Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fatální vada neliberálních demokracií střední Evropy

Fatální vada neliberálních demokracií střední Evropy

2.2.2019 16:01

Budapešťské pouliční protesty proti nové legislativě upravující přesčasovou práci (bryskně přezdívané „otrokářský zákon“) poukazují na zranitelnost neliberálních demokracií, které se objevily ve střední Evropě. Zákon, zavedený bez jakéhokoli projednání, se snaží omezit náklady na pracovní sílu a mobilitu s cílem udržet v Maďarsku přímé zahraniční investice (PZI) – a pracovní místa. Prospívá také zaměstnavatelům, včetně nových elit s politickými konexemi, které obklopují premiéra Viktora Orbána.

Za událostmi je ale víc. Svárlivá povaha neliberálních vlád v regionu brání utváření konsenzu a natolik oslabil akademické svobody a nezávislé instituce, že dusí kreativní politická řešení ekonomických problémů. Jediným mechanismem zpětné vazby v regionu se tak staly demonstrace a občanská neposlušnost. Rozsáhlé protesty, jimž nyní čelí Orbánův režim, jsou možná jen ochutnávkou toho, co teprve přijde.

Obtížné podmínky


Podmínky, s nimiž se dnes region potýká, by bylo obtížné zvládat i pro ty nejčilejší a nejotevřenější vlády, natož pro ideologicky zaslepené neliberální režimy v Maďarsku a Polsku. Středoevropské trhy práce jsou napjaté a překypují nedostatky pracovních sil. Nezaměstnanost klesla, zatímco reálné mzdy výrazně vzrostly (ač jejich hladiny jsou stále pod průměrem vyspělých zemí Evropské unie).

Tento stav je odrazem silného růstu v regionu a ubývající pracovní síly. Středoevropské ekonomiky v posledních letech expandují tempem převyšujícím 3 % ročně díky stále vysokým transferům z EU a domácí měnověpolitické stimulaci v rámci nebo ve stínu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky. Podle nedávné zprávy Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) se v regionu stal široce rozšířeným nedostatek pracovních sil, zejména kvalifikovaných, neboť pracujících ubývá vlivem stárnutí a emigrace obyvatelstva. Rozvíjející se Evropa „rychleji stárne, než bohatne,“ konstatuje EBRD. Také automatizace vyžaduje čerstvě kvalifikované pracovní síly, které na trhu chybí. Všechny tyto faktory tlačí mzdy nahoru.

V Maďarsku míra nezaměstnanosti na podzim roku 2018 klesla pod 4 %, zatímco reálné mzdy v posledních třech letech rostly o 6-7 % ročně navzdory stagnaci růstu produktivity (která sama o sobě zřejmě souvisí s emigrací pracujících s vysokou kvalifikací). Zaměstnavatelé si teď stěžují na nedostatek pracovních sil a nadnárodní firmy údajně zvažují přesun podnikání zpět na západ nebo do levnějších kandidátských zemí EU v jihovýchodní Evropě.

0

Blížící se automatizace

Není to planá hrozba. Konkurence činností přesouvaných ve výrobním sektoru zpět do západní Evropy a na jih Evropy ohrožuje ve střední Evropě tradiční pracovní místa. Automatizace a překotné technologické změny v produkci vozidel usnadňují přesun závodů do vyspělých evropských ekonomik s vyššími mzdami, který by firmám zjednodušoval logistiku. Jihoevropské kandidátské země EU procházejí procesem přizpůsobování svých zákonů legislativě EU, čímž pro PZI vytvářejí podnikatelské prostředí kompatibilní s EU – a hladiny a růst tamních mezd jsou podstatně nižší než ve střední Evropě.

Právě za těchto okolností přišla maďarská vláda se svou novelizací zákona o přesčasové práci. Zákon umožňuje zaměstnavatelům požadovat ročně až 400 hodin přesčasů (ekvivalent 50 pracovních dnů navíc), splatných v průběhu tří let. Pokud zaměstnanec odejde z místa dřív, než stanoví smlouva, odměna nemusí být vyplacena vůbec. Vzhledem k tomu, že Orbánova strana Fidesz má dvoutřetinovou parlamentní většinu, zákon prošel zrychleně během necelého měsíce.

Diktát shora

Propukly demonstrace, což vládu přinutilo některé prvky novelizovaného zákona na veřejnosti interpretovat flexibilněji. Absence projednání a silná reakce veřejnosti připomíná pokus vlády v roce 2014 zavést „internetovou daň“, která byla v reakci na všeobecné protesty stažena.

Intervence a využívání diskrečních pravomocí shora dolů jsou u pravicových vlád na denním pořádku. V posledních letech jsme ve středoevropských zemích zaznamenali snižování cen energií a netržní transakce aktiv. Ve Spojených státech prezident Donald Trump vyvíjí nátlak na konkrétní firmy, aby nepropouštěly a nepřesouvaly podnikání do zahraničí.

Jak ve své nové knize The Curse of Bigness dokládá Tim Wu z Columbijské univerzity, velký byznys a autokraté mají sklon tajně spolupracovat. Výměnou za určité výhody získávají korporace příznivé zacházení (třeba monopolní moc a omezení práv zaměstnanců). V Maďarsku se má za to, že „otrokářský zákon“ nejvíc zvýhodňuje nadnárodní společnosti. Nejde ale jen o ně: i vláda teď tvrdí, že výhodný bude hlavně pro malé a střední podniky, mezi něž patří nové soukromé sektory s politickými vazbami.

Cesta pro střední Evropu?

Střední Evropa je na ekonomickém předělu. Starý konvergenční model byl tažen exportem, opíral se o přístup na trh a k financování EU a podporoval fyzické investice, dohánění produktivity a nízké mzdové náklady. Sice regionu dobře sloužil, ale už se vyčerpal. Střední Evropa potřebuje nový, inovačně ukotvený růstový model, který se nebude zakládat na ceně práce, nýbrž na vysoce kvalitní pracovní síle, což vyžaduje investice do školství a celoživotního vzdělávání, jakož i zlepšení sociálních politik. Je nezbytné podle toho upravit priority rozpočtových výdajů a povzbuzovat akademickou svobodu, kreativitu a dialog – ty jsou přitom čím dál nedostatkovějším zbožím.

Pro neliberální demokracie v regionu bude ovšem těžké tento posun zvládnout, protože odrazují svobodné myšlení a novátorství a nevoní jim instituce, jejichž motorem jsou odborné poznatky. V Maďarsku se například vládní parlamentní většina vyhýbá potřebě projednávat cokoli s opozicí nebo spolupracovat s nejchytřejšími a nejnadanějšími lidmi v zemi.

Dobrou zprávou je, že až začne být nutnost poradit si s hospodářskou změnou nevyhnutelná, přirozené nedostatky neliberálních demokracií nakonec povedou k jejich nahlodávání. Demonstrace a občanská neposlušnost, které se v současnosti odehrávají v Maďarsku, jsou možná pouhou ochutnávkou věcí příštích.

Autorka: Piroska Nagy-Mohacsi je programová ředitelka a seniorní badatelka v Institutu pro globální záležitosti při London School of Economics.

Copyright: Project Syndicate, 2019.
www.project-syndicate.org

 
 

Čtěte více:

Babiš: ČR neuvažuje u jaderných bloků o maďarské cestě
30.11.2018 13:29
Česká vláda neuvažuje o tom, že by se nové jaderné bloky v zemi stavěl...
Magdalena Malaníková: Investice do maďarského slunce
25.12.2018 16:02
Řada z nás si jistě velmi dobře pamatuje boom ve výstavbě solárních el...
Nemorální populisté
5.1.2019 15:25
Jedna z největších zemí světa zůstala po volbách hluboce rozštěpená, k...
Soros v Davosu: Čínský prezident je nejnebezpečnější nepřítel otevřené společnosti
26.1.2019 15:50
Americký finančník maďarského původu George Soros označil na Světovém ...

Váš názor
 • Co mimo jiné liberální demokracií zaniká
  12.2.2019 12:07

  Bývalý velitel speciální protiteroristické jednotky Vojenské policie Lumír Němec zvedá prst nad tím, jaká tradiční historická hodnota je v současné době záměně ničena. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ze-jsem-prase-a-xenofob-Klidne-Veteran-bez-milosti-o-dnesni-dobe-Mladez-pohlavi-armada-Je-to-zle-570201
  medvedvsechnosned
 • Ovce
  5.2.2019 10:29

  se budou mít lépe pokud jim někdy dojde že největší šmejdovina je extrémní zdanění práce, ani u nás není práce dávno levná, jen si z její hodnoty státní mašinerie krade stále více a současný průšvih tlačený inflačním Andrejem tj. umělé navyšování mezd nás pěkně dožene, jenže u toho už Andy možná nebude až se začne přesouvat výroba jinam a tady bude najednou třeba 300tis nezaměstnaných navíc
  Mike
 •  
  5.2.2019 9:38

