Trable Rosněfti s levnou ropou pokračují. Největšímu ruskému těžaři ropy opět klesly kvartální zisky. Ropný medvěd se tak přidal k dalším z velkých světových těžařů, pro které uplynulý kvartál nepatřil kvůli nízkým cenám suroviny k nejjednodušším.
Čistý zisk Rosněfti se ve třetím čtvrtletí meziročně propadl o 77 procent na 26 miliard rublů. To je výrazně pod očekáváním analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali na 45 miliard rublů. "Podmínky na komoditních trzích ve třetím čtvrtletí zůstaly obtížné," uvedl generální ředitel podniku Igor Sečin.
Za poklesem zisku je třeba hledat nízké ceny suroviny, které snižují výnosy a dopadají na ziskovost podniku.
Pro Rosněfť je v tomto ohledu směrodatná cena ropy Urals. Ta byla od začátku roku do října v průměru o 26,8 procenta levnější než loni, stála zhruba 40 dolarů za barel. Během letních měsíců a září se ale cena zvedla na průměru 44 dolarů.
Září bylo pozitivní i pro severomořskou ropu Brent, což je jeden z nejsledovanějších ukazatelů globálních cen ropy. Ta se na konci září vyšplhala až k 54 dolarům za barel. K růstu jí pomohlo prohlášení přímo z Ruska, které ohlásilo, že podporuje plán ropného kartelu OPEC na snížení produkce. Pak se ale ceny opět snížily, když trhy začaly pochybovat, zda kartel dokáže škrty prosadit. Ve srovnání s úrovní z konce září je dnes Brent o zhruba deset dolarů na barel levnější.
Vývoj ceny Brentu je zachycen v následujícím grafu žlutě. Bíle jsou vyznačeny akcie Rosněfti obchodované v Londýně. Do nich se problémy s útlumem na trhu moc nepromítly, letošní nárůst je zatím přes 50 procent.

Rosněfť se na složité podmínky snaží reagovat snižováním nákladů. Ve svém ústředí v Moskvě propustí zhruba pětinu zaměstnanců, což firma oznámila už během roku. Na „pozitivní výsledky“ v řízení výdajů upozornil dnes i šéf podniku Sečin. Ve srovnání s konkurencí Rosněfť podle něj podala „jedinečný výkon“. Zisk před úroky, zdaněním a odpisy (EBITDA) o 20 procent vzrostl a dosáhl 292 miliard rublů. Tržby Rosněfti se ale ve třetím kvartálu snížily o čtyři procenta na 1,22 bilionu rublů.
Rosněfť je největším světovým producentem ropy obchodovaným na burze. Rusko v ní vlastní zhruba tři čtvrtiny, skoro pětinového podílu se ale hodlá ještě letos zbavit. Ministr hospodářství Alexej Uljukajev tento týden řekl, že prodej podílu by měl vynést minimálně 748,3 miliardy rublů.
Podle dekretu, který podepsal první místopředseda vlády Igor Šuvalov, musí být prodej podílu dokončen do 5. prosince. Tedy v takovém termínu, aby výnos z prodeje dostala vláda ještě do konce letošního roku.
Podle dosavadních plánů má podíl 19,5 procenta koupit sama firma, takže Rusko, které má kvůli levné ropy díry v příjmech do státní kasy, podle pozorovatelů určitě získá peníze do rozpočtu včas. Rosněfť pak plánuje tento podíl prodat investorům někdy v prvním čtvrtletí příštího roku.
Zdroje:ČTK,BBG,FT,BBC