Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč Evropa strukturálně zaostává za USA

Proč Evropa strukturálně zaostává za USA

04.02.2019 5:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomka Debora Revoltella z Evropské investiční banky na stránkách VoxEU tvrdí, že „Evropa riskuje zaostávání za globální konkurencí“. V době radikální technologické transformace totiž investice evropských firem nedosahují potřebné výše, a to jak na straně hmotných, tak na straně nehmotných aktiv. Podle ekonomky by se tak na našem kontinentu mělo změnit podnikatelské prostředí, systém vzdělávání, infrastruktura, financování inovací a v neposlední řadě by mělo dojít k prohloubení jednotného trhu.

Ve srovnání s USA bylo ekonomické oživené evropské ekonomiky relativně slabé. Po finanční krizi se navíc otevřela mezera mezi investicemi amerických a evropských společností do strojů a vybavení. Zčásti jde o odraz boomu těžby ropy z břidlic, ke kterému došlo ve Spojených státech. I tak ale tento vývoj vyvolává pochybnosti, zda bude Evropa schopna držet tempo v době, kdy probíhají rychlé technologické změny. 

Následující graf popisuje konkrétní vývoj do hmotných (plné křivky) a nehmotných (tečkované křivky) aktiv v Evropě a Spojených státech. Na straně nehmotných aktiv jsou americké investice v poměru k HDP soustavně vyšší. A jak bylo uvedeno, po krizi se začala otevírat mezera i u hmotných aktiv:

001 

„Evropské firmy stále nechápou význam různých forem nehmotných aktiv,“ tvrdí ekonomka s tím, že software, dovednosti či transformace organizací tvoří stále podstatnější součást nového digitálního světa. Platí to přitom jak o výrobním sektoru, tak o službách. Ve druhém grafu nalezneme srovnání struktury investic evropských a amerických firem v obou sektorech. V USA je patrný větší podíl investic do softwaru, vzdělávání a transformace organizací. Evropské společnosti mají větší tendenci investovat do strojů a zařízení, a to zejména ve výrobním sektoru:

001 

V EU je také relativně méně firem, které inovují a jen se zaměřují na kopírování inovací od jiných. Nejvíce pak v této oblasti ve srovnání s USA zaostávají nově vznikající společnosti, což je „symptom statického systému, v němž jen málo nových firem nahrazuje ty staré“. Jednou z příčin tohoto stavu je finanční systém, který je v Evropě postaven na bankách. Ty pak nemají takové zkušenosti a ochotu financovat inovace a nehmotná aktiva, což se následně projevuje ve výše popsaném zaostávání Evropy za Spojenými státy.

Podle ekonomky také 77 % evropských firem považuje za brzdu svého dalšího rozvoje nedostatek lidí s potřebným vzděláním a dovednostmi. Slabou stránkou jsou i investice do infrastruktury, které nyní v EU dosahují 1,7 % HDP. Nacházejí se tak na 75 % úrovně z doby před finanční krizí a podle ekonomky tento stav není odrazem toho, že by evropská ekonomika byla těmito investicemi již saturována.

Revoltella tvrdí, že řešením je mimo jiné evropská spolupráce, která bude alokovat národní úspory tam, kde budou využity nejproduktivnějším způsobem. To znamená podporovat finanční integraci a bankovní unii a také využívat zdroje Evropské investiční banky. Nutné je další prohlubování jednotného trhu a zvyšování jeho efektivity. EU by také měla vhodným regulačním prostředím podporovat mladé firmy a usnadňovat jejich vstup na trh.

Zdroj: VoxEU

 

Čtěte více:

Regulace technologického sektoru je podle šéfa Applu nevyhnutelná
19.11.2018 15:46
Regulace technologického sektoru je nevyhnutelná, protože volný trh ne...
Jak vychovat své obyvatelstvo: Level Čína
08.12.2018 16:02
Čína má radikální plán jak ovlivnit chování svých 1,3 miliard obyvatel...
Huawei a snaha udržet si technologickou dominanci
10.12.2018 14:37
Pokud se obchodním sporům mezi USA a Čínou nevěnujeme moc detailně, mo...
Roboti a pracovní místa – pět základních otázek
27.12.2018 13:59
Názorů na to, jak automatizace, umělá inteligence a další nové technol...
Londýn loni přilákal nejvíce technologických investic v rámci EU
09.01.2019 8:57
Londýn v loňském roce zůstal nejoblíbenější destinací pro investice do...
Čtyři způsoby, jak se může Evropa stát lídrem technologií
24.01.2019 16:11
V době, kdy hospodářský růst v Evropě ukazuje známky zpomalení, má dig...

Váš názor
  • Asi ne
    04.02.2019 8:53

    Je to tím že EU vytvořila prostředí které potlačuje nápady nebo přímo zakazuje. Všechny ty nařízení vyhlašky regulace slouží k zabetonování stavu ve kterém vznikly. Dyť ani to kopírování nefunguje. Viz Uber. S takovýma regulacema není divu že tady ani nevznikl, když má těžké problémy vůbec fungovat. EUbolševici pokazili internet. Od sušenkového moru přes likvidační GDPR po zdanění odkazu. Kdo soudný tohle bude podstupovat? Plýtvat čas, energii a riskovat likvidaci a všechno co do té doby vybudoval? Nevímj estli je to česká specialita nebo převzaté z EU, ale když vymyslíte nějakou vlastní vychytávku pomůcku a použijete to při výrobě, tak ten výrobek je ilegální a nesmíte ho prodávat. Tak se tady podporují nápady a inovace. Ale vybrání soudruzi výzkumníci dostanou desítky miliard. Tvoří člověk potřebuje klid pohodu svobodu. Právý opak toho co je v EU a ČR. Každodenní šikana režimu, aktivistů. Regulovaná každá minuta života.
    HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Gap Inc/The (10/19 Q3)
Intuit Inc (10/19 Q1, Aft-mkt)
Macy's Inc (10/19 Q3, Bef-mkt)
Seadrill Ltd (09/19 Q3)
thyssenkrupp AG (09/19 Q4)
13:15Baxter International Inc (09/19 Q3)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů