Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chytré digitální investice, investoři nadšeni

Chytré digitální investice, investoři nadšeni

30.12.2020 17:58

Jedním ze sektorů, který nese největší ekonomicko – pandemický tlak, jsou v řadě zemí restaurace. Nevím, jak je tomu u nás, ale Nick Setyan z Wedbush Securities před pár týdny na Yahoo Finance tvrdil, že v USA je/bylo příliš mnoho restaurací. A pandemické otřesy pomohou těm, kteří na trhu zůstanou, k větší prosperitě. Tedy i společnosti Chipotle, která je sama o sobě hodně výjimečná a které bych se zde chtěl po čase věnovat.

Akcie Chipotle od počátku roku posílily o více než 40 %, za posledních deset let asi o 440 %. Jde tak o titul, který se vyrovná řadě akciových hvězd, na které se upíná pozornost investorů. A titul, který ukazuje, že velké věci se dají dělat i v odvětvích, které nejsou obvykle v popředí technologických revolucí a kde panuje ostrá konkurence (je ale mimochodem otázkou, jak bychom vůbec dospěli k názoru, že někde je firem „moc“).

Nick Setyan se domnívá, že „po covidu“ bude situace pro firmu dost vlídná a její zisky porostou dvojnásobným tempem než během deseti let „před covidem“. Jeho cílová cena je na 1 600 dolarech (cena na trhu nyní kolem 1 400). Vedení firmy podle analytika (a nejen jeho) udělalo ještě před rokem 2020 chytré investice do digitalizace, jejich výhodnost se projevila i letos, protože mimo jiné umožnily efektivní vyzvedávání jídla a jeho rozvoz. Analytik k tomu přidal, že firma dosahuje neuvěřitelné efektivity a zároveň dokáže motivovat zaměstnance.

O „pokračujícím úspěchu“ daném mimo jiné dobrými investicemi hovoří třeba i Morningstar, my se podíváme trochu detailněji na fundament a valuaci. Na začátek podstatná zajímavost: Chipotle mělo na počátku roku 2019 betu ve výši kolem 0,2. Pokud by tomu tak bylo i dnes, požadovaná návratnost by se u jeho akcií mohla pohybovat kolem 2 % (s 0,95 % výnosem desetiletých vládních obligací a 5,5 % rizikovou prémií). Jenže od roku 2019 se beta akcie zvedla na současných 1,35. Takže požadovaná návratnost je u 8,4 %, což je obrovský rozdíl. Následující graf ukazuje, jaký volný tok hotovosti by pak podle mých kalkulací ospravedlnil současnou kapitalizaci pohybující se na 39,5 miliardách dolarů:

investice chipotle akcie beta

Za posledních 12 měsíců firma po investicích vydělala 0,39 miliard dolarů a pokud by všechny tyto peníze patřily akcionářům, musely by se do deseti let na ospravedlnění kapitalizace navýšit na 2,8 miliardy dolarů (a pak růst o 4 % ročně). Pokud by firma z jednoho dolaru tržeb získala stejné FCF jako nyní, znamená to, že za deset let by musela generovat tržby ve výši kolem 40 miliard dolarů. Nyní to je 5,82 miliard dolarů a pokud to srovnáme s McDonald's, tak ten za posledních 12 měsíců generoval tržby na necelých 20 miliardách dolarů. Chipotle by tak do deseti let muselo být dvojnásobné než dnešní McDonald's.

Takový implikovaný růst není, mírně řečeno, žádným pesimismem. Teoreticky ale mohou investoři sázet ještě na něco (pokud dáme stranou vyložené spekulace, či jen velmi volné fundamentální úvahy). Jak jsem zmínil výše, rizikovost akcie se za poslední dva roky výrazně zvýšila. Tedy měřeno běžně používaným ukazatelem – betou. Pokud by ovšem beta zase klesla, na ospravedlnění kapitalizace by stačilo nižší cash flow. Extrémem by byl pokles na onu velmi nízkou hodnotu 0,2. Pak by podle mých kalkulací současnou cenu akcií ospravedlnil růst volného toku hotovosti o pouhé 1 % ročně.

