Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Pokud budeme chytří, roboti nám práci nevezmou, ale zajistí vyšší platy

Víkendář: Pokud budeme chytří, roboti nám práci nevezmou, ale zajistí vyšší platy

11.02.2018 8:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Produktivita je klíčem k dlouhodobému ekonomickému růstu, my ale žijeme ve světě, kdy její zvyšování notně vázne. Ekonomové dokonce diskutují o tom, zda útlum jejího růstu neznamená vstup do fáze dlouhodobé stagnace. S tím, jak stárne populace v zemích jako Německo či Japonsko, se přitom zvyšování produktivity stává ještě významnějším cílem než dříve. James James Manyika z McKinsey Global Institute se na stránkách Harvard Business Review zamýšlí nad tím, zda může celou věc změnit k lepšímu robotizace či umělá inteligence.

Nové technologie jsou pro firmy atraktivní už proto, že mají potenciál výrazně snížit výrobní náklady, ale mohou sebou přinést i úplnou změnu podnikatelského modelu. K tomu se může přidat vyšší kvalita produkce, rychlost výroby a rychlost reakce na změny na trhu. Na druhou stranu ale sebou tyto technologie přinesou výraznou změnu na pracovním trhu – některá pracovní místa budou zanikat, jiná se budou měnit a vznikat budou nová. 

McKinsey odhaduje, že do roku 2030 by mohlo kvůli novým technologiím ztratit práci 15 % globální pracovní síly, ale tyto ztráty budou v základním scénáři pravděpodobně nahrazeny vznikem nových pracovních pozic. Vše ovšem stojí na předpokladu, že globální ekonomika si udrží svou růstovou dynamiku. V různých scénářích pak McKinsey hovoří o tom, že „do roku 2030 bude 75 – 375 milionů lidí muset změnit pracovní místo, a to v závislosti na rychlosti automatizace výrobních procesů“. 

Nejde tedy o malou změnu. Nově vznikající pracovní pozice budou vyžadovat vyšší vzdělání, lepší schopnost komunikace a osvojení nových poznatků. Ze strojů se budou stále častěji stávat digitální partneři a asistenti. Nejrazantnější změny lze čekat ve vyspělých zemích a tam tudíž vzroste negativní tlak na pracovní místa lidí se středními příjmy. Tím se ještě zvýší tenze pramenící z příjmové nerovnosti. V rozvíjejících se zemích by se naopak mezera mezi nejbohatšími a nejchudšími mohla díky automatizaci uzavírat a mohlo by dojít k růstu střední třídy. 

Některé země budou v souvislosti s novými technologiemi čelit nepříjemným výzvám, tudíž budou v pokušení automatizaci brzdit či dokonce úplně zastavit. Jenže to bude marný boj a takové země by se navíc vzdaly pozitivního dopadu technologií na produktivitu. Odsoudily by se k ekonomické stagnaci a možná i k sociálním nepokojům. McKinsey tvrdí, že ideálním scénářem je penetrace nových technologií, které zvýší produktivitu, a ta se projeví na příjmech široké společnosti. Poté se dá čekat, že vyšší příjmy se obratem promítnou do celkové poptávky v ekonomice a tudíž i do vyšší tvorby pracovních míst, která eliminuje pokles počtu pracovních míst v oblastech, kde došlo k intenzivnější automatizaci. 

K naplnění tohoto optimálního scénáře je na prvním místě třeba udržení růstu produktu, protože bez něj nelze čekat tvorbu nových pracovních míst. K tomu by se měla přidat zvýšená kvalita vzdělávání, do kterého by měly promlouvat i soukromé společnosti. Ty totiž budou v přední linii automatizace a budou mít nejlepší přehled a představu o tom, jakého vzdělání a kvalifikace je třeba nejvíce. V neposlední řadě by prospěla vyšší flexibilita trhu práce, kterou lze také podpořit vyšším používáním digitálních technologií schopných lépe propojit nabídku s poptávkou. V zemích jako Spojené státy je ale nyní trend opačný a dynamika trhu práce se zhoršuje. Zřejmé je to například z počtu lidí odcházejících za prací do jiných států. 

Vlády by také měly zvážit změny v podpoře v nezaměstnanosti. Dobrým příkladem je Německo, kde je kladem velký důraz na získávání nových pracovních dovedností a vzdělání. Podobné kroky a změny budou určitý čas trvat. „Problém produktivity lze ale vyřešit, pokud dokážeme využít přínosy automatizace a zároveň zavést politiku, která zajistí naši připravenost na její rozvoj a rovnoměrnější podíl na jejích přínosech,“ uzavírá Manyika.

Zdroj: HBR


 

Čtěte více:

Současná globální párty není nový normál, připravujme se na horší časy
07.02.2018 15:41
Na počátku nového roku globální ekonomika nabrala na rychlosti. Podle ...
Marxovy předpovědi se nakonec naplňují
08.02.2018 11:06
Hlavní ekonom francouzské banky Natixis Patrick Artus se nebojí kontro...
Globální investiční boom a bojující německý gigant
07.02.2018 18:22
Pokud se současná volatilita na trzích nepřehoupne v něco horšího a ne...
Je to již hodně dlouho, co americká ekonomika rostla bez vytváření finančních nerovnováh. Podaří se to zopakovat?
08.02.2018 14:13
Janet L. Yellenová končí své působení v čele amerického Fedu s nezamě...
Project Syndicate: Má akciový trh nakročeno k „medvědovi“?
09.02.2018 7:09
Prvotní novoroční optimismus mnoha investorů možná dostal v posledních...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data