1927–2019
13.12.2019
22:04Obchodní dohoda nepodpořila další růst na Wall Street
17:54Co se na trhu cení
17:14Obchodní dohoda je tu, ale také slušný zmatek na trzích. Americké akcie beze směru  
17:06USA a Čína: Počáteční obchodní dohoda je na světě
16:43Ondřej Martínek: Moneta kupuje Wüstenrot - vánoční dárek pro akcionáře?
15:56EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti
15:35Zlato šlo letos na dračku. Bude to příští rok podobné?
13:44Perly týdne: Začátek konce americké demokracie, protievropská centra a slovenský skok k eletromobilitě
12:14Cigarety asi zdraží i v příštích letech, MF chystá další zdanění
11:55Klimatická politika může z tržních valuací vymazat až 2,3 bilionu USD, vytváří také příležitosti
11:01Euforii na trzích přiživily britské volby, na tahu je nyní Čína  
10:58Německý tisk: Za sankcemi USA na Nord Stream 2 jsou jejich zájmy
10:01ČNB: Snížení rezervy na ochranu úvěrového trhu není nyní na místě
9:46Moneta: Akvizice Wüstenrot podepsána (komentář analytika)  
9:12Rozbřesk: Britští konzervativci drtivě vítězí, libra i euro posilují
8:58Moneta podpsala koupi Wüstenrot, v Británii vyhráli konzervativci a dohoda USA-Čína je naspadnutí  
8:39Summit EU se shodl na klimatické neutralitě, Polsko má výjimku
8:29Libra po britských volbách výrazně posílila vůči euru i dolaru
12.12.2019
23:23Konzervativci Borise Johnsona přesvědčivě vyhráli britské volby a mají absolutní většinu v dolní komoře Sněmovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data