Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Davies: Jak se zajistit proti vysoké inflaci

Davies: Jak se zajistit proti vysoké inflaci

29.12.2020 6:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Optimismus ohledně dalšího pandemického vývoje díky vakcíně roste, finanční trhy věří v reflaci s vyšším růstem nominálního produktu a také firemních zisků. Na stránkách Financial Times to tvrdí britský ekonom a investor Gavyn Davies. Inflace by se sice podle očekávání měla následující dva roky držet „ještě hluboko pod cílem centrálních bank“, ale tato očekávání se postupně zvyšují. A řada investorů se kvůli růstu rozvah centrálních bank a vládních dluhů snaží najít způsob, jak se zajistit proti vysoké inflaci.

Společnost Fulcrum, v jejímž čele Davies stojí, tvrdí, že získat takové zajištění není právě jednoduché. V dlouhém období by například mohl fungovat přesun z dluhopisů k akciím, protože jim by vyšší inflace mohla prospívat v případě, že by se pozitivně promítla do zisků obchodovaných firem. V krátkém období ale mohou akcie na vyšší růst cen reagovat negativně, protože ten by mohl vést k překvapení ve formě nečekaného utažení monetární politiky.

Davies zmiňuje výzkum banky Goldman Sachs, podle kterého nečekaný růst inflace nad 2 – 3 % akcie skutečně poškozuje a ekonom zmiňuje i inflační sedmdesátá léta, která nepřála dluhopisům, ani akciím. Dodává však, že jejich opakování je nepravděpodobné. Investoři by se tak mohli obrátit k obligacím, jejichž výnosy jsou chráněny proti inflaci. (TIPS). Jenže zde naráží na to, že tohoto jejich pozitiva si již mnozí všimli a jejich výnosy se tak nyní nacházejí v záporných hodnotách.

Cestou zajištění proti inflaci může být podle ekonoma ropa nebo zlato, protože tato aktiva v minulosti často reagovala na nečekanou vyšší inflaci svým růstem. Davies uzavírá s tím, že nejlepší cestou by tak mohlo být portfolio složené z některých komodit, TIPS a možná i krátkodobých obligací. Takové portfolio je ale podle něj nutné aktivně spravovat a být si vědom, že s sebou ponese své náklady v případě, že se inflace nezvedne.

Fed má plán....

Bob Michele z JPMorgan Asset Management pro Bloomberg Markets uvedl, že před sedmi měsíci se domníval, že produkční mezeru v americké ekonomice se nepodaří uzavřít dříve než za deset let. Následná stimulace na monetární i fiskální rovině ale byla podle jeho slov tak mohutná, že tato mezera se uzavře do pěti let. Dluhopisové trhy jsou podle ekonoma příliš optimistické ohledně dalšího vývoje sazeb, protože Fed nebude schopen bez jakékoliv reakce sledovat, jak se inflace „měsíc po měsíci drží na 2,5 % a podle některých měřítek na 3 %“.

„Připomíná mi to slova velkého filozofa Mika Tysona, který řekl, že plán mají všichni, ale jen do chvíle, kdy dostanou první úder,“ uvedl ekonom s tím, že Fed bude podle něj přesně v takové situaci ve druhém či třetím čtvrtletí příštího roku. To znamená, že bude čelit vyšší inflaci a přes svůj plán „nebude schopen dál čekat, až bude dosaženo plné zaměstnanosti“.

Zdroj: FT, Bloomberg Markets, Youtube

 

 
 

Čtěte více:

Víkendář: Fed změnil svou strategii, bylo by to vhodné i u ECB?
22.11.2020 9:23
ECB je v procesu hodnocení a analýzy své monetární politiky. Skončit m...
Monetární politika je zralá na změnu od podlahy
23.11.2020 15:11
Když Fed začal v roce 2008 nakupovat cenné papíry a zvětšovat svou roz...
Meziměsíční růst spotřebitelských cen v USA v listopadu zrychlil
10.12.2020 16:14
Spotřebitelské ceny v USA v listopadu stouply o 0,2 procenta, meziročn...
„Dezinflačník“ Yardeni: Volcker zlomil trend a od té doby se nic výrazně nezměnilo
16.12.2020 5:57
Známý investor a ekonom Ed Yardeni na svém blogu vzpomíná, že pojem de...

