Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Česká ekonomika si (zatím) udržela tempo. Je na spadnutí americká recese?

Rozbřesk: Česká ekonomika si (zatím) udržela tempo. Je na spadnutí americká recese?

15.08.2019 9:20
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

První odhad růstu české ekonomiky za druhé čtvrtletí naznačuje, že si tuzemské hospodářství rozhodně v této době nevedlo špatně. Mezikvartálních 0,6 % odpovídá i výsledku v prvním čtvrtletí a v meziročním vyjádření se také nedá mluvit o nějakém dramatickém zpomalení (2,7 %). Podle očekávání byla hnací silou ekonomiky především domácí poptávka, konkrétně spotřeba domácností podpořená rostoucí zaměstnaností a mzdami, avšak svým dílem přispěl dokonce zahraniční obchod. Navzdory slábnoucí zahraniční poptávce a kumulujícím se rizikům a nejistotám. I když se může zdát, že se toho až tolik nezměnilo, přece jen některé dílčí posuny jsou patrné i ze strohých předběžných čísel a komentáře statistického úřadu. Jednou z patrných změn je menší role investic, které se dřív na růstu ekonomiky podílely docela výrazným způsobem. Jedním vysvětlením by mohlo být, že už dosáhly takové úrovně, že nemají kam příliš růst (jak ty soukromé, tak ty veřejné). Jiným zase, že dřívější velké investice se zrealizovaly a nyní je budou firmy „vytěžovat“. Můžeme však najít i méně příznivé vysvětlení, a sice obavy z dalšího vývoje poptávky, které vedou k odkladům žádoucích investic třeba do automatizace a robotizace. Kde přesně je pravda, však bude jasné až na konci srpna, kdy budou k dispozici přece jen podrobnější data.

A příčiny zmíněného nehmatatelného strachu by nebylo nutné hledat nijak daleko. Stačí se podívat na výkon německé ekonomiky, která po čtyřech letech solidního růstu opět klesá, a to v důsledku zhoršení exportu. Vzhledem k tomu, že český průmysl z části sehrává roli subdodavatele německých firem (své by o tom mohli vykládat dodavatelé automobilek), a tak česká ekonomika může jen těžko zůstat zcela imunní vůči zhoršení ekonomického vývoje našeho největšího obchodního partnera. Zvlášť když ani do třetího čtvrtletí nevstoupilo tamní hospodářství nijak svižně. Ať už se podíváme na měkké ukazatele jako je PMI či Ifo nebo na výrobu osobních automobilů (cca -5 %). I proto předpokládáme, že druhá polovina letošního roku nebude pro českou ekonomiku až tak příznivá jako ta první. Zejména když hrozby a nejistoty v podobě zpomalení mezinárodního obchodu, divokého brexitu nebo „zelené“ proměny automobilového průmyslu přetrvávají. Nicméně, i když německá ekonomika balancuje na hraně recese, ta česká má přece jen možnost ji zcela nenásledovat.


*** TRHY ***


CZK a dluhopisy

Navzdory dobrým výsledkům domácí ekonomiky koruna včera dále ztrácela a přiblížila se až na dohled 25,90 EUR/CZK. A obdobně se vlastně dařilo i ostatním měnám v regionu, které rovněž ignorovaly o poznání lepší výsledky tamních ekonomik ve srovnání s těmi západoevropskými. A zatímco dolar profitoval z obav z hrozící recese v USA, měny v našem regionu ruku v ruce ztrácely. Klesaly však i výnosy dluhopisů a například ten desetiletý se vrátil na úroveň léta 2017.

I když stále více invertovaná křivka implicitně napovídá, že sazby v ČR začnou již brzy prudce klesat, ČNB zatím nic chystat nemusí. Inflační tlaky zůstávají vysoké, ekonomika není v recesi a koruna je už dvě procenta nad prognózou, takže sama automaticky uvolňuje měnové podmínky v ČR.

Zahraniční forex

Záplava optimismu na trzích příliš dlouho nevydržela a eurodolar na to reaguje posunem blíže k 1,11 EUR/USD. Poslem špatných zpráv je tentokrát vývoj na americkém dluhopisovém trhu; poprvé od roku 2007 totiž došlo k inverzi výnosové křivky, kdy jsou výnosy dvouletých dluhopisů nad těmi s desetiletou splatností, což trhy považují za spolehlivý indikátor blížící se recese. Zároveň pak bondový trh vysílá vcelku jasný signál směrem k Fedu, a to že jeho omezené a v podstatě jestřábí snižování sazeb rozhodně nebude stačit.

