Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie padají, mohou se objevovat investiční příležitosti

Akcie padají, mohou se objevovat investiční příležitosti

06.02.2018 17:28

Současné červenající se obrazovky asi ve většině akciových investorů nevyvolávají potřebu uvažovat nad jednotlivými tituly, či odvětvími. Nicméně i současné výprodeje jednou skončí a je tudíž dobré mít stále ponětí o tom, co může na trhu být atraktivní. O tom samém přemýšleli nedávno analytici Pictetu. Podívejme se dnes na jednu z jejich tezí.

Pictet poukazuje na mimořádně silný boom v americké a světové ekonomice a z toho odvozuje, že dobře by se mělo dařit průmyslovým firmám a jejich akciím. Je to teze velmi přímá - již nějaký čas tu i já sám poukazuji na to, že existuje reálná šance, aby štafetu tahouna ekonomického boomu konečně převzaly investice. Dosavadní oživení totiž nevykazovalo typický rys této části cyklu – vzedmutí investic, mnohdy spíše naopak. Pokud by se to konečně změnilo, měly by z toho těžit ti, kteří investiční zboží vyrábí a prodávají.

Podle Pictetu by se investoři měli zaměřit zejména na společnosti, které dodávají sektorům ropy a zemního plynu, letecké dopravy, automatizace a nerezidenčního stavebnictví. Výhled by měl být dobrý i u evropských průmyslových společností, kterým také prospívá kombinace nízkých sazeb a nečekaně silného ekonomického růstu. Projevuje se to rostoucím počtem objednávek a podle Pictetu je na našem kontinentu znatelná potřeba zvýšení výrobních kapacit. 

V USA je podle investiční společnosti potřeba navýšení kapacit nižší, dodací lhůty jsou tu kratší než v Evropě a firmy netrpí takovým nedostatkem výrobních a přepravních kapacit. Nicméně investicím do výroby (a tudíž firmám, které zajišťují jejich dodávku) v USA zase pravděpodobně prospějí daňové změny, které by měly mimo jiné motivovat firmy k vyšším kapitálovým výdajům. 

V Asii je podle Pictetu zajímavý zejména sektor investic do železniční dopravy a těžké nákladní dopravy. K tomu v celé globální ekonomice panuje příhodné prostředí pro investice v oblasti letecké dopravy a v USA, Evropě i Asii by měly sílit investice do oblasti nerezidenčních realit.  Pokračující expanze sektoru internetových obchodů by zase měla prospívat dopravcům. A v roce 2017 došlo konečně i k pozitivnímu obratu v investicích těžebních společností. Pokud tedy nepřijde nějaký komoditní šok, mohl by u nich tento započatý trend pokračovat i v letošním roce. 

Pictet se dokonce domnívá, že provozní marže firem nebudou i přes rostoucí osobní náklady klesat a příčinou by měly být investice do technologií. Zejména digitalizace by tak měla být i nadále tahounem společností, které tyto technologie dodávají (a samozřejmě i těch, které je následně využívají). 

Výše popsaná óda na průmyslovou radost může ale samozřejmě být zkalena tím, že nejde o věc zbrusu novou. Jinak řečeno, trh jistě nečeká a je otázka, nakolik již jsou popsaná růžová očekávání a teze odraženy v cenách akcií. Pictet k tomu píše: „Na obou stranách Atlantiku se sektor kapitálového zboží obchoduje za méně než jednu směrodatnou odchylku nad dlouhodobým průměrem měřeným na relativní bázi“. Převedeno do srozumitelnějšího jazyka: Ve srovnání s valuací celého trhu není průmysl zase tak moc vysoko. Což je podle Pictetu férové s ohledem na to, jak vstřícné současné prostředí je.

Pohled na data ukazuje, že analytici čekají v letošním roce poměrně znatelné zvýšení ziskovosti průmyslových firem. PE (v absolutním vyjádření) se pak ještě minulý týden pohybovalo na hodnotě 19, což bylo absolutní maximum. Následující dva grafy ukazují poměr PEG, který upravuje PE o očekávaný růst. U celého trhu PEG od počátku roku 2016 klesá, a podobné je to s průmyslovými společnostmi. Jenže u nich se PEG i tak stále držel na mimořádně vysokých úrovních. To znamená, že i valuace upravené o očekávaný růst zisků byly značně našponované (což nám mimo jiné hodně říká i o současné korekci):

001

Téměř tradiční sázkou na výše popsané trendy a faktory by bylo zřejmě GE. Jenže jak tu poukazujeme i na těchto stránkách, tato společnost je nyní ve značně nestandardní situaci a zdá se, že po období slávy a následné stagnace přichází fáze úpadku. A co se týče celkového vývoje je to podle mne celkem jednoduché: Pokud se současná korekce trhů nedotkne sentimentu a běhu globální ekonomiky, může otevřít investiční příležitosti a svým způsobem je zdravá, protože valuace byly skutečně hodně vysoko. Pokud se promítne do reálné ekonomiky, začíná trochu jiná hra.

 

Čtěte více:

Vyspělá země s nejhorší dluhovou dynamikou
05.02.2018 15:26
O zadluženosti vládního a soukromého sektoru ve vyspělých zemích se po...
Jak čtu akciovou korekci minulých dnů? Zatím jako posun ke starému normálu
05.02.2018 19:16
Minulý týden přinesl na akciové trhy určité negativní turbulence a obr...
Globální liberální řád se otřásá v základech. Nastane světový diktát Číny?
06.02.2018 6:23
Na letošním Světovém ekonomickém fóru v Davosu proti sobě stanuly ales...
Evropské trhy spadly nejprudčeji od poloviny roku 2016. Wall Street bez letošních zisků, Japonsko v korekci
06.02.2018 8:43
Evropský akciový index Stoxx 600 dnes po otevření odepsal 3,2 procenta...
Další úspěšný rok průmyslu za námi
06.02.2018 9:23
I konec roku byl pro tuzemské největší odvětví – průmysl – ve znamení...

Váš názor
  • Tady už chybí jen ten Žabža
    07.02.2018 10:04

    Bohudík tady pořád ještě máme to naše Kaliště, jestli právě někde nebruslí. Snad nám neodletěla taky do Koreje. Bylo by tu mez ní smutno. Ta vždycky dokáže pobavit.
    Mn.
Aktuální komentáře
18.11.2019
6:12Muž, který vyřešil trh
17.11.2019
16:3017. listopad ŽIVĚ: Národní, Koncert pro budoucnost, rozdány Ceny Paměti národa
13:08Víkendář: Velká renesanční inflace, demografie a zlaté peněžní šoky
16.11.2019
21:04300 tisíc lidí na Letné 30 let od 1989. Co přinese 17. listopad?
15:5430 let od pádu železné opony: Jak si vedou česká a další ekonomiky a jak je na tom koruna?  
7:32Víkendář: Pokud ustoupíme, skončíme jako čínští Ujguři
15.11.2019
22:01Americké akcie zakončily týden na historických maximech
19:50Skvostná umělecká díla na předaukční výstavě Galerie KODL
18:54Nic moc si nenalhávat
17:25Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
17:18František Kronus: Poněkud přehnaný optimismus na trzích
16:50Skvělá čísla nVidie kalí matný výhled, trh čekal víc (komentář analytika)  
16:18OPEC vs. američtí břidlicáři: kdo s koho?  
16:14Špatná data? Trhy si závěr týdne zkazit nenechají  
15:49Applied Materials: Výhled konečně předpovídá rostoucí zisky (komentář analytika)  
15:26Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu
13:13Perly týdne: Tesle utíká čas, IBM jej revolučně zkracuje a my „vynikáme“ v krádežích aut
12:27Hongkongská vláda čeká letos poprvé za deset let pokles ekonomiky
12:20Velké chyby ve statistice mohly ovlivnit rozhodování Riksbank. Je to katastrofa, zní z banky
11:11Jak mohou s akciemi zamávat americké volby?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
13:00Manchester United Plc (09/19 Q1)