V dubnu letošního roku americký prezident Donald Trump obvinil Čínu a Rusko z manipulace měnového kurzu v době, kdy v americké ekonomice rostou sazby. Je ale možné skutečně určit, které země nyní opravdu manipulují se svou měnou? Analytici francouzské banky Natixis se o to pokusili a jejich závěry mohou být překvapující.
Natixis se domnívá, že hlavními kritérii pro posouzení možné manipulace s měnovým kurzem jsou nízké sazby, které vedou k odlivu kapitálu. K tomu je nutno přidat možnost přímých intervencí, které mají za cíl oslabení měnového kurzu.
Banka analyzovala vývoj ve Spojených státech, eurozóně, Velké Británii, Japonsku, Švýcarsku, Číně, Rusku a ve skupině velkých rozvíjejících se zemí tvořené Brazílií, Indií, Indonésií a Jižní Afrikou s Tureckem. Závěr je následující: Se svou měnou manipuluje Švýcarsko, jehož centrální banka provádí na měnových trzích oficiální intervence. Čína se svou měnou manipulovala mezi lety 2014 a 2016, od té doby ale ne. A s měnovým kurzem manipuluje i Rusko a Turecko.
V případě Ruska má tedy podle Natixisu Donald Trump pravdu, ovšem u Číny tomu tak není. Ta bývá z podobného kroku viněna často, a nejen Trumpem. Natixis poukazuje na vývoj jejích klíčových sazeb, které mezi roky 2014–2016 skutečně prudce klesaly a ruku v ruce s tímto vývojem docházelo k poměrně masivnímu odlivu kapitálu ze země. Nicméně po roce 2016 již sazby neklesají a tok kapitálu má tendenci se stabilizovat:

Zdroj: Natixis