Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dva scénáře dalšího vývoje

Dva scénáře dalšího vývoje

20.03.2020 18:29

Danske Bank se v jedné ze svých posledních analýz pustila do nezáviděníhodného úkolu – predikce dalšího vývoje pandemie. Dovolím si její závěry použít pro svou dnešní úvahu. Ovšem s připomenutím toho, že fakticky nevíme nic i přesto, že neustálý tok nových dat a informací nás může přesvědčovat o opaku.

Danske v následujících dvou grafech prezentuje modely dalšího vývoje pandemie mimo Čínu. Analytici banky uvažují o třech základních scénářích, ve druhém grafu vidíme, že i v tom nejhorším by počet nových případů měl klesat někdy na konci tohoto měsíce. Měli bychom tedy mít maximálně tak čtrnáct dní do vrcholu. Ale hlavní analytik banky Allan von Mehren dodává, že horší vývoj je pravděpodobnější, než vývoj lepší (tzv. upside risk je méně relevantní než downside risk):
0

Další dva grafy srovnávají vývoj v Itálii (data ke čtvrtku) s vývojem v nejpostiženější provincii v Číně. I zde bychom na základě tohoto srovnání odvodili, že do vrcholu zbývá asi čtrnáct dní až tři týdny:
0

Danske se věnuje i vývoji v Německu a Francii – Německo začíná čelit rychlejšímu růstu počtu nakažených ve srovnání s italskou dynamikou, což banka dává do souvislosti s větší populací, a tudíž vyšším počtem možností nákazy. Stejná logika by mohla platit i v případě Spojených států, které se od italské křivky začínají také trhat směrem nahoru:
0

Výše popsaný soubor tří podscénářů můžeme vnímat jako extrém v tom smyslu, že obrat přijde již brzy (i když to nejtěžší nás ještě čeká). Nazvěme ho třeba BAU2020. Druhý extrém by popisovaly znatelně mohutnější křivky, nebo třeba křivky zvedající se opět poté, (i) co jsme polevili v sociálním distancování, či (ii) se obecně pokusili vrátit k tomu, na co jsme byli ještě nedávno zvyklí a co se zdálo ve svém základu téměř neotřesitelné.

Krátce k onomu druhému extrému: Pokud trochu poodstoupíme, vidíme, že na ekonomické rovině zatím kráčíme směrem, který můžeme popsat jednoduše: Od pandemie k prudkému nabídkově-poptávkovému útlumu globální ekonomické aktivity doprovázenému masivním zvýšením role a aktivity vlády v ekonomice. Pokračování tímto směrem (ony mohutnější, či znovu se zvedající křivky) by pak pravděpodobně znamenalo znatelný růst vládních dluhů a dluhů celkových. V určitém časovém bodě by se pak na této trajektorii stávaly dluhy nesplatitelné. A to by znamenalo další chaos, nebo by musela nastat velká dluhová restrukturalizace. Lepší by podle mne byl ale výraz velké dluhové odpuštění.

Nyní si dovolím jednu obecnou tezi: Dluhy ekonomické jsou symptomem a symbolem našich dluhů vzájemných a vnitřních. Vršení globálních finančních dluhů (pevných, umělých vazeb a pout – „bonds“) je odrazem toho, jaká byla a je situace mezi námi lidmi a v nás. Výše uvedeným jsem popsal, co se může stát s oním ekonomickým symbolem, ale v jádru tu možná hovoříme o tom, kam až nás celkově současný vývoj tlačí. Nejen k odpouštění dluhů, ale i k Odpouštění (Odvinění) Dluhů. Těch symbolů můžeme konec konců vnímat více: Nejsme tlačeni domů, abychom se vraceli Domů?

Pokud čtenářovi nesedí podobné metafyzické, či vlastně metaekonomické úvahy, ať je prostě ignoruje. Může si dnes odnést to, že podle Danske, respektive podle pohledu založeného na zejména na „čínských“ extrapolacích, by to již nemělo tak dlouho trvat. A dovolím si napsat, že pak by mohlo nastat i celkem rychlé oživení globální ekonomiky. Úvahy o druhém extrému, můžeme odvozovat od řady argumentů a pohledů. Já nabízím onu tezi Velkého Odpuštění.