Mají podobné úvahy o nějaké betě praktický význam? Podle mne ano. Tedy dokud bude nemalá část investorů používat strandardní valuační modely, bude se do jejich odhadů hodnot promítat i beta. Jde ale o číslo odhadované (historie může jen naznačovat, jak by to mohlo být v budoucnu) a určitě nejde o něco, co by hýbalo trhem podobně, jako třeba čtvrtletní zisky. Spíš takový fundamentální „spodní proud“.

A Chipotle? Jeho ředitel v listopadu na CNBC hovořil o tom, že firma v listopadu otevře první plně digitální restauraci. Jde o experiment, ale pan Brian Niccol odhaduje, že v budoucnu bude mít firma portfolio všech možných druhů restaurací. Před příchodem pandemie digitální provoz generoval asi 20 % tržeb, pan ředitel odhaduje, že nyní se poměr pohybuje na 50 %. Nejziskovější jsou přitom jídla, která jsou objednána předem na odnášku.

Ilustrační foto: samuelfernandezrivera z Pixabay


Čtěte více:

Podíl „příběhových“ akcií se blíží roku 2000, ale růst „nyní“ je extrémně vzácný
23.12.2020 17:01
Když se podíváme třeba na Teslu, či přesněji řečeno na teze teslabýků,...
Nejlepší z akciových světů
24.12.2020 17:20
Stratégové a analytici dovedou být velmi vynalézaví ohledně způsobů, j...
Naše dluhy, vaše oživení
25.12.2020 17:07
V South China Morning Post nedávno vedle čínské mastifové bubliny (viz...
Jednoruký ekonom a první ze všech ekonomických zákonů
28.12.2020 18:52
Prezident Truman prý jednou řekl, že by chtěl jednorukého ekonomického...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.07.2024
16:28Komentář Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost
9:57Víkendář: Tisíce umělých inteligencí místo jedné velké
12.07.2024
22:01Hlavní americké indexy obrátili po poklesu a uzavřely týden ziskem.  
17:59Světová ekonomika v příštím roce
17:48FT: Unilever plánuje zrušit třetinu pracovních míst v kancelářích v Evropě
17:46Americké banky zahájily výsledkovou sezónu, trhy umazávají včerejší ztráty  
17:15Braňo Soták: Update investičních tezí  
16:49Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2024
16:35Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl
15:26Jakub Blaha: JP Morgan zaznamenala výrazné oživení divize investičního bankovnictví  
14:56Citi hlásí růst tržeb všech hlavních divizí, varuje ale pře vyššími náklady
14:07Čistý úrokový výnos Wells Fargo za 2Q zaostal za odhady
11:18Banky poskytly v červnu hypotéky za 24,2 mld. Kč, nejvíce od března 2022
11:04Perly týdne: Kdy přijde čas na hodnotové akcie a proč je NVIDIA titulem s největším množstvím krátkých pozic
9:06Rozbřesk: Další propad americké inflace otvírá Fedu dveře k předvolební redukci sazeb, E. Zamrazilová: nižší inflace neznamená strmý pád sazeb
8:57Dodávky letounů 737 MAX se možná opozdí až o půl roku, sdělil Boeing zákazníkům
8:07Čína v červnu dosáhla rekordního přebytku obchodní bilance. Většina evropských trhů zelená, výjimkou je Amsterdam  
11.07.2024
17:10Je možné predikovat černé labutě?
17:03Investoři po inflačních číslech vybírají zisky, koruna zvrátila klesající trend posledních dní  
16:32Bloomberg: Petrodolary už dávno nefungují, ale ropný odchod od dolaru se jen tak konat nebude

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data