Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spojené státy bankéřem celého světa

Spojené státy bankéřem celého světa

30.08.2019 17:54

Jedním z mých oblíbených ekonomů je David Beckworth. Cením si jeho schopnosti dívat se na ekonomické jevy neobvyklým, ale zároveň o data, a ne pouhé domněnky, opřeným způsobem. Nyní toto své umění aplikuje na roli, kterou hrají Spojené státy ve světové ekonomice, přesněji řečeno v jejím finančním systému. Podívejme se na jeho úvahu o tom, že Spojené státy jsou bankéřem světa, spolu.

Na začátku bych podotknul, že u Spojených států a jejich vztahu ke světové ekonomie se většinou hovoří o globální dominanci dolaru. Popřípadě o tom, že Američané jsou považování „spotřebitele poslední instance“. V praxi to znamená, že do své spotřeby recyklují nadbytečné úspory zbytku světa a pomáhají tak udržet globální poptávku na úrovních využívající potenciál ekonomiky. To samozřejmě znamená, že se Spojené státy zadlužují – na dovozy z jiných zemí si musí od jiných zemí půjčovat.

Z tohoto pohledu se může zdát hodně překvapivé tvrzení, že USA fungují jako bankéři celého světa, protože to by spíše implikovalo opačný tok kapitálu – půjčky celému světu. V logice půjček světu by bankéři světa byli spíše Němci, Holanďané, Japonci a další přebytkové země. O čem tedy pan Beckworth hovoří?

Ekonom poukazuje na to, že pomyslná rozvaha Spojených států připomíná rozvahu banky, která vydává likvidní bezpečná aktiva (obligace) a v aktivech naopak hromadí rizikovější a dlouhodobější investice. Tedy model typu „půjčím si krátkodobě za 5 % a investuji dlouhodobě s výnosem 10 %“. Pokud si to takhle jednoduše řekneme, hned se nám vybaví jedna podstatná námitka, které se ale budu věnovat později. Nejdříve se podívejme na následující graf, který ukazuje podíl likvidních cenných papírů v závazcích USA a podíl rizikových investic v jejich aktivech (rozvaha ve vztahu ke zbytku světa):
0

Pan Beckworth podotýká, že o tomto jevu psal již v roce 1965 Charles Kindleberger. Již tehdy hovořil o tom, že Spojené státy akumulují dlouhodobější rizikovější aktiva a financují je krátkodobějšími likvidními aktivy prodávanými zbytku světa. Já pak navrhuji, abychom při hodnocení této situace byli velmi opatrní. Vycházet bychom měli z toho, že vše probíhá tak, jak bylo popsáno, protože to všem zúčastněným navzdory mnohým proklamacím zatím vyhovuje. To znamená, že svět chce Američanům prodávat svá riziková aktiva a kupovat od nich aktiva bezpečná. A u Američanů je tomu naopak.

Ekonom poukazuje na to, že tento systém s sebou mimo jiné nese i tendenci dolaru k přílišnému posilování, protože jeho hybnou silou je zejména neukojitelná poptávka světa po bezpečných aktivech (tj. tendence světa jako celku generovat nadbytečné úspory). Nicméně tu je ona podstatná námitka, o které jsem hovořil v úvodu a které se ekonom bohužel nevěnuje (jeho názor by mě hodně zajímal): Pokud má soukromý subjekt rozvahu, v jejíž aktivech dominují rizikové investice, dost těžko je může financovat málo rizikovými závazky. Například venture fond tak nebude financován obligacemi s ratingem AAA. Jak je toto kouzlo možné u USA?

Vysvětlení spočívá zejména v tom, co můžeme v dikci uvedeného nazvat mimorozvahová aktiva. Těmi tu je daňová síla amerického hospodářství a schopnost vlády získat z ní potřebné zdroje. Ani ta ale není neomezená a můžeme tak uvažovat o tom, že ona globální recyklace rizikových aktiv na bezrizikové se jednou musí zastavit, či dokonce otočit. Nyní je těžké si představit, jak by k tomu došlo stejně, jako je těžké si představit, že Spojené státy začnou dosahovat obchodních přebytků a budou zbytku světa půjčovat na jeho spotřebu. Doufejme, že toto velké překlopení bude evolucí, ne revolucí, či krizí.


