je teď hodně v kurzu. Poté, co firma o víkendu představila novou grafickou kartu určenou pro virtualizaci, se její akcie včera vyhouply nejvýše za 12 let. Bez přerušení přitom rostly už sedm dní, což je nejdelší takové série za zhruba dva roky. Firma může využít zakolísání konkurenčního Intelu a urvat si kus trhu pro sebe, domnívá se analytik Patria Finance Ján Hladký.
Grafická karta Radeon Pro V340, která nese dva čipy Vega, dokáže podle firmy zajistit nejnáročnější požadavky na vizualizaci ze strany datových center. Dostupná bude ve čtvrtém čtvrtletí.
Titul zakončil pondělní obchodování na ceně 25,26 USD, což znamenalo přírůstek o 5,34 %. V jednu chvíli ale přidával i více než 6 %. Minulý týden v pátek po optimistickém analytickém výhledu přitom vyrostl o 7,6 % a ve čtvrtek po zvýšení cílové ceny společností Rosenblatt Securities stoupl o 6,7 %. Dnes v předburzovní fázi rostl o další více než 2 %. Rosenblatt Securities má nyní na akcii nejvyšší cílovou cenu na Wall Street, totiž 30 USD s doporučením kupovat. Stejné doporučení drží celkem 14 analytiků pokrývajících tuto firmu, 13 jich má doporučení držet a čtyři doporučují prodávat.
Společnosti se v minulých měsících dařilo vyhnout se některým větším rizikům, které ale doléhaly na konkurenci, na příklad na . Optimismus mezi analytiky vyvolávají kromě chystaného uvedení menších a rychlejších čipů také firemní aktivity v oblasti cloud computing, tedy poskytování služeb nebo programů prostřednictvím serverů dostupných z internetu tak, že uživatelé k nim mohou přistupovat vzdáleně.
"Za zmiňovaným skvělým výkonem AMD se schovává dlouhodobá strategie managementu, jenž v uplynulých letech trpělivě budoval svoje technologické kapacity," upozorňuje analytik Patria Finance Ján Hladký. "Grafická karta Radeon není jediným ovocem tohoto snažení. Nová generace procesorů Ryzen bude stejně jako Radeon postavená na integrovaných obvodech s uzly o velikosti 7 nanometrů. V tomto případě trochu zjednodušeně platí rovnice: menší uzel = menší obvod = větší počet obvodů = větší výkon. A rovněž větší úspora pro koncové uživatele, což vždy potěší," podotýká také Hladký.
Dosavadní lídr trhu procesorů Intel přitom se svými výsledky oznámil zpoždění 10nanometrové technologie a její nástup odsunul až na první polovinu příštího roku. AMD se podle Hladkého tak v podstatě nachází o generaci před Intelem. V případě, že AMD dokáže dostát svým slibům o spolehlivosti své technologie a svých produktů, má unikátní možnost využít zavrávorání Intel a uzmout si kus trhu pro sebe. "Pamatujme, že se momentálně nebavíme jen o nasyceném trhu osobních počítačů a chytrých telefonů, ale také o velice lukrativních a rychle rostoucích serverech. Důkazem, že AMD si uvědomuje co je ve hře, může být i přesun veškeré výroby čipů do tchajwanské společnosti TSMC. Dosavadní výrobce GlobalFoundries historicky registruje zpoždění a méně kvalitní výrobu, což si v téhle chvíli nemůže AMD dovolit," podotýká Hladký.
Záře, kterou vydávají akcie , dopadá i na konkurenci. Nahoru šel v pondělí i polovodičový sektor, kterému jinak měsíc začal ztuha, poté co banka srazila svůj názor na tento sektor. V něm ale v poslední době dochází k zotavení. V polovodičovém indexu Philadelphia Exchange Semiconductor Index rostlo v pondělí všech 30 jmen. Pokud se něco nepokazí, oslaví v srpnu pátý měsíční růst za sebou.
ADM je ale svou výkonností někde jinde. Jenom za srpen přidává zhruba 30 %. Od začátku roku stoupla o 145,7 %, zatímco širší americký akciový index S&P 500 má za sebou zatím 8,4% růst a technologický index Nasdaq Composite je vyšší o 16 %.
Výkonnost akcií ADM a indexu Nasdaq Composite za poslední více než 3 roky ukazuje následující graf:

Zdroje: , CNBC, Bloomberg, Patria.cz