Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Finanční sektor je nadále odolný, rizikem jsou hypotéky

ČNB: Finanční sektor je nadále odolný, rizikem jsou hypotéky

13.06.2017 10:08, aktualizováno: 13.6. 15:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Odolnost finančního sektoru v ČR zůstává stabilní a zachovává si vysokou odolnost vůči případným nepříznivým šokům. Zátěžové testy bank provedené Českou národní bankou potvrdily schopnost bank vypořádat se i s velmi silnou recesí a s růstem ztrát z poskytnutých úvěrů. Rizikem jsou ovšem hypotéky, proto ČNB rozšířila omezení ohledně poskytování hypoték. Vyplývá to podle ČTK ze Zprávy o finanční stabilitě 2015/2016, kterou dnes centrální banka zveřejnila.

Systémová rizika pro další vývoj podle centrální banky zůstávají ve všech oblastech pouze potenciální. V případě hypoték již ale podle ČNB nejsou jen hypotetická. "Hlavním rizikem je pokračování roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení," uvedla ČNB. Proto rozhodla o zvýšení rezervy na ochranu úvěrového trhu. Sazbu proticyklické kapitálové rezervy vytvářené k domácím expozicím banka zvýšila na 1 procento z 0,5 procenta s platností od 1. července 2018. Důvodem tohoto kroku je pokračování rychlého růstu úvěrů a potřeba tvorby rezerv pro „horší časy“.

Člen bankovní rady Vojtěch Benda v nedávném rozhovoru s Reuters uvedl, že zvýšení tohoto požadavku na kapitálovou rezervu pro všechny banky není upřednostňovanou volbou, protože za současných podmínek jsou podle něj vhodnější jemnější nástroje.

ČNB ale nakonec k tomuto kroku přikročila. Rozhodnutí je všeobecně nepříznivou zprávou pro akcie Komerční banky, protože omezuje kapacitu pro dividendy, podotýká analytik Patria Finance Václav Kmínek. Naopak prakticky zanedbatelné jsou následky takového kroku pro Moneta Money, a to kvůli nadbytečnému kapitálu, který se u této banky pohybuje na výrazné úrovni, říká také. Akcie KB po oznámení ČNB obrátily do záporu a klesly až o 0,5 procenta na nejnižší hodnoty od letošního března.


ČNB zároveň na základě zátěžových testů rozšířila loňské doporučení ohledně poskytování hypoték. Nově se bude vztahovat na všechny poskytovatele úvěrů, a současně i na další úvěry, které jsou klientovi poskytnuty poté, co získá hypoteční úvěr. Podle zprávy centrální banka považuje nemovitosti na bydlení v ČR za mírně nadhodnocené a úvěrové standardy při poskytování hypotečních úvěrů za výrazně uvolněné.

"Pro zachování zdravého hypotečního trhu je nezbytné respektovat pravidlo, že žadatelé o úvěr na nákup bytu mají alespoň z části vlastní naspořené zdroje a disponují finanční rezervou pro splácení úvěru v případě poklesu příjmu nebo zvýšení úrokových sazeb," uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Naposledy ČNB zpřísnila podmínky od dubna. Klienti musí mít naspořeno alespoň deset procent vlastních peněz pro čerpání úvěru zajištěného nemovitostí. Tato hranice ale nebude povolena každému zájemci, protože banky musí současně dbát na to, aby 85 procent nově poskytnutých nových úvěrů na nemovitost mělo ukazatel LTV (poměr úvěru k hodnotě nemovitosti) maximálně 80 procent. Naprostá většina nových hypoték tedy bude vyžadovat alespoň 20 procent vlastních prostředků klienta.


Odolnost bankovního sektoru byla hodnocena za použití alternativních scénářů ekonomického vývoje. Základní scénář vychází z květnové prognózy ČNB a představuje vývoj, který ČNB považuje za nejpravděpodobnější. Nepříznivý scénář, jehož pravděpodobnost je velmi nízká, předpokládá silný propad ekonomické aktivity a růst nezaměstnanosti, což by se projevilo vyčerpáním finančních rezerv domácností a zapříčinilo výrazné zhoršení jejich schopnosti splácet úvěry.

Celkově ale testy prokázaly, že bankovní sektor disponuje vysokým kapitálovým polštářem. Ten by mu umožnil ustát výrazné negativní šoky a udržet celkovou kapitálovou přiměřenost nad regulatorním minimem osmi procent i v případě nepříznivého scénáře.

Prostřednictvím Zprávy o finanční stabilitě, která je vydávána jednou ročně, ČNB prezentuje výsledky svých analýz finanční stability. Cílem je identifikovat rizika pro finanční stabilitu České republiky pro nejbližší období na základě vývoje ekonomiky a finančního systému.