 

Čtěte více:

Ekonomové: Světová ekonomika už je v recesi
20.03.2020 10:57
Světová ekonomika už je vlivem pandemie způsobené novým koronavirem v ...
Perly týdne: 30 dní totální karanténa, drcená libra a u nás na platy přispěje vláda
20.03.2020 12:49
Američané 30 dní všichni doma na jarních prázdninách, globální recese ...
Americké banky předvídají globální recesi. Bude horší než v roce 2009?
20.03.2020 13:59
Globální ekonomický růst by se mohl letos pod tíhou rozpínající se ko...
Schodek státního rozpočtu letos přesáhne 100 miliard korun kvůli dopadům koronaviru, prohlásila Schillerová
20.03.2020 13:39
Schodek státního rozpočtu v letošním roce kvůli dopadům koronaviru na ...

Váš názor
 • by mě zajímalo
  20.03.2020 21:18

  Pane Soustružník! Prozraďte, jak to děláte, že Vám Pátrie otiskne každou hloupost? A jako že jich je většina.
  Ullsperger
  • Re: by mě zajímalo
   23.03.2020 15:35

   Dovolím si nesouhlasit. Naopak, vedle článků plných klišé a přebraných analýz jsou postřehy pana Soustružníka to nejčtivější, co se na Patrii nabízí. Osobně je vnímám jako články s přesahem ;-)
   Bill Blake
 •  
  20.03.2020 21:04

  Zajímalo by mě, jak se teď změní pravidla s obchodováním s živými a mrtvými zvířaty, když jde na této burze o život a ohrožuje tím celý svět? A zajímá mě také druhá část problému. Tam zase mají lidi hlad, tak jim nezbývá nic jiného, než sníst kdejakou potvoru, a tím rovněž ohrožují celý svět. Jak se řeší tento problém?
  Zdravý rozum
  •  
   20.03.2020 21:08

   Proč by mělo jít na zvířecích komoditách o život?
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    20.03.2020 21:29

    Víte, při jaké příležitosti vznikl COVID-19? Nevíte? Až to budete vědět, tak to pochopíte.
    Zdravý rozum
    • prilezitost
     20.03.2020 22:30

     nekde sem cetl famu, ze to
     Ai-kun
     • Re: prilezitost
      20.03.2020 22:31

      ..vzniklo k prilezitosti 7th Military World Games ve Wuhanu ;p
      Ai-kun
      •  
       20.03.2020 23:17

       Já zase četl, že to vůbec neexistuje, je to jen náš blud, a teď mohutně Čína skupuje světové akcie.
       Ten, který tančí s papoušky
    •  
     20.03.2020 22:14

     Jako sice jsem četl, že to má rádo výkaly a dokáže v tom přežívat docela dlouho. Ale asi mám moc malou fantazii na to, abych si dokázal představit, jak se to schovává v kravském lejnu poté, co na to lejno někdo prskl.
     Ten, který tančí s papoušky
    •  
     20.03.2020 21:42

     sance pro kurata s rodokmenem :p
     Ai-kun
     •  
      20.03.2020 22:17

      Přežijí jenom vegani :(
      Ten, který tančí s papoušky
 •  
  20.03.2020 20:42

  Některé sektory budou asi nevratně poškozené i v optimistickém případě (letectví, turistika), ale kdo budou ti příp. noví vítězové, když se to nakonec přeci jen nějak vyřeší?
  Zvonička
  •  
   21.03.2020 16:45

   turistika a nenavratne poskozene??? Co je to za blbost .. utrpi letosni sezona, pristi rok se bude cestovat jako normalne ... Je to stejny jak se jeden rok jezdilo min do Egypta/Turecka kvuli teroristickym utokum .. rok na to meli zase plno
   BorisHead
  • budou
   20.03.2020 22:25

   Vítězové: 1/ biotechnologické/farmafirmy, které mají know-how v antivirotikách 2/ výrobci ochranných pomůcek a life-support techniky- po tomhle si státy nedovolí nemít zásoby respirátorů.
   Hawkie
   • Re: budou
    20.03.2020 23:14

    Ten respirátor normálně stojí stovku. To fakt není žádný megabusiness. To samé ochranné obleky, rukavice, atd.
    Ten, který tančí s papoušky
    • dodatek
     23.03.2020 11:55

     taky hodně si pomůžou výrobci ventilátorů a další techniky (ECMO). Ono to v úhrnu nebude málo.
     Hawkie
    • Ale bude
     22.03.2020 8:19

     No jo, ale počítej s expirací a faktu, že teď bude potřeba o hodně větší, navíc bych nebyl překvapen, kdyby podstatnou část skoupila bázlivější část populace a samostatně jednající zdravotnická zařízení. Plus zvýšený obrat desinfekcí.
     Hawkie
 • ?
  20.03.2020 20:15

  To, že si hrají ekonomové na epidemiology, to by člověk tak nějak přešel. Protože poslední dobou jsou to haluze a perly odevšad. Ale to, co navrhujete za oddlužení, je prakticky globální měnová reforma. Já teda furt navrhuji, že novou globální měnou bude toaleťák, ale really?
  Ten, který tančí s papoušky
 • USA-nemístný optimismus
  20.03.2020 19:38

  Zkusím se na epidemii podívat z úhlu zdravotní péče. Aktuální data vykazují exponenciální nárůst případů. V USA mortalita je zatím 1,4%- což není málo, ale jsme na začátku a někteří nemocní teprve zemřou. Výrazně vyšší mortalita byla ve Washingtonu, kde je kolem 5% a nejvíce případů, přitom tam virus byl zavlečen jako do jednoho z prvních států. Když počítáme, že kolem 8% obyvatel nemá zdravotní péči pojištěnou a nemalý je podíl ilegálních migrantů, bude šíření viru probíhat s menší kontrolou než v Evropě. Počet nemocných je v určité fázi spíš funkcí počtu laboratorně testovaných. Navíc se nabízí jistá paralela s prasečí chřipkou, která hůř probíhala v hispánské populaci než v kavkazské (otázka HLA systému, ty transplantační antigeny slouží k prezentaci štěpů antigenů)- pohled na mapu by tomu nasvědčoval. (podobné vybavení budou mít nejspíš i Indonésani a Filipínci) Vrchol epidemie je jen hrubý odhad, očekává se, že onemocní asi 60% populace. Z tohoto pohledu bude zajímavá dynamika v Británii, kde nemoc protekla do populace způsobem, který podle mne již nepůjde dostat pod kontrolu a podobně jako v Itálii se sesype zdravotní péče.
  Hawkie
  • Re: USA-nemístný optimismus
   20.03.2020 21:46

   Ted vypluje na povrch skutecna 'vyspelost' ruznych statu. CR si zatim vede slusne, rek bych ze jsme mezi top
   Ai-kun
   • Riziko
    20.03.2020 23:07

    České riziko je nedostatek personálu, protože peníze... A podmínky... Navíc kdysi jakýsi gauner s vizáží starostlivého strejdy (L.Heger) vydal vyhlášku o MINIMÁLNÍM počtu personálu a přesně dle předpovědí se vyhláška stala vyhláškou o MAXIMÁLNÍM stavu personálu.
    Hawkie
  • Re: USA-nemístný optimismus
   20.03.2020 21:43

   Když neděláte žádná opatření a netestujete lze z dosavadních dat odhadnout, že na každého mrtvého připadá v danou chvíli 800 nakažených. Takže v Británii je aktuálně přibližně skoro 150 tis. nakažených. Kolaps britského zdravotnictví nastane neodvratně za 15 dní.
   ..
   • možná bych to odhadl jinak
    20.03.2020 22:27

