Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Číňanům zachutnaly peníze, možná se jim zalíbí i svoboda

Víkendář: Číňanům zachutnaly peníze, možná se jim zalíbí i svoboda

30.06.2019 9:45
Autor: Redakce, Patria.cz

„V této chvíli se zdá, že vládní úřady v Hong Kongu ustoupily. Vláda v Číně na ně tlačí, aby schválily nový zákon o vyhoštění, proti němu ale probíhají masové protesty. A jeho schválení bylo nyní pozdrženo. Jinak řečeno, alespoň prozatím zvítězili lidé na ulici,“ tvrdí James P. Pinkerton, který působil jako poradce prezidentů Ronalda Reagana a George H. W. Bushe. Podle jeho názoru by schválení zákona bylo fakticky dalším krokem k integraci Hong Kongu a Číny. Hong Kong je sice součástí Číny od roku 1997, doposud si byl ale schopen udržet právní systém založený na britském systému, a „to se Pekingu samozřejmě nelíbí“.

Proti schválení zákona protestovaly asi dva miliony lidí, což odpovídá čtvrtině populace Hong Kongu. Jejich vítězství je ve skutečnosti „vítězstvím všech svobodomyslných lidí na světě“. Pinkerton ovšem dodává, že situace se může změnit každým okamžikem. „Čínská lidová republika by mohla poslat své tanky a jednotky a Hong Kong prostě zabrat. Nebo by mohla použít jemnější taktiku a třeba vypnout přívod vody či elektřiny. Možná bude ale vyčkávat, až se prezident setká se zástupci zemí G20 a pak teprve začne jednat. Koneckonců čínská vláda neváhala použít tvrdé kroky v jiných případech. Stále zatýká disidenty, křesťany a další, kteří se režimu nelíbí. Navíc se zdá, že roste útlak ve vzdálenějších koutech země, jakými je třeba Tibet,“ tvrdí Pinkerton.

Co by mohlo tvrdému postupu naopak bránit? Podle Pinkertona je čínská vláda „alespoň z taktického hlediska citlivá na názor mezinárodního společenství“. Jinak řečeno, „svět se dívá a z toho má Čína strach.“ K tomu se přidává i komerční hledisko. Zákon by se totiž týkal také cizinců, kteří by na jeho základě mohli být z Hong Kongu vyhoštěni do Číny. Takové možnosti „se zhrozili zástupci velkých bank, které mají v Hong Kongu své centrály pro celou Asii“. A to samé platí o řadě velkých výrobních firem.

Nikdo nechce žít v zemi, kde může být na ulici zatčen tajnou policií například na základě politických důvodů. Takovým místem je například Saúdská Arábie, a proto jde o zemi, „do které manažeři jezdí, ale nebudují tam své centrály.“ Stejně tak neexistuje velká ochota investovat kapitál tam, kde jej může „jednoduše zkonfiskovat nějaký diktátor“. Agentura Reuters již v této souvislosti informovala, že bohatí lidé už začali přesouvat svůj majetek z Hong Kongu do zahraničí.

Někteří libertariáni a neoliberálové se domnívají, že rostoucí bohatství Číny povede i ke zvyšování svobody jejích občanů. Pokud se čínská vláda rozhodne ve věci zmíněného zákona nejednat, může to být bráno jako důkaz správnosti této teorie. Pinkerton ovšem poukazuje na to, že bohatství Číňanů již značně vzrostlo, ale k nějaké významnější liberalizaci nedošlo. I když současná represe nemá samozřejmě takové rozměry jako doba padesátých a šedesátých let, kdy se „masově vraždilo“.

O „liberalizačním potenciálu kapitalismu“ hovořil v roce 2006 i Milton Friedman. Pro svobodu bylo podle něj důležité, aby lidé mohli sami něco vlastnit, starat se o to, být za to zodpovědní a mít možnost to prodat. Pinkerton tvrdí, že podobné úvahy jsou v poslední době vnímány jako příliš optimistické, ale současný vývoj v Hong Kongu jim přece jen může dávat za pravdu. Svou roli pak podle něj může hrát i současný obchodní konflikt s USA. Podle některých názorů totiž z obchodního hlediska „potřebuje Čína Spojené státy více, než ony ji“. Pokud by tak došlo k eskalaci sporů, bude tratit zejména Čína. A její vláda nechce nějakým agresivním krokem v Hong Kongu „ještě více rozkymácet již tak vratkou loďku“.