(Zdroj: ČTK, ČNB, Patria.cz)

 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Ceny nemovitostí nikdy nerostou donekonečna, varuje Benda z ČNB
24.05.2017 10:55
Tuzemský trh s bydlením je nadhodnocený a Česká národní banka musí jed...
Rozbřesk: ČNB si láme hlavu s drahými nemovitostmi
30.05.2017 9:11
Ceny nemovitostí budou zřejmě pro Českou národní banku po vypnutí inte...
ČNB: Dluhy domácností letos stále rostou, v dubnu dosáhly 1,455 bilionu
31.05.2017 13:33
Dluhy domácností letos stále rostou, v dubnu stouply od konce března o...
Rozbřesk: ČNB nemusí nikam pospíchat
05.06.2017 9:14
V pátek statistický úřad potvrdil, že česká ekonomika byla v úvodu rok...

Váš názor
 •  
  13.06.2017 12:50

  Banditi řeší průse y které sami z větší části způsobili.Řešení je. tradični oškubat středně a nízko příjmové skupiny ovčánů. Vytvořit nové toky peněz k těm nejbohatším? a zahladit dvoubilionoý šrub případně vytvořit nový ještě větší.
  Homo
 • až praskne nemovitosni bublina v CR
  13.06.2017 12:33

  pochopi ovčani že investovat do nemovitosti neni až taková hitparada jak se nás o tom snaží přesvědčit různi přihlouplí ekonomové a zkrachovalí analytici apod bude to těžký pád na usta a těžké probuzeni pro mnoho hypotekářů :-( je mi jich lito ale tvrda zkušenost zde po 4 -5 generaci chybí ... pak se zase trh oklepe a pojede se na novo bohužel někteří to odnesou ...
  martík
  • Re: až praskne nemovitosni bublina v CR
   13.06.2017 12:48

   Nejlepší investiční příležitost současnosti je prodej bytu v Praze. Ceny jsou šílené a člověk, pokud má možnost prodat byt, tak nějákého hejla, který tu obrovskou bublinu jaksi přehlédl, vždycky najde. Všechny byty jsou hrozně předražené, i když Rusnok říká že "ceny bytů jsou mírně vyšší..".
   Hygge
 • ČNB
  13.06.2017 10:44

  Blábol. Rizikem jsou předražené kreditní karty ssa vysokým RPSN a spotřební úvěry. Je zarážející ze tohle ČNB neřeší
  JC
  • Re: ČNB
   13.06.2017 11:32

   Blábol. Úvěrů na spotřebu je zlomek proti hypotékám. Když si někdo vezme úvěr s nesmyslným úrokem třeba na auto a není schopen splácet, tak ho exekutor nebo osobní bankrot oškube, ale není to systémová věc, jako když se lidé dostanou do pasti s možným poklesem ceny nemovitostí.
   Giuseppe_akcie
   •  
    13.06.2017 11:49

    polovina hypoték jde na byty, které se pronajímají....pronájmem se platí hypotéky.....pokud by tito spekulanti dojeli na pokles cen nemovitostí, vůbec bych je nelitoval....garsonka v Praze za 5 mega, je úplně mimo mísu
    abc
Aktuální komentáře
31.03.2020
9:20Rusnok: Pravděpodobnost záporných sazeb se u nás stále limitně blíží nule
9:07Rozbřesk: Start největší státní podpory v dějinách ČR
8:55Evropu dnes poženou do zisků čínské statistiky z ekonomiky a italské o koronaviru, O2 odmění akcionáře i bez valné hromady  
8:53SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
8:51O2 v případě nekonání svolané hromady vyplatí 100 % dividendy jako zálohu
5:57Investiční tip: COVID-19 portfolio  
30.03.2020
22:26Zelený úvod týdne v USA
20:09Turecko, Tunisko, Omán. Ratingové agentury varují před hrozbou státních bankrotů
18:37Dronový miliardář doplácí na svou tržní dominanci
17:17Amerika velí k růstu akcií. Trump prodlužuje omezení a chce podpořit ropu  
16:26Banky v Evropě i Česku ruší dividendy a zpětné odkupy. Rebely Švýcaři i Spojené státy
16:04Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
14:41Tooze: Spojené státy jsou velkou verzí toho, co se děje v Itálii
13:32Týdenní výhled: PMI či americké dávky. Po emocích se bude víc pracovat s čísly  
12:11Ekonomická nálada v eurozóně kvůli pandemii rekordně klesla
12:09Opatrnější rozjezd týdne a přesun pozornosti k makrodatům  
11:55Němečtí experti letos očekávají pokles HDP o 2,8 procenta
11:20Noční můra na ropě pokračuje, je nejníže za 17 let
10:36Jak funguje indigo - robot, který investuje za vás?
9:05Rozbřesk: Dojdou v tomto týdnu trhům pozitivní stimuly?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - PMI v průmyslu
3:00Čína - PMI ve službách
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board