Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pozoruhodný příběh jedné rizikové investiční „hračky“

Pozoruhodný příběh jedné rizikové investiční „hračky“

20.02.2019 17:50

Minulý pátek si akcionáři společnosti Mattel prošli nemilou zkušeností, protože jejich cena se propadla o více než 18 % (i když pokud nakoupili ještě na počátku měsíce, tak jsou stále v plusu). Mattel je ukázkovým příkladem firmy, které spotřebitelské trendy přestaly hrát do karet a která se snaží zachránit, co se dá. Cena akcie je tak na podobných úrovních jako před deseti lety, za posledních pět let ztrácí více než 60 %. Podívejme se na její současný příběh, včetně toho valuačního. A také pár finančních zajímavostí této hračkářské akcie.

Investory minulý týden zklamal možná nejvíce výhled – firma uvedla, že upravená EBITDA dosáhne letos 350 – 400 milionů dolarů, zatímco trh se těšil na více než 550 milionů dolarů. Tržby (po úpravě u kurzové vlivy) by měly být letos na podobné úrovni jako loni. Dlouhodobějším problémem jsou slabé prodeje značek jako American Girl a Fisher-Price, protože děti dnes preferují elektronické hračky. A na firmu také znatelně dolehl bankrot Toys R Us.

CEO Mattelu Ynon Kreiz již osekal náklady o 650 milionů dolarů, z velké části propouštěním. A firma hodlá investovat do filmové divize, která by měla skrz filmy propagovat její nejznámější postavičky a produkty. Což mimochodem ukazuje, jak se smývá hranice mezi tím, co by mělo aspirovat na umění, a tím, co by měla být čistokrevná reklama – informace o výrobku.

Z následující tabulky je vidět, jak znatelný pokles tržeb firmy je - z 6,5 miliardy dolarů roku 2013 se dostaly na 4,6 miliardy posledních 12 měsíců (TTM čísla). Co hůř, prudce se snižuje i marže, a to do záporu, takže firma v roce 2017 a za TTM prodělávala už na úrovni provozního zisku. Provozní tok hotovosti byl loni a v TTM na červené nule, na volném toku hotovosti (tedy po investicích) firma hotovostně prodělala 0,32 miliardy v roce 2017 a 0,19 miliardy dolarů za TTM.

0

Mattel naštěstí nemá a neměl management, který by se domníval, že když je zle, je třeba akcionáře ukonejšit odkupy. Takový krok by v jeho pozici jen devastoval rozvahu, kterou již tak napíná negativní tok hotovosti. Pokud vezmeme v úvahu výše zmíněné odhady EBITDA, je míra zadlužení již dost vysoko a minimálně z dnešního pohledu měla firma přestat dříve i s vyplácením dividend.

V době, kdy tento příspěvek píšu, se kapitalizace společnosti pohybuje na 4,8 miliardy dolarů. Což v tomto případě znamená, že na ospravedlnění takové kapitalizace by firma musela pro akcionáře například soustavně generovat rok co rok to, co vydělala na volném toku hotovosti v roce 2015 - tedy necelou půl miliardu dolarů ročně. Pokud by krátkodobým standardem bylo pouze volné cash flow z roku 2016 (0,33 miliardy dolarů), muselo by růst o necelá 4 % ročně. Nějaký vážný úpadek firmy tedy trh nečeká.

Pár „rizikově“ vakačních zajímavostí

U Mattelu stojí za pohled trochu netradiční ukazatel – vývoj jeho bety v čase. Beta je indikátorem systematického rizika. Jednoduše řečeno říká, jak citlivá je akcie na pohyb celého trhu (a následně jak vysoká by u ní měla být požadovaná návratnost). Pokud je hodnota bety na 1, je akcie stejně riziková jako trh. Pokud je beta nižší, má akcie menší riziko než trh a naopak.

Z následujícího grafu společnosti Zacks vidíme, že pětiletá plovoucí beta se v roce 2014 pohybovala pod hodnotou 0,8 a akcie byla méně riziková než celý trh. Systematická (tedy neoddiverzifikovatelná) rizikovost se ale postupně zvyšuje a na konci roku 2018 dokonce prudce. Nyní jsme tak na hodnotách kolem 1,4. Pokud bychom předpokládali, že za celou dobu byly bezrizikové výnosy na 3 % a rizikové prémie na 5,5 %, tak jenom zmíněná změna beta zvedla požadovanou návratnost z 7,4 % na 10,5 %. Minimálně připomínka toho, že vedle samotných finančních výsledků a toku hotovosti se hraje i o rizikovost (i když můžeme dlouze diskutovat o tom, nakolik ji dobře vystihuje právě beta).