  Když je kritizována EU, za svůj násilně vnucující postoj k uprchlíkům, je to dobře. Když Maďarsko násilně vnutí zákon, který je prostě špatný tak články jakože útočí v něčím jménu proti svobodné zemi. Pravda je jen jedna. A nikdo není bílý ani černý - EU není bílá, Orbán také ne. To že může mít pravdu v jedné věci z něj nečiní nikoho lepšího - zvlášť pokud je jeho parlament schopen protlačit nesmysl. Na jedné straně chcete odvolatelnost politiků, na druhé straně musí vždy být občanské protesty "v něčím žoldu" - to je nesmysl. Přestože vím, že Soros je agresivní investor (a některé praktiky mi nemusí být po chuti), nechápu stále, proč je z něj největší světový ďábel - to je teď jen taková móda jako předtím Rockefeller, Rotschildové a kdoví kdo předtím - jen obyčejná závist
  premaj
  • Premaj
   5.2.2019 11:44

   Jednak máš pravdu a jednak si všimni, že ten blb opět reaguje na něco jiného než píšeš, aby mohl poblít EU. Vysvětlovat mu po sté, že ya praktiky sociálních inženýrú nemůže EU ale nominantni jednotlivých zemí je marné.
   Velkamedvědice
   • VM
    5.2.2019 14:09

    Sociální inženýrství Bruselu pod vedením Německa a Francie naprogramovalo vznik jakéhosi společného evropského národa, protože právě těmto velkým zemím to ekonomicky a politicky vyhovovalo. Jenže žádný „sjednocený“ Evropan ani po desetiletích nevznikl. Někdo si ale pořád myslí, že by vzniknout měl.
    medvedvsechnosned
   • Re: Premaj
    5.2.2019 14:09

    Njn. Smysl to asi nemá, jeho problém je ale hlavně ve zdůvodnění. Některé jeho postřehy jsou pravdivé, jen je zdůvodní naprostým nesmyslem. Zároveň má naprostý zmatek ve svém světonázoru. Jednou si hraje na anarchistu, kde je třeba rozbít elity a fungovat každý za sebe, podruhé na demokrata, kde většina legitimizuje jakkoliv hloupý nápad, jen protože je to většina. Je jakože proti socialismu v EU, zároveň používá obraty jako "zaprodaný kolaborantský žold" a hájí neproplacení přesčasů za odvedenou práci. Žádá po ostatních, aby mluvili individuálně sami za sebe, potom prohlašuje, "že většina lidí EU nechce". Těžké :-)
    premaj
    • premaj
     12.2.2019 11:55

     Naprostý souhlas. A sliyce kličkuje mezi paranoidními světonázory a jako lepšočlověk musí mít poslední slovo, kdyby napsal totální pomoc. Jakmile se dostane za ideélogickou počku, ukáže se jednak jeho věcná hlubší neznalost a schopnost chápat svět v celkových souvislostech. K tomu naprosté předsudky typu, aktivista je smažka neschopna si vzdělat a neštěstí je hotovo. O dvojím metru typu proti Zemanovi nelze protestovat, vzešel z voleb, ovšem proti Macronovi lze a radostně. Působí na mě jako bolševik předělaný nácka a je mi z něho šoufl. Hezký den.
     Velkamedvědice
     • VM
      12.2.2019 12:45

      Jo Macron, to je opravdu "hrdina". Na vlastního potomka se dosud nezmohl. To mu však nebrání v tom aby na potomky jiných, posílal policajty s vodními děly, obušky a slzným plynem. A tak si kladu otázku. Je to chlap? Není to chlap? Je zřejmé, že to bude o tomto https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ze-jsem-prase-a-xenofob-Klidne-Veteran-bez-milosti-o-dnesni-dobe-Mladez-pohlavi-armada-Je-to-zle-570201
      medvedvsechnosned
      • Re: VM
       12.2.2019 13:17

       Já si kladu otáyku jestli seš opravdy tak vygumovaný. jednak sem neřešil morální kvality Macrona, ale tvoje a to, že seš takový křivák, který se točí jako korouhvička. Proti yvolenému politikovi. který vyhovuje tvému primitivnímu naturelu protestovat nelze, ovšem pokud se ti politik nelíbí, seš tyoická plechová huba a s protesty souhlasíš. Jak se ti hodí. Tvůj světonázor je kupka hnoje, kterou kdykoliv účelově přeplácáš a yaprodáš se vlastnímu přesvědčení, ya které jindy bojuješ. Humus.
       Velkamedvědice
       • VM
        12.2.2019 13:24

        Lze účinně a bez hrubostí protestovat proti jakémukoliv zvolenému politikovi. A to pomocí statutu jeho přímé odvolatelnosti. Obušky, slzný plyn, vodní děla a jiné násilí mají místo v muzeu patřící před rok 1989. Mlácení vlastních lidí hlava nehlava nepatří do arzenálu zbraní demokracie.
        medvedvsechnosned
        • Re: VM
         12.2.2019 13:37

         To zkoušej jinde plakat nad vodními děly, vůbec neřešíme zda a jak protesty potlačovat. Řeč je o tom, že si mnohokrát pomlouval kohokoliv, kdo jakoliv protestoval proti Zemanovi, že není demokrat a neuznává výsledky voleb. V jiném připade to neplatí. Nejdo o oersonifikaci dotyčných, ale tvé křiváctví. Já souhlasím s právem občanské společnosti se protilibovolenému politikovi vymezit. Ty jako lepšolid selektuješ podle sympatii. On i ten Kryl, kterého bereš do své křivácké pusinky prohlásil, že politikům věří jen blbec a je třeba je neustále kontrolovat. Argumentuješ, že Macron nemá deti a posílá vodní děla, že Zeman porušuje zákony Čr ti nevadí. A ještě si takový blb, že rozšiřuješ, že postup policie určuje prezident..
         Velkamedvědice
         • VM
          12.2.2019 13:46

          Pro Zemana platí totéž, jako pro jiného vítěze voleb - možnost přímé odvolatelnosti všelidovým hlasováním. Tato možnost má i svůj silný preventivní charakter. Neboť politici jsou před voliči pod neustálou kontrolou s možností zbavení funkce. Na politiky patří malý dvůr a dlouhý bič a to včetně Zemana. Fakt, že respektuji vítěze voleb tím není nijak dotčen.
          medvedvsechnosned
          • Re: VM
           12.2.2019 14:58

           Jen ukaž, jakýsi ubožák, který není ochoten přiznat ani vlastní názor. Oba víme, že páteř nemáš. Zatímco občanský protest proti jednomu prezidentovi, ČR, hlasitě kritizuješ a urážíš jeho představitele, pasuješ je na americké žoldáky , v případě jiného prezidenta ryčíš radostí a protest schvaluješ. A ještě to trapně zamlouváš. A ty máš tu drzost moralizovat a neustále poučovat druhé u všech témat? S takovým charakterem a nenávistí ke všemu svobodnému, co přestně neodpovídá tvým představám???
           Velkamedvědice
          • Re: VM
           12.2.2019 13:58

           neustále opakuješ dokola, je to únavné, tu svou přímou odvolatelnost, je to blbost, zejména s tím, jakou máme voličskou základnu, nemyslím její inteligenci, ale zkušenost s přímou volbou, či referendem. Rozhodují se unáhleně dle momentální situace, nikoliv pragmaticky. Takže to NEMŮŽEŠ srovnávat např. se Švýcarskem, kde jsou mnohem dál. Tak už přestaň, prosím tě, neustále opakovat volební spoty SPD...
           achilles
           • achilles
            12.2.2019 14:08

            I Švýcaři jednou začínali a každý začátek je těžký.
            medvedvsechnosned
          • Re: VM
           12.2.2019 13:55

           Ty seš taková slizká yrůdička viď..Pochop, že tak blbý jako ty sem taky , tak se proboha yase nevykrucuj. Naposledy, řeč je o tom, že si chudák s dvojím metrem, nw o odvolatelnosti...o))) Zásadně pomlouváš všechny, co protestují proti Zemanovi, protže byl svobodně zvolen, ale u Macrona, který byl svobodně yvolen radostně při protestech kvičích..Nejde o ty osobnosti, ale o to, jakýsi bezpáteřní křívák. Nejde o tvé názory, ale o zákeřné sliyké postupy, jakými je obhajzúješ, což opět dokládáš odváděním jinam. Seš ostuda všech slušných lidí nácku.
           Velkamedvědice
           • VM
            12.2.2019 14:10

            Odvolatelnost a hmotná odpovědnost za veřejné finance je jeden metr. Má pro všechny 100 cm.
            medvedvsechnosned
            • Re: VM
             12.2.2019 15:01

             Tady to patří..
             Velkamedvědice
             •  
              12.2.2019 15:01

              Re: VM 12.2.2019 14:58 Jen ukaž, jakýsi ubožák, který není ochoten přiznat ani vlastní názor. Oba víme, že páteř nemáš. Zatímco občanský protest proti jednomu prezidentovi, ČR, hlasitě kritizuješ a urážíš jeho představitele, pasuješ je na americké žoldáky , v případě jiného prezidenta ryčíš radostí a protest schvaluješ. A ještě to trapně zamlouváš. A ty máš tu drzost moralizovat a neustále poučovat druhé u všech témat? S takovým charakterem a nenávistí ke všemu svobodnému, co přestně neodpovídá tvým představám??? Velkamedvědice
              Velkamedvědice
              • VM
               12.2.2019 15:16

               Občanský protest ano. Ale bez obušků, vodních děl a slzného plynu na straně jedné a bez nenávistných transparentů (oběšenci na šibenici), bez vyhazování květin z pietních míst, bez sundávání státních symbolů (vlajky) z Hradu na straně druhé. Občanské protesty však nemají celorepublikový charakter. Tím jsou pouze svobodné volby, referenda a případná možnost odvolatelnosti.
               medvedvsechnosned
               • Re: VM
                12.2.2019 16:33

                Aha. tak francouzi mohou rozbíjet výlohy a a zapalovat auta a češi nesmí vyhodit květiny postkomunistů a post stbáků
                Velkamedvědice
                • VM
                 12.2.2019 16:47

                 Jestliže nefunguje dobře právo a jeho vymahatelnost, může se demonstrace zvrhnout a docházet k dehonestaci řádně zvolených politiků, násilí ba někdy i k občanské válce. Nejen našim a francouzským politikům je třeba malého dvoru a dlouhého biče. Tím myslím zejména jejich možnou odvolatelnost občany tak, aby se uklidnilo napětí a nemuseli se personální otázky politiků řešit na ulici případným násilím a ničením majetku ostatních.
                 medvedvsechnosned
                 • Re: VM
                  12.2.2019 16:53

                  Funguje. Pomocí vodních děl. Je to yákonný donucovací prostředek k ochraně obyvatel a jeho majetku.
                  Velkamedvědice
                  • Hnojometovi vadí
                   12.2.2019 16:57

                   vyhazování květin...A co nadšeně schvaluje a kvičí?? Sobotních protestů hnutí žlutých vest se po celé Francii zúčastnilo asi 136 tisíc lidí. Přes 2 000 demonstrantů policie zadržela, zranění utrpělo přes sto lidí. Oproti minulému týdnu už nebyly terčem vandalů památky, většina z nich totiž zůstala zavřená. Místo toho však protestující rabovali obchody a prali se s policií. Zničená auta, rozbité výlohy. Francie počítá škody Nejnovější bilanci uvedlo v neděli ministerstvo vnitra v Paříži. Ráno se znovu otevírají pařížské památky, úklidové čety se snaží přivést ulice do původního stavu. Obchody, které padly za oběť rabujícím radikálům, sčítají škody a opravují rozbité výlohy. Práci ztížilo počasí, v noci Paříž bičoval silný vítr a déšť. Odklizení nádob se slzným plynem, kteří použili policisté, či shořelých věcí se tak zkomplikovalo. „Člověk může mít pochopení pro hnutí žlutých vest, ale toto je nepřijatelné... Všechno je rozbité, poničené. Všechny obchody musely zavřít a děje se to každý týden,“ stěžoval si agentuře Reuters majitel obchodu s nábytkem v centru Paříže. Jeho prodejnu vandalové ušetřili, ale dřevěné desky, jimiž měl zatlučené výlohy, byly celé posprejované. Především v Paříži v panovala mimořádná bezpečnostní opatření. V ulicích hlídkovalo na osm tisíc policistů, kteří během potyček s demonstranty použili slzný plyn a vodní děla. Radikálové zapálili několik aut, snažili se stavět barikády. Na Champs-Élysées také napadli drogerii. Střety se policii během dne dařilo rozhánět pomocí vodních děl i oddílů jízdní policie. Vandalové dále mimo jiné rozbili výlohu kavárny Starbucks na Champs-Élysées, lidé vstupovali dovnitř přes rozbité sklo a sami se obsluhovali nápoji. Také okna nedaleké banky byla vyražena. Více než 70 lidí utrpělo podle agentury AP zranění, přes 1 080 osob policie zadržela. Francouzský ministr financí Bruno La Maire v neděli řekl, že protesty mají závažný dopad na ekonomiku země a že je kvůli nim třeba počítat ke konci roku s dalším poklesem hospodářského růstu. Sobotní násilnosti v Paříži nedosáhly takových rozměrů jako o týden dříve, kdy po nich zůstalo 130 lidí zraněných, stovky zadržených a značné materiální škody. Policie před tímto víkendem zaujala novou taktiku - posílila svoji přítomnost v ulicích, násilnosti tlumila hned v počátcích a neváhala se zadržováním výtržníků a už předem kontrolovala batohy a tašky lidí mířících na demonstraci.
                   Velkamedvědice
                   • VM
                    12.2.2019 17:02