Příliš optimismu nakonec trhům nepřinesl ani výsledek německého HDP za druhé čtvrtletí, které sice dopadlo dle očekávání (mezikvartálně -0,1 %), ale samo o sobě svědčí o nevalné kondici největší evropské ekonomiky. Dnes se kalendář hlavních makro dat přesune opět do Spojených států, kde bude pozornost upřena jak na podnikatelské nálady, tak tvrdá data za maloobchod a průmysl.

Ropa

Optimismus podpořený oddálením platnosti amerických cel vůči čínskému zboží měl pouze jepičí život, a tak se ropa Brent vrací zpět pod 60 USD/barel. Více než tří procentní propad cen měla na svědomí jak velmi slabá data z Číny (nejslabší růst průmyslové produkce za 17 let), tak varovné signály ze Spojených států, kde poprvé od roku 2007 došlo k inverzi výnosové křivky (výnosy dvouletých mínus desetiletých vládních bondů), což trhy považují za spolehlivý indikátor blížící se recese. Medvědí sentiment pak do třetice umocnil také nečekaný nárůst zásob surové ropy ve Spojených státech.


Čtěte více:

Do dluhopisů se promítl strach o světovou ekonomiku. Akcie kleají, zlato roste
14.08.2019 17:29
Obavy ze zpomalení světové ekonomiky posílají dolů evropské i americké...
Schwab: Jak proplout bouřemi na trzích
15.08.2019 6:04
Zvýšená volatilita na trhu není ničím výjimečným, ale to nic nemění na...
Letošní volatilita si vybírá krvavou daň
14.08.2019 22:00
Hlavní indexy na Wall Street vprostřed týdne propadly o více než 2 %. ...

Váš názor
  •  
    15.08.2019 9:44

    V článku postrádám ještě jednu příčinu poklesu investic - prudký růst mezd, přiživovaný politikou MPSV a odtržený od produktivity práce, zapříčinil pokles ziskovosti zejména exportujících firem, které nemají možnost promítnout zvyšující se mzdové náklady do cen. Automatizací a robotizací lze tomuto trendu vzdorovat (a firmy to také až dosud dělaly), ovšem ne ve všech oborech a nikoliv neomezeně.
    JJa
Aktuální komentáře
18.08.2019
14:06Umělá inteligence věcí aneb jak kuchyně sama uvaří
8:20Víkendář: Nám jeden Stalin stačil
17.08.2019
12:46Pomohl vybudovat Oracle. Extravagantní multimiliardář a nekompromisní byznysmen slaví 75. narozeniny
8:11Víkendář: Kontroverzní pohled na britskou říši a implikace pro USA
16.08.2019
22:01Wall Street končí divoký týden růstem
17:54Pozitivní šok v globální ekonomice a peněžní jev jménem inflace
17:31Summary: Applied Materials se popral s těžkým kvartálem
17:17Na trzích se v závěru bouřlivého týdne šíří optimismus
16:33OPEC snížil odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok
15:31Nvidia (+7 %) na prahu dalšího růstu (komentář analytika)  
14:32Fat finger či splašené algoritmy? Erste krátkodobě ztrácela 5 %, podobně další evropské banky
13:12Perly týdne: Dramatická změna trhu s ropou, prezident chce koupit Grónsko, u nás stravenková revoluce
12:41Zářijová opatření ECB překonají očekávání investorů, vzkazuje člen vedení Olli Rehn
12:15ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:56Vyšetřovatel obvinil firmu GE z podvodu většího než Enron
10:47Trumpovo znovuzvolení je vydáno na pospas zpomalující ekonomice
10:19Ceny průmyslových výrobců v červenci zpomalily růst na 2,1 %
9:11Rozbřesk: ECB chce trhy v září překvapit, spadnou španělské výnosy pod nulu?
8:59Evropské burzy mohou po náročném týdnu otevřít v plusu  
8:32Trump: Trhy se zhroutí, pokud mne znovu nezvolíte. Nemáte jinou možnost

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Obchodní bilance, s.a., mld. JPY
11:00EMU - CPI, y/y
11:00EMU - Jádrová inflace, y/y
12:45Estee Lauder Cos Inc/The (06/19 Q4)