Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Imunní stavebnictví (komentář analytika)

Imunní stavebnictví (komentář analytika)

07.05.2020 9:53
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Zatímco průmysl v březnu výrazně propadl, stavebnictví nástup korona-krize až tak nepocítilo. Pokles produkce o 3,1 % není s ohledem na komplikace spojené s pohybem lidí nebo na dřívější nedostatek ochranných pomůcek nijak dramatický. V inženýrském stavitelství dokonce výroba o desetinu vzrostla, takže veškerý pokles šel na vrub pozemnímu stavitelství.

U bytové výstavby, která konečně leč se zpožděním reagovala na zvýšenou poptávku, došlo v březnu a vlastně i v celém prvním čtvrtletí k určitému ochlazení. Ještě je předčasné hovořit o zmrazení výstavby, spíše jde o reakci na zavedení nouzového stavu a restrikcí s ním spojených.

Jestli něco z výsledků stavebnictví vyznívá negativně, tak jsou to především nové zakázky, které v prvním čtvrtletí poklesly. A to nejenom co do počtu, ale především co do objemu (-13 %). Nelze sice přehlédnout vysoký srovnávací základ z loňského roku, zvlášť pokud jde o infrastrukturní zakázky, avšak zvýšenou pozornost tyto statistiky rozhodně budou i nadále zasluhovat.

Stavebnictví je jako jedno z mála odvětví současnou korona-krizí zatím dotčeno jen okrajově. O to více otázek vyvolává do budoucna. Především, zda se podaří udržet vysokou míru investic veřejného sektoru nebo jak bude reagovat na útlum realitního trhu, ať už jde o ten bytový nebo komerční.


Čtěte více:

Rozbřesk: ČNB sníží sazby a odkryje míru svého pesimismu
07.05.2020 9:17
Hlavní událostí dnešního dne bude nepochybně zasedání bankovní rady ČN...
Přebytek zahraničního obchodu kvůli koronaviru klesl na 3,1 mld.
07.05.2020 9:25
Přebytek zahraničního obchodu ČR v březnu meziročně klesl o 12,6 mili...
Petr Dufek: Průmyslová výroba propadla o 10,8 %
07.05.2020 9:35
Ještě docela dobře dopadly březnové výsledky průmyslu, když výroba pro...

Váš názor
 •  
  07.05.2020 11:02

  Nechci být zbytečně za cynika, ale jestli se to počítá z faktur, tak to jsou možná ještě loňská čísla.
  Ten, který tančí s papoušky
  • Stavebnictví OK
   07.05.2020 12:27

   Tak ve stavební truhlařině, truhlařině a tesařských zakázkách máme mírný růst po celou dobu COVID období :) Naši odběratelé vesměs stále naplněné kapacity !
   • Re: Stavebnictví OK
    07.05.2020 12:40

    No tak ono to je určitě O. K. Já když pozoruji, jak mně támhle staví Subterra už druhým rokem stavařské veledílo tempem zahulíme, uvidíme, tak na to snad ani nejde nic jiného říci. Asi se taky na všechno vy... a půjdu si sednout na nějakou tu kulatinu. Aneb: "Přijde Lakatoš za stavbyvedoucím a povídá, jestli neviděli někde nosník. Šéf povídá, že ne. Tak Lakatoš povídá, že si půjde sednout na tu kulatinu."
    Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data