Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Davies: Jak se zajistit proti vysoké inflaci

Davies: Jak se zajistit proti vysoké inflaci

29.12.2020 6:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Optimismus ohledně dalšího pandemického vývoje díky vakcíně roste, finanční trhy věří v reflaci s vyšším růstem nominálního produktu a také firemních zisků. Na stránkách Financial Times to tvrdí britský ekonom a investor Gavyn Davies. Inflace by se sice podle očekávání měla následující dva roky držet „ještě hluboko pod cílem centrálních bank“, ale tato očekávání se postupně zvyšují. A řada investorů se kvůli růstu rozvah centrálních bank a vládních dluhů snaží najít způsob, jak se zajistit proti vysoké inflaci.

Společnost Fulcrum, v jejímž čele Davies stojí, tvrdí, že získat takové zajištění není právě jednoduché. V dlouhém období by například mohl fungovat přesun z dluhopisů k akciím, protože jim by vyšší inflace mohla prospívat v případě, že by se pozitivně promítla do zisků obchodovaných firem. V krátkém období ale mohou akcie na vyšší růst cen reagovat negativně, protože ten by mohl vést k překvapení ve formě nečekaného utažení monetární politiky.

Davies zmiňuje výzkum banky Goldman Sachs, podle kterého nečekaný růst inflace nad 2 – 3 % akcie skutečně poškozuje a ekonom zmiňuje i inflační sedmdesátá léta, která nepřála dluhopisům, ani akciím. Dodává však, že jejich opakování je nepravděpodobné. Investoři by se tak mohli obrátit k obligacím, jejichž výnosy jsou chráněny proti inflaci. (TIPS). Jenže zde naráží na to, že tohoto jejich pozitiva si již mnozí všimli a jejich výnosy se tak nyní nacházejí v záporných hodnotách.

Cestou zajištění proti inflaci může být podle ekonoma ropa nebo zlato, protože tato aktiva v minulosti často reagovala na nečekanou vyšší inflaci svým růstem. Davies uzavírá s tím, že nejlepší cestou by tak mohlo být portfolio složené z některých komodit, TIPS a možná i krátkodobých obligací. Takové portfolio je ale podle něj nutné aktivně spravovat a být si vědom, že s sebou ponese své náklady v případě, že se inflace nezvedne.

Fed má plán....

Bob Michele z JPMorgan Asset Management pro Bloomberg Markets uvedl, že před sedmi měsíci se domníval, že produkční mezeru v americké ekonomice se nepodaří uzavřít dříve než za deset let. Následná stimulace na monetární i fiskální rovině ale byla podle jeho slov tak mohutná, že tato mezera se uzavře do pěti let. Dluhopisové trhy jsou podle ekonoma příliš optimistické ohledně dalšího vývoje sazeb, protože Fed nebude schopen bez jakékoliv reakce sledovat, jak se inflace „měsíc po měsíci drží na 2,5 % a podle některých měřítek na 3 %“.

„Připomíná mi to slova velkého filozofa Mika Tysona, který řekl, že plán mají všichni, ale jen do chvíle, kdy dostanou první úder,“ uvedl ekonom s tím, že Fed bude podle něj přesně v takové situaci ve druhém či třetím čtvrtletí příštího roku. To znamená, že bude čelit vyšší inflaci a přes svůj plán „nebude schopen dál čekat, až bude dosaženo plné zaměstnanosti“.

Zdroj: FT, Bloomberg Markets, Youtube

 

 
 

Čtěte více:

Víkendář: Fed změnil svou strategii, bylo by to vhodné i u ECB?
22.11.2020 9:23
ECB je v procesu hodnocení a analýzy své monetární politiky. Skončit m...
Monetární politika je zralá na změnu od podlahy
23.11.2020 15:11
Když Fed začal v roce 2008 nakupovat cenné papíry a zvětšovat svou roz...
Meziměsíční růst spotřebitelských cen v USA v listopadu zrychlil
10.12.2020 16:14
Spotřebitelské ceny v USA v listopadu stouply o 0,2 procenta, meziročn...
„Dezinflačník“ Yardeni: Volcker zlomil trend a od té doby se nic výrazně nezměnilo
16.12.2020 5:57
Známý investor a ekonom Ed Yardeni na svém blogu vzpomíná, že pojem de...

Váš názor
 • Jaký je cíl investování?
  29.12.2020 10:42

  Dluhopisy vázané na inflaci mají ten problém, že řeší jen oficiální inflaci. Ne tu reálnou. A už vůbec ne procento růstu peněžní zásoby. A podle mě (a asi i podle Friedmana) se růst peněžní zásoby dříve či později promítne do cen. Dnes se promítá zcela jistě do cen investičních instrumentů (a zatím ne do cen běžného spotřebního zboží) - pohleďme na akcie, bitcoin či nemovitosti. Tam vidíme tu inflaci způsobenou růstem peněžní zásoby. A pokud tedy přijmeme fakt, že růst peněžní zásoby se dnes projevuje hlavně v investičních instrumentech, tak pak je podle mne zcela na místě trvat na tom, že zisková je pouze ta investice, která překonává růst peněžní zásoby. Tedy znovu: pokud nové peníze tečou hlavně do akcií, nemovitostí či bitcoinu, tak důvod ke spokojenosti má POUZE TEN, jehož investice rostou více, než o co roste měnová báze. Pokud se měnová báze zvýší o 10% a moje investice vzrostou jen o 5%, žádný důvod k radosti to není. Zkuste si představit, kde budete za 20 let (pokud objem peněz v oběhu poroste o 10%pa, ale ziskovost vašich investic bude jen nominálních 5%). Podle mě v takovém případě za těch 20 let pohledem do zpětného zrcátka zjistíte, že jste vlastně zchudli, prodělali.
  Hayek
  • Re: Jaký je cíl investování?
   30.12.2020 10:19

   Ujasněte si o čem vlastně píšete. Peněžní zásoba a měnová báze jsou dva zcela odlišné pojmy a Váš příspěvek se tváří, jako by to bylo totéž. :-)
   Richard Fuld
  • Re: Jaký je cíl investování?
   29.12.2020 10:45

   Nebo ještě jinak: "Stabilně zhodnocovat investice a 5%pa při 10%pa růstu měnové zásoby, není žádné umění." Je to tak maximálně tak poloúspěšná snaha o minimalizaci ztrát.
   Hayek
   •  
    29.12.2020 18:15

    vždy je to úhel pohledu, protože pak jsou tací a třeba v ČR většina, kteří neinvestují vůbec a tam to bolí ještě víc ...
    NcGeorge
    • _______________________
     29.12.2020 19:08

     No samozřejmě. Ale tady nejsme na Novinkách, kam chodí ta většina, která chodí na muzikály, nebo doma kouká na estrády na Nově a popíjí k tomu pivo z 1.5l PETky :-) Ti lidé se nechovají nezodpovědně jen tím, že by neinvestovali. Dělají i daleko horší věci: zanedbávají svou kvalifikaci i vzdělání svých dětí, berou si spotřebitelské úvěry na nesmysly typu dovolená, věří politikům, že i za 20 let bude na penze a zdravotní péči "zdarma", atd....
     Hayek
Aktuální komentáře
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka
13:09UNICAPITAL Invest VI a.s.: Pololetní zpráva

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data