                    Mají možnost Češi a Francouzi převolit vrcholné politiky během volebního období, pokud s nimi nejsou spokojeni? Nemají? Potom si vybíjí svoji frustraci v ulicích s různým stupněm násilí.
                    medvedvsechnosned
                  • VM
                   12.2.2019 16:56

                   Když selže dialog, potom nastoupí třeba vodní děla. V dobách míru a demokracie se však politika řeší jinými prostředky.
                   medvedvsechnosned
    • premaj - co je defektní?
     5.2.2019 14:19

     Problém celé dnešní EU a jejich členů je v tom, že je v ní mnoho "státu". A je lhostejné, zdali tímto "státem" rozumím Prahu, Budapešť či Brusel. Celé je to o pochybném centrálním řízení, které je založené na nechutných regulacích, přerozdělování, dotacích a jiných úchylných socialistických experimentech. Prostě kompetence musí jít dolu z centra (Brusel, Praha, Budapešť.....) blíže k lidem. Bez této zásadní změny se Evropa stává obdobou Sovětského svazu.
     medvedvsechnosned
     • Re: premaj - co je defektní?
      12.2.2019 11:24

      Ani jedna jediná kompetence, kterou má EU, nezískal Brusel jen tím, že si přál něco takového mít. Vždy mu to odsouhlasily jednotlivé země a to v drtivé většině případů jednomyslně...
      stanislav.hrouzek
      • hrouzek
       12.2.2019 11:28

       Kolaboranty najdete v každé době. Za dobré korýtko Vám odsouhlasí i ďábla na vlastních zádech.
       medvedvsechnosned
  • premaj
   5.2.2019 9:55

   Problém celé dnešní EU a jejich členů je v tom, že je v ní mnoho "státu". A je lhostejné, zdali tímto "státem" rozumím Prahu, Budapešť či Brusel. Celé je to o pochybném centrálním řízení, které je založené na nechutných regulacích, přerozdělování, dotacích a jiných úchylných socialistických experimentech. Prostě kompetence musí jít dolu z centra (Brusel, Praha, Budapešť.....) blíže k lidem. Bez této zásadní změny se Evropa stává obdobou Sovětského svazu.
   medvedvsechnosned
Aktuální komentáře
17.2.2019
14:58Kanada poznává, že Čína dává, ale také bere
10:35Víkendář: Tenze mezi Francií a Itálii eskalují, evropská rodina moc harmonická není
16.2.2019
16:25Islámská revoluce čtyřicetiletá
12:58Socialisti miléniálové: Nová levicová doktrína
8:08Víkendář: Brexit jako pomsta za Thatcherovou a šílenost, která musí brzy skončit
15.2.2019
22:01Dow Jones i Nasdaq mají za sebou osmý růstový týden v řadě
18:12Trh a hlavně technologie s energetikou mají být pod negativním ziskovým tlakem, valuace už si své odpracovaly
17:58Summary: Divize brambůrků prozšířila provozní marži Pepsico
17:41ECB dnes pomohla akciím bankovního sektoru  
17:29Trump vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď s Mexikem
17:15Optimistický závěr týdne podpořil Trump. Akcie navyšují zisky  
17:12Jak rychle vlastně roste čínská ekonomika? Těžko říct...
16:21Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
15:36Nástupkyně Merkelové AKK: Musíme se postavit nefér praktikám Číny, integrace jen pomalu
14:41PepsiCo ve čtvrtletí v zisku, za celý rok ale čeká propad
13:13Perly týdne: Flirtování s recesí, šílená poptávka po Tesle a ČR skrytě mířící řeckým směrem
12:13Výhled na rok 2020 posílá akcie Nvidie nahoru  
11:15ČEZ, a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:13Koruna dostává další pozitivní impuls z ekonomiky. Hlavní trhy zatím bez jasného směru  
10:09ČNB: Neřízený brexit by oslabil korunu a vynutil si zvýšení sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data