Váš názor
 • Jaký je cíl investování?
  29.12.2020 10:42

  Dluhopisy vázané na inflaci mají ten problém, že řeší jen oficiální inflaci. Ne tu reálnou. A už vůbec ne procento růstu peněžní zásoby. A podle mě (a asi i podle Friedmana) se růst peněžní zásoby dříve či později promítne do cen. Dnes se promítá zcela jistě do cen investičních instrumentů (a zatím ne do cen běžného spotřebního zboží) - pohleďme na akcie, bitcoin či nemovitosti. Tam vidíme tu inflaci způsobenou růstem peněžní zásoby. A pokud tedy přijmeme fakt, že růst peněžní zásoby se dnes projevuje hlavně v investičních instrumentech, tak pak je podle mne zcela na místě trvat na tom, že zisková je pouze ta investice, která překonává růst peněžní zásoby. Tedy znovu: pokud nové peníze tečou hlavně do akcií, nemovitostí či bitcoinu, tak důvod ke spokojenosti má POUZE TEN, jehož investice rostou více, než o co roste měnová báze. Pokud se měnová báze zvýší o 10% a moje investice vzrostou jen o 5%, žádný důvod k radosti to není. Zkuste si představit, kde budete za 20 let (pokud objem peněz v oběhu poroste o 10%pa, ale ziskovost vašich investic bude jen nominálních 5%). Podle mě v takovém případě za těch 20 let pohledem do zpětného zrcátka zjistíte, že jste vlastně zchudli, prodělali.
  Hayek
  • Re: Jaký je cíl investování?
   30.12.2020 10:19

   Ujasněte si o čem vlastně píšete. Peněžní zásoba a měnová báze jsou dva zcela odlišné pojmy a Váš příspěvek se tváří, jako by to bylo totéž. :-)
   Richard Fuld
  • Re: Jaký je cíl investování?
   29.12.2020 10:45

   Nebo ještě jinak: "Stabilně zhodnocovat investice a 5%pa při 10%pa růstu měnové zásoby, není žádné umění." Je to tak maximálně tak poloúspěšná snaha o minimalizaci ztrát.
   Hayek
   •  
    29.12.2020 18:15

    vždy je to úhel pohledu, protože pak jsou tací a třeba v ČR většina, kteří neinvestují vůbec a tam to bolí ještě víc ...
    NcGeorge
    • _______________________
     29.12.2020 19:08

     No samozřejmě. Ale tady nejsme na Novinkách, kam chodí ta většina, která chodí na muzikály, nebo doma kouká na estrády na Nově a popíjí k tomu pivo z 1.5l PETky :-) Ti lidé se nechovají nezodpovědně jen tím, že by neinvestovali. Dělají i daleko horší věci: zanedbávají svou kvalifikaci i vzdělání svých dětí, berou si spotřebitelské úvěry na nesmysly typu dovolená, věří politikům, že i za 20 let bude na penze a zdravotní péči "zdarma", atd....
     Hayek
Aktuální komentáře
02.03.2021
9:20Ekonomika ČR rostla ke konci roku mezičtvrtletně rychleji
9:13Rozbřesk: Česko na cestě k rekordnímu deficitu - padají příjmy a rostou sociální výdaje
8:47Evropské akcie si po pondělní rally zřejmě vezmou ráno pauzu  
8:46Ifo: Německý autoprůmysl je optimističtější, čeká růst výroby
8:32Těžba ropy v Rusku v únoru nečekaně mírně klesla
5:52Bloomberg: Kdo v Evropě první zvýší sazby? Tradeři sázejí na Česko, covidu navzdory
01.03.2021
22:04Wall Street přerušila výprodeje. Zoom Video +9,7 %  
17:38Pár úvah o dalším vývoji na akciích a výnosech obligací
17:30Poptávka po akciích opět při síle, Amerika vystartovala vzhůru  
16:58Tomáš Vlk: ISM ukazuje na silný průmysl i velké cenové tlaky
16:07Německé banky pomáhají klientům ukládat si peníze jinde, píše WSJ
15:49Smith: Silný dolar oslabuje a fedcoin by ohrozil pár firem
15:29Ropný kartel OPEC v únoru poprvé po sedmi měsících přiškrtil těžbu, hlavně díky Saúdské Arábii
14:42Schodek rozpočtu stoupl ke konci února na rekordních 86,1 mld. Kč
14:14FT: Pozitivní překvapení z amerických firem nechala investory chladnými
13:32Italská ekonomika loni klesla; dluh vzrostl méně, než se čekalo
12:54Týdenní výhled: Nová data v konextu růstových a inflačních očekávání, výnosy určujícím faktorem  
12:00Aktivita v průmyslu eurozóny byla v únoru nejvyšší za tři roky
11:51Akcie začínají týden pěkným růstem, kondice dluhopisů je lepší  
10:49Výnosy, které už nedávaly smysl

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (02/21 Q2, Bef-mkt)
Darling Ingredients Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
Kohl's Corp (01/21 Q4, Bef-mkt)
Nordstrom Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Target Corp (01/21 Q4, Bef-mkt)
Veeva Systems Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y