Zdroj: The American Conservative

 

Čtěte více:

Čína to trochu uspěchala a její krátkodobá řešení mohou být dlouhodobou brzdou
21.06.2019 17:41
Základní příběh čínské ekonomiky současnosti je dobře znám: Doposud by...
Jan Bureš: Čínský šok by nejvíce schytalo Německo
24.06.2019 16:03
Případná čínská krize by se nejvíce dotkla Německa. Je to dáno extrémn...
Čína a Írán: Proč by se investoři měli připravit na bouřlivé léto
26.06.2019 12:47
Léto je pro trhy obvykle klidnějším obdobím. Letos by to mohlo být jin...
Giant bez Číny, ale s investičním optimismem
27.06.2019 17:35
Stejně jako řadu dalších čtenářů mě zaujal článek „Největší výrobce ko...
Čínský prezident kritizoval ochranářská opatření vyspělých zemí
28.06.2019 8:53
Čínský prezident Si Ťin-pching považuje protekcionistická opatření něk...

Váš názor
 • Tvrzení, tvrzení...
  30.06.2019 18:40

  To tvrdí The American Conservative. Můj osobní názor, po návštěvě Číny i USA, je ten, že v Číně se žije svobodněji než v USA. Ovšem, velmi bohatému človku se asi žije svobodněji v USA.
  Ullsperger
  • Re: Tvrzení, tvrzení...
   01.07.2019 11:29

   Evidentně jsi nebyl ani v USA ani v Číně. Spíš bych to tipoval na školení v Rusku. V Číně je ta svoboda to, že tě neustále monitorujou, a když uděláš něco, co se nelíbí straně, tak nedostaneš třeba jízdenku na vlak? Případně když vyjádříš svůj názor, tak tě přejedou tankem? A Ujgurové a Tibeťani by asi taky mohli o svobodě v Číně vyprávět svoje...
   qwer
 • Spíš naopak
  30.06.2019 12:49

  Podle dohody předání správy se nemají soudruzi z Číny montovat do systému HK snad 50 nebo 30 let. Už se nemohli dočkat jak utáhnou šrouby a nějaké dohody jsou jen pro ty druhé. Např WTO. Takže stejně bude s HK konec.
  HenryFord
Aktuální komentáře
23.07.2024
22:04Nejslabším indexem byl technologický Nasdaq  
20:44LVMH: Slabé prodeje v Číně posílají akcie dolů  
17:37Preview: MONETA pololetními výsledky potvrdí, že je na dobré cestě ke splnění ročního ziskového cíle  
17:17Wall Street balancuje kolem nuly při sledování výsledků, evropský růst se vytrácí  
16:44Trh se stále vzdaluje svým valuačním standardům. Pohled pod povrch ale už tak černobílý není
15:56Komentář analytika: Prémiovou verzi Spotify si platí již 246 milionů předplatitelů  
15:45Maďarská centrální banka snížila základní úrok na 6,75 procenta
15:23Technická analýza: Akcie Monster se odrážejí od stabilní podpory  
14:08Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila tržby více, než se čekalo, ale klesl jí zisk
13:58General Motors (z +4 % na -5 %) zvýšila zisk a letos podruhé zlepšuje celoroční výhled. Těží z růstu cen a poptávky po benzínových dodávkách
13:33Než otevře Wall Street: UPS, Coca Cola, Comcast, Danaher  
12:07Koruna slábne při obavách z ČNB. Akcie navazují na včerejší jízdu  
11:54Rattner o amerických prezidentských volbách a jejich vlivu na akciový trh
10:34Porsche oznámilo zpomalení výroby a pokles ziskovosti, akcie klesají nejvíc v historii
10:02Centrální bankéř Frait se bude rozhodovat mezi snížením sazeb o 25 či 50 bps. Nebojí se výraznějšího. Korunu vidí slabší proti fundamentům
9:03Rozbřesk: Evropské průmyslové oživení se odkládá, nikoliv však na neurčito
8:54Evropa zahájí smíšeně, Harris získala na svou kandidaturu historicky nejvyšší částku  
6:12Stratéžka Invesco: Mohl by Fed snížit úrokové sazby v roce 2024 dvakrát?
22.07.2024
22:00Přeprodané technologické tituly přilákaly kupce  
17:23Snižování sazeb: Jak na něj obvykle reaguje akciový trh?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Prodeje nových domů