Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Tři základní scénáře pro rok 2017 a dopad na akcie a komodity

Pimco: Tři základní scénáře pro rok 2017 a dopad na akcie a komodity

20.12.2016 13:21
Autor: Redakce, Patria.cz

V našem základním scénáři pro příští rok se už tak dlouhá ekonomická expanze zařadí mezi ty nejdelší v poválečné historii a zůstane při síle po celý rok 2017. Fiskální politika začne podporovat oživení, i když stimulace v USA bude schválena až v polovině roku a k její implementaci dojde až na začátku fiskálního roku 2018. Centrální banky budou pokračovat ve své stimulační politice a růst výnosů obligací tak bude omezený.

V tomto scénáři se vyhneme obchodní válce mezi USA a Čínou, kurz čínské měny bude pozvolna oslabovat a za rok ztratí 7 %. Růst světového produktu se bude pohybovat v rozmezí mezi 2,5 – 3 %, podobně jako v předchozích pěti letech. Celková inflace ve vyspělých zemích se ovšem zvýší. Vývoj očekávané inflace a růstu produktu v hlavních ekonomikách a regionech v tomto scénáři shrnuje následující tabulka:

pimco

Tempo růstu americké ekonomiky by se mělo pohybovat mezi 2 – 2,5 %, což je nad jejím trendem. Pomohou jí investice korporátního sektoru odrážející vyšší ceny ropy a změny v daňovém systému. Spotřebitelským výdajům bude zase prospívat pokles nezaměstnanosti, rostoucí mzdy a očekávané snížení daní z příjmů. Inflace se dostane ke 2 % a Fed zvedne sazby dvakrát či třikrát.

Růst eurozóny se bude pohybovat mezi 1 – 1,5 % a bude negativně ovlivněn zejména politickou nejistotou, která bude provázet klíčové volby v Německu, Francii, Nizozemí a možná i v Itálii. V tomto základním scénáři ale počítáme s tím, že populisté se k moci nedostanou v žádné z významných evropských zemí. ECB bude nakupovat dluhopisy ohlášeným tempem po celý příští rok, ovšem v době kolem německých voleb začne hovořit o ukončení programu kvantitativního uvolňování.

Japonská fiskální stimulace a oslabování kurzu jenu by měly zvednout tempo růstu japonské ekonomiky na 0,75 – 1,25 %. Inflace by ale měla i nadále zůstat v útlumu a centrální banka tak bude dál držet výnosy desetiletých vládních dluhopisů u nuly. Vláda se zhruba v polovině roku rozhodne pro další fiskální stimulaci. Čína by podle našich předpokladů měla být schopna udržet pod kontrolou růst zadlužení soukromého sektoru, tempo růstu její ekonomiky se ale sníží na 6 – 6,5 %. Vláda začne klást větší důraz na udržitelnost růstu a finanční stabilitu. Mimo slovních potyček nebude v oblasti obchodu docházet k jiným konfliktům s USA.

Negativní a optimistický scénář

V našem negativním scénáři předpokládáme, že špatně dopadne americká fiskální reforma, protože ji bude blokovat Kongres, evropská politická situace se značně zhorší a začnou se objevovat vážné problémy spojené s Brexitem. Objeví se vážné tenze mezi USA na straně jedné a zeměmi jako Čína, Brazílie a Mexiko na straně druhé. Čína bude na tyto tenze reagovat více než 15% oslabením kurzu renminbi.

V tomto scénáři by prudce kleslo tempo růstu Číny i Mexika. Rusko a Brazílie by opět spadly do recese, oslabovala by většina měn rozvíjejících se zemí i ceny ropy. Problémy v oblasti mezinárodního obchodu by dolehly i na Velkou Británii a Japonsko, jejich ekonomiky by se propadly do mírné recese. Uzavřenější ekonomiky jako USA a eurozóna by čelily útlumu, který by snížil jejich tempo růstu k nule. Normalizace sazeb v USA by se v takovém scénáři zastavila, protože dolar by znatelně posiloval.

Optimistický scénář počítá s tím, že vlády se k fiskálnímu uvolnění přesunou velmi rychle, v jejich čele bude stát vláda americká s desetiletým fiskálním balíčkem v celkové hodnotě 2,5 bilionů dolarů. Jednání mezi USA a Čínou povedou k otevření čínského trhu americkým společnostem a kapitálu a to pomůže stabilizovat kurz renminbi. Populisté a nacionalisté v Evropě budou slavit jen minimální úspěchy a budou pokračovat reformy na rozvíjejících se trzích.

V tomto růžovém scénáři bude sílit optimismus soukromého sektoru, který zastíní nejistotu a z toho budou těžit investice i výdaje spotřebitelů. Růst světové ekonomiky převýší 3 %, inflace v USA se dostane na 3 % a rozvíjející se trhy za sebou nechají problémy posledních tří let. Vyspělé země dosáhnou únikové rychlosti a Fed bude moci bez větších problémů zvýšit čtyřikrát sazby. ECB ukončí nákupy aktiv dříve, než byly plánovány, a Mario Draghi přestane předstírat, že snižování nákupů nesouvisí se skutečným ukončením tohoto programu.

Akcie a komodity

Výhled pro akciové trhy se pro příští rok celkově zlepšil. Trhy se dostaly z negativního tlaku utlumených zisků a naopak se očekává, že zisky budou sílit díky daňovým reformám a celkově vlídnějšímu prostředí. Na druhou stranu ale bude korporátní sektor čelit některým problémům spojeným se zvyšováním sazeb a potenciálním růstem mzdových tlaků.

Zlepšování makroekonomického výhledu a známky určité disciplíny na straně zemí OPEC podle našeho názoru zlepšují i výhled pro komoditní trhy. Při jejich současných valuacích jsou tato aktiva atraktivní z hlediska diverzifikace a jako zajištění proti inflaci. V roce 2016 už si ale komodity prošly znatelným růstem a pokud má tento trend pokračovat, musí přijít zmíněné fiskální uvolnění, musí nastat další zlepšení makroekonomické situace a OPEC bude muset dodržovat dříve uzavřené dohody týkající se objemu těžby.

Autory jsou Joachym Fels a Andrew Balls

Zdroj: Pimco


Čtěte více:

Citi má jasný vzkaz pro komoditní býky
05.12.2016 17:00
Pro komoditní býky má americká bankovní skupina Citigroup jasný vzkaz...
Jaký bude rok 2017 na trzích podle Fidelity?
09.12.2016 15:04
Rok 2016 přinesl pro finanční trhy mnoho šoků: nejprve brexit, pak neč...
Konec roku přináší na trhy dlouho nevídaný optimismus
12.12.2016 18:11
Před rokem vládla mezi ekonomy a investory ohledně výhledu na další ro...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.08.2021
8:02Víkendář: Mobius o čínském tažení proti technologiím, bitcoinu a Indii
31.07.2021
15:36Nevyužité kapacity USA a přesun k novému normálu
8:15Víkendář: CBDC jako konec 800 let starého bankovního systému?
30.07.2021
22:01Wall Street končí týden v rudé  
17:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
17:25Americké akcie, čínská karta
17:02Co přijde po skvělých výsledcích? Obavy drží akcie níž, stoupá zájem o dluhopisy  
17:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva společnosti TMR, a.s.
17:00TMR Finance CR, a.s.: Pololetní zpráva společnosti
16:32Chevron a Exxon se vezou na vlně plastů. Jejich zisky jsou největší od dob před pandemií
16:21Čínské politbyro slibuje podporu ekonomiky a větší dohled nad IPO, internetové firmy čeká větší regulace
15:37Čísla UniCredit přinesla optimismus. Možné převzetí potížisty akciím vrásky nedělá
14:22Na trzích nás čeká tvrdá jízda po výmolech, varuje JPMorgan
13:03Perly týdne: Připomínka let 2009 – 2010, čínské politické riziko a nové ziskové vrcholy
12:57Eurozóna venku z recese. Ceny energií ale sílí, upozorňuje ekonom Dufek
12:21Analytik k výsledkům Amazonu: Management polekal investory konzervativním výhledem  
12:11Inflace v eurozóně se v červenci se vyšplhala na 2,2 procenta. Hlavně kvůli cenám energií
11:54EU hlásí prudké hospodářské zotavení. Německo se vrátilo k růstu
11:11Solidní sada čísel Erste může dát akciím impuls, říká analytik Michal Křikava  
10:46Evropa se snaží korigovat úvodní ztráty. Závěr týdne kazí Amazon, ustal i růst v Číně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data