Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč vůbec svět stále nakupuje dolarová aktiva?

Proč vůbec svět stále nakupuje dolarová aktiva?

04.04.2019 11:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Spojené státy stále bez problémů financují chronické vnější deficity a rostoucí vnější dluhy. Jak ale poukazuje investiční banka Natixis, centrální banky, které dříve Spojeným státům finance poskytovaly, tak již nečiní. Růst vnějšího dluhu je přitom podle Natixisu „hrozbou vnější solvenci“. Banka se tak ptá, proč zbytek světa, který nyní představují zejména soukromí investoři, stále kupuje dolarová aktiva?

První z následujících dvou grafů popisuje vývoj bilance běžného účtu a druhý vnější dluhy Spojených států v poměru k nominálnímu produktu: 

 001

Prvním důvodem, proč popsaný vývoj zahraniční investory neodrazuje, je podle Natixisu velikost a likvidita amerického trhu s vládními obligacemi. Investoři se navíc neobávají fiskální insolvence, protože se domnívají, že americká vláda by v případě potřeby byla schopná zvýšit daňovou zátěž. Nebo by Fed začal opět „monetizovat vládní dluhy“. 

Významnou roli může hrát i to, že trhy s dolarovými aktivy nemají ve světě konkurenci. Trhy v eurozóně jsou roztříštěné a investoři se zajímají zejména o dluhopisy zemí jejího jádra. Čínský dluhopisový trh je nevýznamný a většinu obligací drží domácí subjekty. 

V neposlední řadě může podle Natixisu existovat značná neochota k prodeji velkého objemu dolarových aktiv daná obavami ze ztrát. Velcí hráči by totiž takovým prodejem pravděpodobně srazili kurz dolaru a tím by sami sobě vytvářeli ztráty. V následujícím grafu Natixis v této souvislosti ukazuje vývoj objemu amerických vládních obligací v držení subjektů z vybraných zemí:

001

Analytici banky tedy tvrdí, že i když centrální banky přestaly nakupovat dolarová aktiva, investoři jsou kvůli popsaným důvodům stále ochotní financovat americké deficity. A neobávají se dlouhodobého růstu vnějšího zadlužení.

Zdroj: Natixis


 

Čtěte více:

Hrozí „nová studená válka“. Jak by se s ní firmy vypořádaly?
03.04.2019 13:50
„Mezi největší obavy současnosti patří rostoucí tenze mezi Spojenými s...
Krize likvidity nepřijde, ale tu nejlepší fázi cyklu mají akcie za sebou
02.04.2019 10:48
Korekce akciových trhů z konce minulého roku byla podle známého invest...
MMF v blízké době neočekává recesi světové ekonomiky
03.04.2019 8:22
Růst světové ekonomiky v důsledku obchodních sporů i přísnější měnové ...
Pro akciový trh je duben nejsilnějším měsícem
04.04.2019 6:01
K akciovým trhům byl duben v posledních 20 letech velice laskavým měsí...

Váš názor
 • Vnější deficity USA
  04.04.2019 12:00

  ...investoři jsou kvůli popsaným důvodům stále ochotní financovat americké deficity.... - jak dlouho ještě? Žádný strom neroste do nebe a doba, kdy se apetit po dolarových aktivech pomine není až tak nedohlednu.
  Drahokoupil
  • Re: Vnější deficity USA
   07.04.2019 6:00

   jak dlouho? jak si někdo registrovaný u Patria může položit takovou otázku? :-) No přece tak dlouho, dokud bude existovat na světě největší a nejzajímavější americký akciový trh...když chci obchodovat, potřebuji za své koruny nakoupit co? Dolary...a když chci někomu prodat, on mi dá co? Dolary...když chci koupit tak ty dolary zase vrátím...lidé na celém světě, protože, nechtějí úspory v měně, ať už jakékoli, ale ve výnosnějších nebo jistějších aktivech.... mění své výplaty na dolary...a na americkém trhu kupují obligace nebo akcie.. tak jest a tak bude, dokud bude existovat NYSE a NASDAQ
   yossarian
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Domino's Pizza Group PLC (12/19 Q4)
Raiffeisen Bank International AG (06/20 Q2)
Sysco Corp (06/20 Q4, Bef-mkt)
Vestas Wind Systems A/S (06/20 Q2)
1:50JP - Obchodní bilance, mld. JPY
8:00UK - Míra nezaměstnanosti 3M
8:00UK -Změna zaměstnanosti
9:00HU - CPI, y/y
10:30Prudential PLC (06/20 Q2)
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - PPI bez energií a potravin, y/y