Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Verizon ztrácel zákazníky, Unilever opět rostl

Summary: Verizon ztrácel zákazníky, Unilever opět rostl

20.4.2017 17:41
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

EVROPA:

Unilever


Jako vždy jsme se ve výsledcích za první kvartál roku dočkali jen údajů o výši tržeb. Ty dosáhly 6% yoy růstu na 13,3 mld. EUR, přičemž trhy odhadovaly o 100 mil. EUR méně. Organický růst také překonal predikce, v tomto případě o 90 bps, když dosáhl úrovně 2,9 % yoy. Nicméně faktem zůstává, že hnací motor představovala jen rostoucí cena a objemy naopak sklouzly o 0,1%. Dividenda dostála 12% zvýšení, tak jak se očekávalo. Management utvrdil investory ve výhledu 3% až 5% organického růstu pro rok FY17 a zvýšení provozní marže o 80 bps. Tržní konsensus přitom udává 3,4 % a +90 bps. Na londýnské burze dnes akcie Unilever obchodují mírně nad včerejší zavírací cenou.

USA:

Qualcomm (DIP)


Největší výrobce čipů používaných v mobilních telefonech vygeneroval tržby ve výši 6 mld. USD. Jedná se o 8% meziroční růst, který se nachází lehce nad tržními odhady. Tržby dle standardů GAAP jsou 5 mld. USD, jelikož zahrnují redukci téměř 1 mld. USD způsobenou arbitrážním rozhodnutím ve sporu BlackBerry. V tomto kvartálu zabrala spíše divize QCT (prodej čipů), jejíž tržby narostly o 10 % yoy na 3,7 mld. USD s tržním konsensem postaveným na 3,5 mld. USD. Licenční divize QTL naproti tomu zůstala v linii tržních predikcí, když posílila svoje tržby o 5 % yoy na 2,25 mld. USD. Změna produktového mixu směrem k méně profitabilnímu segmentu zatížila hrubou marži, která se zúžila na 58,1 % (-530 bps yoy). Čistý zisk na akcii se navzdory tomu podařilo udržet v kladných růstových číslech a jeho finální hodnota je 1,34 USD (+29 % yoy) při tržním konsensu postaveným o 12,5 % níž. Po odečtení jednorázových položek se však díváme na hodnotu 50c, což představuje 36% yoy propad o 44c pod konsensus. 

Management ve své zprávě přiznává dopady právního sporu s Apple ohledně oprávněnosti licenčních poplatků. Průměrná royalty rate (licenčních poplatek z jednoho zařízení) sklouzla o 160 bps qoq na 2,72 % s tím, jak jednotlivý dodavatelé hardware pro Apple začali snižovat poplatky, které odvádějí Qualcomm. Důsledek je vidět také na rozvaze, kde pohledávky narostly o 2 mld. USD qoq (+100 %), z čehož polovinu tvoří zmiňované licenční nedoplatky. Dostalo se nám však ujištění, že dříve či později budou stejně zaplaceny. Tady je nutno podotknout, že ve zprávě za předešlý kvartál management ujišťoval investory, že soudní spor nebude mít až do vyřešení žádný dopad na výběr licenčních poplatků.

Společnost Qualcomm je na poli „válek o patenty“ spíše ostříleným veteránem. Nicméně v současnosti se tyto spory začínají hromadit a kromě Apple se soudí také s regulátory ve třech jurisdikcích – USA, Jižní Korea a Taiwan. To se projevuje také v širokém intervalu výhledu tržeb a zisku pro další kvartál, jednotlivě 5,3 – 6,1 mld. USD a 0,9 – 1,15 USD. V případě tržeb je tržní konsensus nastavený na 5,9 mld. USD, u čistého zisku na akcii je to 1,09 USD

Výsledky za poslední kvartál hodnotíme vcelku pozitivně, avšak do budoucna budeme věnovat zvýšenou pozornost QTL segmentu a jeho vlivu na rozvahu a profitabilitu. Akcie sice před otevřením trhu stoupaly, teď ale obchodují o 1 % pod včerejší zavírací cenou.

eBay

Za první kvartál tohoto roku dosáhl eBay tržeb ve výši 2,2 mld. USD, což představovalo 4% yoy růst a bylo v souladu s tržním konsensem. Po odečtení měnových výkyvů se díváme na 6% yoy organický růst. Profitabilitě trochu ublížila probíhající integrace s Ticketbis (prodej vstupenek) a investice do rozvoje produktového portfolia. Provozní marže se tím zúžila o cca 340 bps yoy na 30 %. Čistý zisk na akcii se navzdory tomu podařilo udržet v růstovém spektru, konkrétně +4 % yoy na 0,49 USD při tržním odhadu nižším o 1c. Hrubý objem zobchodovaného zboží se posunul vzhůru o 2,5 % yoy (5 % ex-FX) na 21 mld. USD, avšak take rate (podíl z prodeje za zprostředkování) sklouzla o 150 bps yoy na 8,25 %.

Management směřuje tržby pro další kvartál do intervalu 2,28 – 2,32 mld. USD s organickým růstem 5 % až 7 %. Čistý zisk na akcii (non-GAAP) by měl být v rozmezí 43c až 45c. Pro trhy, které odhadovaly 2,33 mld. USD pro tržby a 0,47 USD pro čistý zisk na akcii, můžou být tyto odhady mírným zklamáním, nicméně my je vnímáme jako stabilní růstová čísla. Akcie v návaznosti na výsledky klesají o 4 %.

Verizon Communication

Největší telefonický operátor dle počtu klientů v USA si vedl v tomto kvartálu hůř, než se čekalo. Tržby sklouzly meziročně o 7,5 % na 29,8 mld. USD, přičemž trhy předpokládaly hodnotu 30,4 mld. USD. Podobně dopadl také čistý zisk na akcii, jenž ubral až 10,5 % na 0,95 USD, o 1c pod tržním konsensem. Celková EBITDA marže zůstala víceméně nezměněna na úrovni 37,3 %.

Ani provozní metriky svým výkonem zrovna neoslnily. Churn rate (míra odchodu klientů) hlavní divize Verizon, Wireless, stoupla o dalších 16 bps yoy na 1,39 %. Celkový počet retail klientů se snížil o 324 tis. (retail net adds) a průměrné tržby na jeden tarifní účet (ARPA) klesly o 6 % yoy na 137 USD. Tržní predikce při tom počítaly s poměrně lepšími výkony. Churn rate byla odhadována na 1,19 %, retail net adds na +138 tis. a ARPA na 140 USD. Druhá divize, Wireline, očekávání lehce předčila. 

Záporný příliv nových zákazníků v tomto kvartálu reflektuje dlouhodobý trend, kdy Verizon ztrácí klienty ve prospěch nové konkurence. Potvrdí-li se však záporná čísla také v následujících kvartálech, znamenalo by to zrychlení tohoto trendu. Nižší ARPA zase reaguje na přechod k neomezeným datovým balíkům, což má na rozdíl od jednorázových pobídek dlouhodobější vliv na profitabilitu.

Akcie Verizon dnes obchodují o 1,5 % pod včerejší zavírací cenou.  


 

Čtěte více:

Philip Morris ČR -7 % po dividendě. Pražská burza přerušuje čtyřdenní pokles
20.4.2017 10:07
Pražská burza otevírá růstem o 0,3 % a přerušuje tak čtyřdenní pokles....
Nestlé a Unilever, aneb jak na opatrnost v Evropě
20.4.2017 13:38
Unilever a Nestlé jsou mamuty spotřebního zboží. Mýdla Dove, zmrzliny ...
Pražská burza díky financím po čtyřech dnech v plusu, CETV na tříletém maximu
20.4.2017 17:16
Pražská burza si udělala pauzu po čtyřdenní sérii ztrát. Index PX v z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.6.2018
18:21Čeká velké farmaceutické firmy nový útes?  
17:45Evropa umazala část ztrát, indexy v USA v červeném
17:41Pokles nervozity z obchodní války dovolil eurodolaru korekci ztrát  
16:58ČBA: Nová hypoteční kritéria by loni negativně ovlivnila 30 procent celkového objemu půjček
16:40Rusko a Saúdská Arábie prosazují výrazné zvýšení těžby ropy
16:26Pravděpodobná dlouhodobá tržní cena kryptoměn je nula
15:23Česká zbrojovka a.s.- Oznámení zahájení výplaty pátého úrokového výnosu
14:44Prosil bych jednu soběstačnost. Trumpova nová hrozba Číně v několika číslech
13:46Respektovaný institut Ifo prudce snížil odhad růstu německé ekonomiky
12:55Co investoři do ETF chtějí
11:59Trump na nic nečekal a znovu otřásl s trhy. Trpí i koruna  
10:44Americký prezident Trump pohrozil Číně dalšími cly
10:21Obchodní válka USA – Čína potápí evropské akciové trhy  
9:24Rozbřesk: Nedostatek lidí bariérou pro další růst české ekonomiky, obchodní válka eskaluje
9:11Schodek 50 miliard korun, plánuje vláda pro rozpočet roku 2019
8:58Nová Trumpova hrozba cly, nový plán rozdělení ČEZ, napětí v německé politice. Trhy v úterý zřejmě zahájí níže  
8:45Možnost rozdělení ČEZ: distribuce či obnovitelné zdroje do nové dcery, pak nařídit výstavbu reaktorů
6:32Proč ženy pracují stále více a muži méně?
18.6.2018
22:02Stopy obchodní války zatlačily také Wall Street do ztráty. Dařilo se energetice
18:01Jedna monetární hádanka, jedno velké poučení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb