Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V části Družby, kudy teče ropa do ČR, je opět zvýšená kontaminace

V části Družby, kudy teče ropa do ČR, je opět zvýšená kontaminace

24.06.2019 17:27
Autor: ČTK

V jižní části ropovodu Družba, kterou teče ropa i do Česka, byla opět naměřena zvýšená kontaminace. Informaci, kterou ČTK získala od několika zdrojů, potvrdil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Zvýšené hodnoty byly podle něho naměřeny na ukrajinsko-slovenských hranicích. Podotkl, že do Česka zatím proudí čistá ropa a potrvá ještě minimálně dva dny, než do ČR doteče všechna ropa před zjištěným znečištěním.

Ropovod vedoucí z Ruska se v Bělorusku rozděluje na dvě větve. Severní vede do Polska a Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Na konci dubna se do ropovodu Družba dostala ropa znečištěná organickými chloridy, které mohou poškodit rafinerie. Země napojené na ropovod proto dovoz prostřednictvím tohoto ropovodu dočasně zastavily. Do Česka byl dovoz obnoven koncem května.

V severní části ropovodu vedoucí z Běloruska do Polska byla minulou středu zjištěna nová kontaminace ropy organickými chloridy. Podle zpravodajského serveru RBC to oznámil ruský provozovatel ropovodů Transněfť. Dodávky ropy byly v tomto úseku přerušeny ve středu 19. června večer a opět obnoveny ve čtvrtek 20. června.

Výběr hlavních událostí kolem znečištěné ruské ropy

19. dubna - Ruská ropa proudící ropovodem Družba do Evropy byla kontaminována organickým chloridem, který se používá k usnadnění těžby. Před transportem je ale třeba tuto látku od ropy oddělit, protože může poškodit rafinerie.

25. dubna - Polsko, Německo, Bělorusko a Slovensko zastavily dovoz ruské ropy Družbou kvůli jejímu znečištění. Ropovod se v Bělorusku rozděluje na dvě větve. Severní vede do Polska a Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Na Družbu je před Běloruskem napojen i ropovod BPS-2, kterým se ropa dostává do přístavu Usť-Luga na pobřeží Baltského moře.

- Cena severomořské ropy Brent kvůli znečištění ruské ropy překonala 75 dolarů za barel, což se stalo letos poprvé.

26. dubna - Předseda české Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr řekl, že do ČR neteče ropovodem Družba žádná ruská ropa. Český petrochemický holding Unipetrol kvůli tomu požádal o zápůjčku ropy ze státních nouzových zásob.

29. dubna - Česká vláda schválila poskytnutí ropy Unipetrolu ze státních hmotných rezerv. Do rafinerie v Litvínově začala ropa ze státních hmotných rezerv téct 1. května.

6. května - Ukrajinský provozovatel ropovodů Ukrtransnafta oznámil, že z Běloruska už začala proudit ruská ropa.

7. května - Ruský ministr energetiky Alexandr Novak oznámil, že ruské úřady zjistily zdroj kontaminace ropy. Vyšetřování odhalilo skupinu podniků, která za kontaminací ropovodu stojí. V souvislosti se znečištěním byli zadrženi čtyři lidé.

10. května - Na tankery v přístavu Usť-Luga na pobřeží Baltského moře se začala nakládat čistá ropa. Oznámilo to ruské ministerstvo energetiky.

11. května - Ukrajinský provozovatel ropovodů Ukrtransnafta obnovil transfer ropy k evropským klientům ropovodem Družba.

13. května - Česká vláda schválila další zápůjčku ropy pro Unipetrol. Podobně jako první zápůjčka přesahuje 100.000 tun.

15. května - Mezinárodní agentura pro energii (IEA) uvedla, že problém znečištění ropy v ropovodu Družba se týká dodávek v objemu zhruba 250.000 barelů denně, což představuje skoro dvě procenta nabídky na evropském kontinentě.

16. května - Místopředseda ruské vlády Dmitrij Kozak uvedl, že ruský provozovatel ropovodů Transněfť odškodní všechny, kdo prokážou skutečnou újmu v důsledku kontaminace ropy.

17. května - Běloruská státní ropná společnost Belněftěchim oznámila, že přeprava ruské ropy na Ukrajinu byla přerušena.

20. května - Polsko oznámilo, že nebude schopno přijímat dodávky čisté ropy, dokud se rafinerie napojené na severní větev ropovodu nedohodnou, jak se podělí o znečištěnou ropu, která je stále v systému.

21. května - Ukrajinský provozovatel ropovodů Ukrtransnafta začal posílat ropu jižní větví Družby do Maďarska, když Budapešť potvrdila, že je schopna surovinu přijímat.

22. května - Slovenský přepravce ropy Transpetrol obnovil dodávky ruské ropy ropovodem Družba ve standardním režimu, v požadovaném množství a kvalitě.

23. května - Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu odstranění kontaminované ropy z ropovodu Družba na běloruském území.

27. května - Do Česka začala opět proudit ze Slovenska ropa ropovodem Družba.

9. června - Bělorusko částečně obnovilo dodávky ruské ropy severní větví ropovodu Družba do Polska.

19. června - V části ropovodu vedoucí z Běloruska do Polska byla zjištěna nová kontaminace ropy organickými chloridy. Dodávky ropy byly v tomto úseku přerušeny a obnoveny 20. června.

24. června - Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) potvrdil, že v jižní části ropovodu, kterou teče ropa i do ČR, byla opět naměřena zvýšená kontaminace. Zvýšené hodnoty byly naměřeny na ukrajinsko-slovenských hranicích.


Čtěte více:

Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila, rafinérie mají problémy
24.04.2019 16:18
Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy se v posl...
Evropské státy zastavují odběr znečištěné ruské ropy
25.04.2019 10:40
Bělorusko zastavilo dodávky ruské ropy do Polska, které ji odmítlo ode...
Jak Rusko znečistilo ropu za miliardy určenou pro EU
02.05.2019 11:53
Byl to klidný velikonoční svátek, když kanceláře velkých ropných firem...
Vyčištění ruské ropy - logistická noční můra
03.05.2019 9:26
Jak dostanete miliony barelů špinavé ruské ropy z ropovodu? Východoev...
Šéf správy rezerv: Unipetrol začne čerpat druhou půjčku, čistá ropa z Ruska přiteče na konci května
17.05.2019 12:51
Rafinérská společnost Unipetrol začne v noci na sobotu čerpat druhou v...
Příjmy Ruska z vývozu ropy za dva týdny klesly o 1 miliardu USD
20.05.2019 17:33
Příjmy Ruska z vývozu ropy kvůli znečištění suroviny v ropovodu Družb...
Gazprom se stal největší veřejně obchodovanou firmou v Rusku
03.06.2019 17:14
Plynárenský gigant Gazprom se dnes díky silnému růstu ceny svých akcií...
Rusko chce do roku 2035 pětinásobně zvýšit produkci LNG
14.06.2019 14:17
Rusko plánuje do roku 2035 zvýšit produkci zkapalněného zemního plynu ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.