Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Fed vidí zpomalení inflace jako dočasné a politiku nemění

Rozbřesk: Fed vidí zpomalení inflace jako dočasné a politiku nemění

02.05.2019 9:18
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Americká centrální banka sice začíná být lehce nervózní z inflace, která se stále nachází pod 2% cílem, ale prozatím s tímto faktem nehodlá aktivně bojovat. Šéf Fedu Powell a jeho kolegové totiž stále věří, že (jádrová) inflace bude pod cílem jen přechodně. Jinak řečeno Fed se zatím nechystá provést preventivní snížení úroků, které by fungovalo jako pojištění proti nízké inflaci a poklesu dlouhodobých inflačních očekávání. Dodejme, že za takovou akci nelze považovat aktuální snížení úrokové sazby, kterou Fed úročí dobrovolné rezervy bank. Jak J. Powell na tiskovce zdůraznil - toto kosmetické snížení z 2,40 % na 2,35 % není měnově-politickou akcí.

Provedeme-li ovšem konfrontaci poměrně optimistického vystoupení šéfa Fedu a relativně holubičího komentáře FOMC, tak si nelze nevšimnout zjevné diskrepance. Na jedné straně totiž stojí Powellova slova o zdravém domácím trhu práce a ustupujících externích rizicích a na straně druhé si lze v komentáři přečíst suché holubičí konstatování, že inflace poklesla a nachází se pod 2% cílem. Každopádně již v následující dnech, kdy mají vystoupit další vlivní členové vedení americké centrální banky (Clarida, Williams) uslyšíme, zdali mezi členy FOMC opravdu panoval konsensus o tom, že Powell na tiskové konferenci posune hodnocení ekonomické situace do daleko neutrálnější podoby (než jak vyzněl komentář).

Americká centrální banka tedy zůstává ve vyčkávací pozici, přičemž větší pozornost bude tentokrát věnována spíše příchozím inflačním datům. Dodejme, že americká inflace by se po velmi slabém prvním čtvrtletí měla vzchopit a centrální bankéře z Fedu přece jenom uklidnit. Neboli inflační data by v následujících měsících neměla poskytnout Fedu záminku, aby o snížení úroků začala reálně uvažovat.

Po americkém Fedu dnes přichází na řadu i ČNB, která své rozhodnutí oznámí dnes v jednu hodinu odpoledne. Z posledních komentářů místních centrálních bankéřů je patrné, že dveře jsou otevřené jak pro navýšení sazeb, tak i jejich stabilitu. Rozhodnout má prognóza, o níž trhy zatím vlastně nic neví, takže těžko soudit, jak zapůsobí i na samotné bankéře. Jasná chuť zvyšovat sazby zde stále přetrvává, takže jde jen o to, jak přesvědčivý bude nový příběh z dílny bankovních prognostiků.

TRHY 
CZK a dluhopisy

Koruna se drží nad hranicí 25,60 EUR/CZK a je tedy na hony vzdálená dosud platnému výhledu ČNB. Je tak vlastně i hlavním argumentem, proč by ČNB mohla dnes zvýšit úrokové sazby, protože ostatní čísla z tuzemské ekonomiky až tak přesvědčivě pro růst sazeb nevyznívají. Samozřejmě s výjimkou březnové inflace, nicméně jde o staré číslo ovlivněné faktory, na které prsty centrální banky nedosáhnou. ČNB by navíc měla spíše vzhlížet k inflaci v roce 2020, než k minulému výsledku. Tu právě naznačí až nová (dosud tajná) prognóza, nad níž se centrální bankéři budou dnes rozhodovat. Ukáže rovněž, jestli ČNB zůstává – pokud jde o výhled ekonomiky nebo kurz koruny – v super-optimistickém módu. Finanční trhy by nicméně ani další zvýšení sazeb nemělo zaskočit, zvlášť když se ukáže, že může být jedním z posledních v tomto cyklu.

Dnešní zasedání nemusí přinést pouze vyšší sazby, ale i změnu pohledu na další vývoj výnosové křivky. ČNB totiž doposud stále kladla velký důraz na rychlé posilování koruny, které se stále nedostavuje, a tak je otázkou, zda jej bude chtít na překoupeném trhu nějak dále podpořit. I proto bude jedním z nejzajímavějších výstupů dnešního zasedání prognóza kurzu.

Zahraniční forex
Volatilita eurodolaru se během včerejšího zasedání Fedu sice zvýšila, ale aktuálně se pohybuje na podobné úrovni jako před ním. Dodejme, že euru již v úterý dodalo jistou podporu zrychlení HDP v prvním čtvrtletí (z 0,2 % na 0,4 %).

Neutrální postoj Fedu nemusí svědčit některým měnám z emerging markets, což může platit jak pro zranitelnou tureckou liru, tak nízkoúročený forint.

Ropa
Ropa Brent se opět dostává pod tlak, tentokrát v reakci na prudký nárůst zásob surové ropy (+9,9 mil. barelů) ve Spojených státech. Ty se tak v celkovém vyjádření - navzdory agresivním produkčním škrtům kartelu OPEC - dostaly na nejvyšší úroveň od září 2017. Medvědí náladu pak navíc vylepšila také týdenní produkční čísla, která potvrdila další růst americké produkce, a to na znovu rekordních 12,3 mil. barelů denně.


Čtěte více:

Fed v souladu s očekáváním nemění sazby, postrádá inflační tlaky
01.05.2019 20:15
Americká centrální banka Fed v souladu s širokým očekáváním analytiků ...
Fed znervózňuje nízká inflace, ale řešit to zatím nehodlá
01.05.2019 21:40
Americká centrální banka sice začíná být lehce nervózní z inflace, kt...
Fed podlomil nohy zámořským akciovým trhům
01.05.2019 22:04
Zámořské akciové trhy byly po celou dobu seance napjaté, jaké zprávy p...
Monetě (+2,8 %) klesl kvartální zisk, plánuje odkup akcií
02.05.2019 8:36
Bance Moneta Money Bank klesl čistý zisk za první tři měsíce roku mezi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university