Čtěte více:

MMF: Americký dolar je teď nadhodnocen o šest až 12 procent
18.07.2019 8:11
Americký dolar je podle krátkodobých ekonomických základů nadhodnocen...
Víkendář: Čína se musí pomalu, ale jistě zbavit dolaru
10.08.2019 12:08
Dokud bude dolar dominantní světovou měnou, nemá smysl, aby se Čína s...
Mohou se Amerika a Čína vyhnout měnové válce?
11.08.2019 15:36
Čínská měna renminbi neboli jüan počátkem tohoto týdne lehce oslabila...
Carney: Dominance dolaru je problém. Nahradit ho může něco jako virtuální libra
26.08.2019 16:01
Tvůrci měnové politiky strávili pátek a sobotu debatami, jak by mohli ...

Váš názor
  • Prostší
    02.09.2019 9:58

    Podle mě je vysvětlení prostší. je to časová prodleva. My, ekonomové klasické školy, máme sklon podcěňovat měkké faktory, jako je čas, organizační struktura, neschopnost homo oeconomica artikulovat a projevit své zájmy atd. Mezi faktickým znehodnocení aktiv a akceptováním této skutečnosti trhem je časová prodleva. Klíčovou otázkou, jak (byla, je bude) tato prodleva dlouhá. Zdá se, že jsme na jejím konci. A nepomůže ani potají prodat všechno zlato z Fort Knox.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
06.10.2022
22:02Data z trhu práce nebyla dostatečně špatná, aby otočila trh do zelena  
21:56Webinář ke vstupu HARDWARIO na burzu: Alan Fabik a Tomáš Morava odpovídají 12. října od 14:00
18:10Daň z mimořádných zisků zasáhne banky, energetiky či těžbu paliv. Stát čeká příští rok výnos 85 miliard korun a krytí nákladů na vysoké ceny energií
17:54Výnosy dluhopisů vysoko nad výnosy dividendovými. Co k tomu říká historie a co fundament
17:21Pevný postoj Fedu tlačí výnosy nahoru, akcie pod tlakem  
16:47Při poklidném obchodování se nedaří utilitám, Praze dnes vévodil ČEZ  
16:32Šéfka MMF: Výhled globální ekonomiky se na všech kontinentech zhoršuje a může dále klesat
16:22S hrozící recesí upřednostňují stratégové Citi technologie a americké akcie
15:14Švédské vyšetřování škod na Nord Stream podpořilo teorii sabotáže. Evropská komise a Norsko spolupracují na snížení cen plynu
14:34Porsche je nejhodnotnější obchodovanou automobilkou Evropy. Akcie poskočily nad 93 eur
13:28Hypoteční banka, a.s.: Zveřejnění dokumentů
13:18Powell by neměl dělat to, co Volcker, domnívá se Paulsen. Současná korekce je už vyšší než začátkem 80. let
12:44EU schválila nové protiruské sankce. Součástí je strop na cenu ropy vyvážené do třetích zemí
11:27Trhy jsou nerozhodné. Fed a blížící se data zdrojem opatrnosti  
11:20Kdo všechny ty dluhopisy koupí? JPMorgan upozorňuje na "udivující" obrat v poptávce
11:12Jan Bureš: Maloobchod dál padá a ukazuje na prudší propad hospodářství
11:09Akciové trhy, ekonomika, investiční tipy. Příhlaste se na setkání s analytikem a makléřem v úterý 11.10. v Olomouci
10:59Úpisu akcií společnosti HARDWARIO se zúčastní také Národní rozvojová banka, koupí až 30 % nabízených akcií
10:09Návrh na zdanění mimořádných zisků bank je neefektivní a nesystémový, sdělila Česká bankovní asociace
10:02Meziroční propad maloobchodních tržeb v srpnu zesílil na 8,8 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Constellation Brands Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.