    Podle mne je přemrštěný odhad 800 nakažených na jednoho zemřelého, sám bych to odhadl na tak 1:300-500, ale i to je dost. Hlavně je toho moc najednou.
    Hawkie
    • Re: možná bych to odhadl jinak
     22.03.2020 1:39

     ....stále je to nadsazeno....úmrtnost je cca 4%, tedy 4,zemřelí ze 100 nakažených...v celosvětovém průměru, viz např.https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6
     keris
    • Re: možná bych to odhadl jinak
     20.03.2020 22:38

     nebo jeste jinak. Karantena lodi Koronavirova Princess: 712:8 (dneska pribyl jeden Kanadan). s tim, ze tam bylo pravdepodobne min deti nez v bezny svetovy populaci/
     Ai-kun
     • ale
      20.03.2020 22:44

      ale zase ta populace na lodi byla nejspíš biologicky zdatná
      Hawkie
   • Re: USA-nemístný optimismus
    20.03.2020 21:48

    ty uz to mas az takhle presne spocitany jo? :) delam si poznamku do kalendare na 4.4. - kolaps britskeho zdravotnictvi..uvidime
    Ai-kun
    • Kolaps
     20.03.2020 22:37

     Vzhledem k tomu, že se snaží nahnat do nemocnic i zdravotnický personál v důchodu (zdroj tuším lžidnes), tak je kolaps v italském stylu spíš otázka dnů. Jediná otázka je, kdy situaci označíme za kolaps- tedy jak ho budeme definovat. Ale i tak zaplaťpánbu, že nejde o induktor cytokinové bouře (takto zabíjela španělská chřipka,díky tomu víc obětí bylo v kategorii zdravý člověk 20-40 let), tam by byla mezi oběťmi i ekonomika. I tak pacient Ekonomika bude dlouho malátný a bez života.
     Hawkie
     • Re: Kolaps
      20.03.2020 22:48

      Kolaps bych definoval jako situaci, kdy na jednu plicní ventilaci máš tři pacienty, kteří ji nutně potřebují. Jinak odhad 800 není můj, ale Tomase Pueyo a když to bude tvých 400 situaci to nijak moc nezlepší.
      ..
Aktuální komentáře
31.07.2021
15:36Nevyužité kapacity USA a přesun k novému normálu
8:15Víkendář: CBDC jako konec 800 let starého bankovního systému?
30.07.2021
22:01Wall Street končí týden v rudé  
17:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
17:25Americké akcie, čínská karta
17:02Co přijde po skvělých výsledcích? Obavy drží akcie níž, stoupá zájem o dluhopisy  
17:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva společnosti TMR, a.s.
17:00TMR Finance CR, a.s.: Pololetní zpráva společnosti
16:32Chevron a Exxon se vezou na vlně plastů. Jejich zisky jsou největší od dob před pandemií
16:21Čínské politbyro slibuje podporu ekonomiky a větší dohled nad IPO, internetové firmy čeká větší regulace
15:37Čísla UniCredit přinesla optimismus. Možné převzetí potížisty akciím vrásky nedělá
14:22Na trzích nás čeká tvrdá jízda po výmolech, varuje JPMorgan
13:03Perly týdne: Připomínka let 2009 – 2010, čínské politické riziko a nové ziskové vrcholy
12:57Eurozóna venku z recese. Ceny energií ale sílí, upozorňuje ekonom Dufek
12:21Analytik k výsledkům Amazonu: Management polekal investory konzervativním výhledem  
12:11Inflace v eurozóně se v červenci se vyšplhala na 2,2 procenta. Hlavně kvůli cenám energií
11:54EU hlásí prudké hospodářské zotavení. Německo se vrátilo k růstu
11:11Solidní sada čísel Erste může dát akciím impuls, říká analytik Michal Křikava  
10:46Evropa se snaží korigovat úvodní ztráty. Závěr týdne kazí Amazon, ustal i růst v Číně  
9:43Petr Dufek: Slabé oživení ekonomiky za druhý kvartál nelze označit jinak než zklamáním

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data