Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Codogno: Dluhová udržitelnost po pandemii

Codogno: Dluhová udržitelnost po pandemii

25.09.2020 6:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Často se tvrdí, že nízké sazby zvyšují schopnost vlád utáhnout vyšší dluhy. I Japonsko ukazuje, že pokud se inflace drží nízko, může centrální banka poskytovat podporu vládním financím. Co ale v případě, že se inflace zvedne? Tímto tématem se na stránkách VoxEU zabývají Lorenzo Codogno a Giancarlo Corsetti a podle jejich názoru by právě takový scénář mohl trochu paradoxně nastat díky tomu, že EU jde nyní cestou stimulačních investic. Kdyby totiž tato stimulace skutečně zafungovala, mohlo by dojít k tomu, že se zvedne i inflace. Pak je otázkou, co se stane se sazbami.

Ekonomové poukazují na vzájemnou provázanost výše sazeb, zadlužení a tempa růstu nominálního produktu. Tedy produktu reálného a výše inflace. V případě, že by tedy došlo k oživení ekonomické aktivity, růstu inflace a sazeb, bude z hlediska dluhové udržitelnosti záležet na tom, jak rychle by rostl nominální produkt. Řada posledních let v eurozóně podle ekonomů ukazuje, že ECB má problém zvednout inflaci na úroveň svého 2% cíle a převažovala spíše dezinflační rizika. Jenže tato situace se nyní může měnit, protože pandemie výrazně ovlivňuje nabídkovou stranu ekonomiky a k tomu se přidává zmíněná investiční stimulace, která je z hlediska historických norem naprosto mimořádná. Zatím „alespoň na papíře“.

Codogno míní, že nejpravděpodobnější je scénář, v němž by centrální banky postupovaly se zvyšováním sazeb velmi opatrně, protože vedle možných inflačních tlaků ze strany nabídky budou existovat výrazné negativní tlaky ze strany poptávky. Jak domácnosti, tak firmy totiž pravděpodobně budou mít tendenci zvýšit své úspory a snížit výdaje.

Ekonomové se následně zaměřují na Itálii jako příklad země, která čelí vážným hospodářským problémům a také vysokým dluhům. Modelují situaci, kdy tato země dostane schválenou pomoc v rámci takzvané Recovery and Resilience Facility (RRF). Tento plán na podporu oživení a odolnosti evropské ekonomiky se v Itálii plně použije na nové projekty. Přitom na všechny tyto výdaje ekonomové dosadili „rozumně konzervativní multiplikátory“ ve výši 0,5 pro první rok a následně rostoucí na 0,8 ve třetím roce a v dalších letech.

První graf ukazuje modelový vývoj ekonomické aktivity v Itálii, a to v základním scénáři a ve scénáři se stimulací. Dlouhodobě se ekonomika dostává na potenciální růst, který předtím snížila pandemie, ale naopak jej zvýšily investice provedené v rámci stimulace:
eurozona

Ve druhém grafu ekonomové ukazují modelový vývoj sazeb v Itálii a tempo růstu nominálního produktu. Jak bylo uvedeno, jejich rozdíl je klíčový z hlediska udržitelnosti vládních dluhů a podle grafu by se do roku 2030 měl v tomto scénáři pohybovat hluboko v záporných číslech (růst je výrazně vyšší než sazby). Až poté by se sazby měly dostat nad tempo růstu, ale nijak výrazně.
eurozona

Ekonomové připomínají slova Paula Samuelsona, podle kterého je ošemetné spoléhat se na to, že vládní stimulace zvedne investice a následně celkovou ekonomickou aktivitu. Nicméně podle jejich názoru je současná situace přece jen výjimečná v tom, že sazby leží velmi nízko a multiplikátory se mohou kvůli negativnímu investičnímu šoku v zemích, jako je Itálie, naopak nacházet poměrně vysoko. Pohybujeme se navíc v prostředí nízké inflace, v němž není pravděpodobné, že by najednou došlo k prudkému obratu a vysokému růstu cen. Centrální banky tedy nebudou muset přikročit k prudkému zvýšení sazeb, což znamená, že poměr jejich výše k růstu může stále zajišťovat dluhovou udržitelnost. Codogno ale přece jen uzavírá s tím, že takový scénář není jistotou.

Zdroj: VoxEU

 
 
 

Čtěte více:

Průmyslová revoluce a překvapivý způsob snižování dluhů
14.09.2020 18:21
Na jednu stranu víme a praxí máme ověřeno, že dluhy se mohou na určité...
EU chce získat skoro třetinu peněz do fondu obnovy z prodeje zelených bondů
16.09.2020 17:15
Evropská unie hodlá necelou třetinu svého balíčku na podporu hospodářs...
Dlouhá čínská cesta
18.09.2020 17:18
Jedním z nejlepších zdrojů, co se týče ekonomického vývoje v Číně, je ...
Bundesbank a Deutsche Bank: Německá ekonomika ještě zpomalí. Globální plně zotaví do poloviny příštího roku?
21.09.2020 10:48
Německá bankovní společnost Deutsche Bank dnes zlepšila výhled světové...
Zahraniční dluh ČR činil ke konci června 4,396 bilionu korun
21.09.2020 11:18
Zahraniční dluh Česka klesl v letošním druhém čtvrtletí o 79,2 miliard...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data