0

V grafu je pro zajímavost vyznačen i vývoj valuačního poměru PEG, tedy PE dělené očekávaným tempem růstu ziskovosti (jakési strandardizované PE). Ten jsem přidal proto, že u Mattelu se pozoruhodně dlouho a relativně pevně držel hodnoty 0,9. Což znamená, že investoři nastavovali soustavně cenu akcie tak, aby její valuace (PE) byla cca 90 % pod tempem růstu (vynásobeným 100). Tento jednoduchý valuační příběh ale dostal vážnou ránu v roce 2018, kdy se PEG trendově propadl až hluboko pod hodnotu 0,8. Což můžeme interpretovat tak, že jednotka očekávaného růstu ztratila na hodnotě. Proč?

Odpověď napovídají výše uvedené řádky i graf samotný. Do valuací totiž promlouvá rizikovost a právě popsaný růst bety a požadované návratnosti začal „znehodnocovat“ (očekávaný) fundament. A pro investory z toho plyne i ryze praktický závěr: Akcii Mattelu by samozřejmě pomohlo, kdyby firma dosahovala ziskovosti a toku hotovosti nad hodnotami implikovanými současnou kapitalizací (viz výše zmíněné odhady). Ale také i to, pokud by ji investoři začali opětovně vnímat jako poměrně málo rizikovou a na jako riskantní „hračku“.

 

Čtěte více:

Proč nepřichází „junk“ krize?
14.02.2019 17:44
Za jedno z nejslabších míst finančních trhů je řadou lidí řadu let pov...
Trh a hlavně technologie s energetikou mají být pod negativním ziskovým tlakem, valuace už si své odpracovaly
15.02.2019 18:12
Zatímco po většinu roku 2018 se investoři těšili z mimořádného růstu z...
Čína blízko cyklického dna
18.02.2019 17:28
Američané si v podstatě hrají na svém „poptávkovém písečku“ – vysoký p...
Dominance Tesly padne, vstanou noví bojovníci a zima je otestuje všechny
19.02.2019 18:02
Morgan Stanley nedávno přišel s tvrzením, že dominantní pozice Tesly n...
Akcie Mattelu po výhledu klesají nejvíce za téměř 20 let
18.02.2019 15:37
Akcie výrobce hraček Mattel se propadly nejvíce za téměř 20 let, a to ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.08.2020
10:24Nezaměstnanost pozvolna roste, o dalším vývoji rozhodne kondice ekonomiky a kurzarbeit
10:02Jak využít ETF ve svém portfoliu. Webinář začíná dnes v 16:30! Ještě se můžete přihlásit!
9:36Nákupy v obchodech v červnu stagnovaly (komentář analytika)
9:34TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady společnosti TOMA, a.s. konané dne 4.8.2020
9:14Commerzbank ve čtvrtletí klesl zisk o pětinu, za rok čeká ztrátu
9:06Rozbřesk: Česko jako ekonomika dvou tváří, slabý dolar a zlato nad 2000 USD
8:45Rally na zlatu pokračuje, futures míří do zeleného  
8:13Cena zlata poprvé překonala hranici 2000 dolarů za troyskou unci
6:23Natixis: Ekonomický útlum jako nástroj dosažení klimatických cílů?
04.08.2020
22:08Další výjimečný den pro Advanced Micro Devices  
18:24Nikola, Tesla a akciové modly
17:13CEO Spurný a šéf rizik Monety nakoupili po výsledcích akcie banky za více než 4 miliony korun
16:54Průzkum Reuters: ČNB zřejmě bude držet úrokové sazby beze změn až do roku 2022  
16:35Chuť riskovat se vytrácí, Wall Street hledá směr a dluhopisy rostou
16:32Plán Google převzít Fitbit přezkoumá EU, zaměří se na data
15:48The Economist: Mystérium GE
14:11Stratég Morgan Stanley: Čeká nás 10% korekce na akciových trzích
12:40Bayer částečně urovnává Roundup, ale publikuje slabší výhled  
12:22ČSSD chce superhrubou mzdu zrušit, příjmy rozpočtu by mohla řešit bankovní daň
12:04Moneta, Komerční banka, Erste: Jak se změnil náhled analytiků po pololetních výsledcích?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Nezaměstnanost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru