Aktualizováno Vláda britské premiérky Theresy Mayové, která chce aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy a v souladu s výsledky červnového referenda tak formálně zahájit proces vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské Unie, se nyní musí potýkat s nečekaným zádrhelem.
Vrchní soud v Londýně totiž rozhodl, že britská vláda nemůže článek aktivovat sama bez souhlasu parlamentu. Doteď přitom vláda více méně měla za to, že to možné je.
Soud se opírá o argumentaci, že parlament ve Westminsteru je jediným suverénem ostrovního království, který jako jediný může přijímat a rušit zákony. Zatímco vláda jejího veličenstva sice má podle tzv. královské prerogativy právo bez souhlasu parlamentu provádět svou vlastní zahraniční politiku, vystoupení z Evropské unie by změnilo domácí legislativu, čímž by byla pošlapána práva parlamentu jakožto suveréna.
Britská vláda už vyjádřila nesouhlas s výsledkem sporu a oznámila, že se odvolá k Nejvyššímu soudu. Ten si už vyhradil čas na slyšení, která mají proběhnout mezi 5. a 8. prosincem.
Pokud by nakonec o brexitu skutečně musel hlasovat parlament, existovala by určitá šance, že by aktivace článku 50 neprošla. Aby došlo na takový scénář, musela by se však proti vlastní stranické linii postavit část konzervativních zákonodárců. Přitom ani není zaručeno, že by proti brexitu svorně hlasovala celé opozice.
Na zprávu reagovala britská libra, která na páru s dolarem před dvanáctou připisovala přes jedno procento na 1,2440 GBP/USD. Akciový index FTSE 100 po oznámení verdiktu otočil do mírných ztrát.
Britská libra na páru s dolarem dnes, rozhodnutí soudu bylo oznámeno krátce po 11. hodině SEČ

Zdroj: Bloomberg