Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mankiw: Podivné úvahy levice a skutečný náklad uzavření vlády

Mankiw: Podivné úvahy levice a skutečný náklad uzavření vlády

28.01.2019 15:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Známý ekonom a autor učebnic ekonomie Greg Mankiw doporučuje k přečtení článek na New York Times od jeho kolegů Emmanuela Saeze a Gabriela Zucmana. Ovšem „ne proto, že by souhlasil s doporučeními na zavedení supervysokých daní pro bohaté, ale proto, že článek jasně ukazuje, jak uvažuje levice a jaké jsou její motivy“. 

Jak vysvětluje Mankiw, standardní ekonomická teorie v rámci teorie optimální redistribuce jsou argumenty pro progresivní zdanění založené na klesajícím mezním užitku. Saez a Zucman se ale na věc dívají jinak. Podle nich bohatí lidé podkopávají demokracii, tudíž jde o věc politickou a ne ekonomickou. Typickým zástupcem bohatých lidí je finančník, který vydělává své peníze podvody a využívá své vztahy s vládou a politiky k tomu, aby se dál obohacoval, zatímco ochuzuje lidi kolem sebe. 

Mankiw ale připomíná, že existuje i jiný typ lidí, jako například Taylor Swift. Její bohatství je odhadováno na více než 300 milionů dolarů a vydělala si ho tím, že „obohacuje životy jiných svou hudbou“. Tedy ne tím, že by měla nějaký politický vliv nebo by ochuzovala jiné. Mankiw se tedy ptá, zda je většina bohatých prvního typu, nebo zda se podobají spíše této zpěvačce. „Evidentně existují oba typy a ten první nyní bohužel sedí v Bílém domě. Většina bohatých lidí, které já vidím, jsou jako Taylor Swift. Vydělávají své peníze poctivě tím, že jiným nabízejí nějakou hodnotu. A mají menší politický vliv, než se obvykle tvrdí,“ píše ekonom. A dodává:

„Většina bohatých lidí, které znám, by ráda dala velké peníze výměnou za to, aby Trump odešel z Bílého domu. Mnozí to také zkusili. A Trump není důkazem, že bohaté elity mají obecně příliš velký vliv na politiku. Pokud něco platí, tak opak, a současný prezident ukazuje, že bohatí lidé mají na politiku příliš malý vliv,“ uzavírá ekonom svou úvahu týkající se levicového pohledu na vztah mezi bohatstvím a politikou. Krátce se věnuje i odhadům toho, jak se uzavření americké federální vlády projeví na ekonomické aktivitě.

Mankiw poukazuje na rozhovor, ve kterém ekonom Kevin Hassett tvrdí, že ono uzavření nebude mít na produkt větší vliv. „Zdá se mi, že se hodně mýlí, protože předpokládá, že vládní zaměstnanci vlastně nevytvářejí žádnou hodnotu, nebo že vše nahradí poté, co se vrátí do zaměstnání. Pokud by tomu tak ale skutečně bylo, měli bychom jim všem zkrátit pracovní týden, aby si mohli užívat více volna,“ píše Mankiw. 

Takový pohled na věc ale podle něj nemá s realitou moc společného. Jestliže je například uzavřen nějaký přírodní park, rodiny, které jej kvůli tomu nenavštíví, trpí snížením svého ekonomického blahobytu. A tato ztráta nebude nikdy nahrazena. Ekonom pak odhaduje celkové ztráty způsobené uzavřením federální vlády zhruba na 100 milionů dolarů denně.

Zdroj: Blog Grega Mankiwa

 

Čtěte více:

Francouzi stále protestují, ale mají opravdu na co si stěžovat?
25.01.2019 6:13
Ve Francii pokračují protesty nespokojených žlutých vest a hlavní ekon...
Trumpovo ekonomické vysvědčení a důsledky jeho politiky v následujících letech
25.01.2019 10:51
Donald Trump je již dva roky prezidentem Spojených států a podle ekono...
Americký ministr obchodu vzkazuje federálním zaměstnancům, ať si prostě vezmou půjčku na jídlo
25.01.2019 12:30
Stovky tisíc zaměstnanců federálních úřadů od pobřežní stráže až po ná...
Záchrana italských bank: Jizvy krize jen tak nezmizí
25.01.2019 15:19
„Vředy, které měly prasknout, praskly,“ pronesl o italských bankách Ma...
Jednotná teorie trhu, ekonomiky a všeho
25.01.2019 18:25
Pokud čtenář četl knihu Stopařův průvodce po Galaxii, ví, že odpovědí ...

Váš názor
 • Ano, bohatství není tresný čin
  28.01.2019 15:53

  Být bohatý není trestný čin. A v naprosté většině případů bohatství ani nemá nemorální původ. To jen manipulátoři rádi využívají nálad hloupých, líných a chudých v systému většinového rozhodování.
 • Dva typy boháčů
  28.01.2019 15:46

  Už je mi to jasné. U nás taky máme hodného Bakalu a zlého Babiše :-D
  sgt.Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university