Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nevídaný posun ve smýšlení trhů?

Nevídaný posun ve smýšlení trhů?

11.01.2021 17:46

Pátek přinesl určité překvapení, neřkuli záhadu. Dnes bych se rád věnoval jedné tezi, která se ji snaží vysvětlit. A podle které by vlastně docházelo k nevídanému posunu ve smýšlení trhů. Podívejme se na ni.

Následující čtyřka grafů srovnává reakci výnosů vládních obligací (2, 10 a 30leté) a dolaru na straně jedné a překvapení týkající se počtu nových pracovních míst v USA na straně druhé (osy x). Co bychom čekali? Pokud je situace v ekonomice (na trhu práce) horší, než se čekalo, ceny obligací by měly jít nahoru (výnosy dolů), protože jejich atraktivita roste. A naopak – horší situace v ekonomice by měla přinášet růst zájmu o obligace a tudíž pokles jejich výnosů. V pátek čísla z trhu práce překvapila negativně, krátkodobé obligace téměř nereagovaly, desetileté a třicetileté vykázaly růst výnosů. Tedy opak toho, co bychom podle výše uvedeného čekali.

výnosy dluhopisy trh práce USA

Zdroj: Robin Brooks, Twitter

Body v grafech je také proložena přímka, pokud ji budeme statisticky brát jako relevantní, tak odpovídá popsanému vztahu „pozitivní překvapení – růst výnosů, negativní překvapení - pokles výnosů“. K čemu tedy došlo, když výnosy šly proti této mechanice? Mohli bychom uvažovat o tom, že „celá“ čísla z trhu práce byla překvapením negativním, ale ve skutečnosti tomu tak nebylo kvůli tom, co se dělo „pod povrchem“ (viz i Komentář: Americký trh práce - Výrazné propouštění v pohostinství, jinak celkem slušný prosinec). Robin Brooks, který se s námi o grafy dělí, ale poukazuje na to, že u oněch dvouletých obligací k růstu výnosů nedošlo, jen k marginálnímu poklesu. Což by naznačovalo, že tyto obligace reagovaly podle popsaného mechanismu, ale u dlouhodobějších se projevilo ještě něco jiného.

Nebudu čtenáře dlouho napínat, pan Brooks míní, že jde o známku objevující se rizikové prémie u amerických vládních obligací. Jinak řečeno, známku toho, že investoři začínají u těchto obligaci vyžadovat nějakou kompenzaci za riziko spojené s rostoucími deficity a dluhy (které by byly tím větší, o co hůře by na tom ekonomika byla). Ve stejném duchu interpretuje pan Brooks srovnání vývoje výnosů v USA a v eurozóně. Tam jdou totiž výnosy stále dolů, zatímco v USA již nějaký čas rostou:

eurozóna dluhopisy výnosy USA
Zdroj: Robin Brooks, Twitter

Podle pana Brookse nemůže být za růstem výnosů v USA vakcína (tedy od ní odvozený výhled na vyšší ekonomickou aktivitu), protože ta je globální a „působila“ i na Evropu. Poslední data z USA byla spíše negativní (viz výše) a jako vysvětlení rozdílu mezi USA a Evropou tedy zbývá objevující se americká fiskální prémie (ne prémie časová, či pojící se s nejistotou ohledně inflace).

Tuto úvahu beru jako tezi. Data jsou volná, hovoříme o krátkém časovém úseku. Na druhou stranu asi nyní přijdeme na více než jeden důvod, proč by i v případě USA byla nějaká fiskální prémie namístě. Doposud byly přitom americké obligace cenným papírem, k jehož výnosům se jen přičítaly rizikové prémie u jiných zemí. Tato teze říká, že americké obligace by již nebyly čistým bezpečným útočištěm, a pokud by se potvrzovala, šlo by o docela významnou věc pro celý globální finanční systém.

 

Čtěte více:

Kdy jsou dluhopisy překážkou akciovému býku?
22.12.2020 17:41
Robert Shiller rád hovoří o tom, jak různé příběhy, které kolují ve sp...
Naše dluhy, vaše oživení
25.12.2020 17:07
V South China Morning Post nedávno vedle čínské mastifové bubliny (viz...
Odhady vývoje na trhu v příštím roce
29.12.2020 17:25
Na konci každého roku je zvykem, že stratégové finančních společností ...
Proč nám tohle profesoři ekonomie tají?
01.01.2021 16:31
Podle některých názorů je zvýšený prodej rtěnek a make-upů medvědím si...
Bude to výborný rok pro malé, cyklické firmy?
06.01.2021 17:21
Lithia Motors si za poslední rok připisuje téměř přesně 100 %, zatímco...

Váš názor
 •  
  12.01.2021 16:52

  Podle mne u výnosů vládních obligací nedává smysl mluvit o rizikové prémii. Výnosy vládních obligací představují základní bezrizikovou úrokovou míru. Riziková prémie, která by měla být podle všeho částí výnosu vládních obligací, by se pak stanovovala jak? K jaké úrokové míře by se vlastně přičítala? Ze stejného důvodu tak vidím, jako zcela zbytečný i rating vládních dluhů. Jak chce nějaká agentura stanovovat míru rizika u bezrizikových finančních nástrojů?
  Richard Fuld
  •  
   13.01.2021 9:26

   A mj., mračna teček v uvedených grafech lze aproximovat přímkou jen s velikou odvahou. Statistik s matematickou erudicí by se do toho asi nepustil, nebo by mu k tomu zřejmě vyšla neurčitost 70-95%.
   Ullsperger
   •  
    13.01.2021 12:46

    Tonoucí se stébla chytá?
    Richard Fuld
    •  
     13.01.2021 13:58

     Asi tak. Nebo "přání matka aproximační přímky". Každopádně p. Soustružníka to muselo oslovit, jelikož fabrikace závislostí všeho druhu je jeho koníčkem.
     Ullsperger
     •  
      13.01.2021 14:22

      Pan Soustružník má ale i pro mne velmi sympatického koníčka, kdy si dokáže pokládat i principiální otázky, navzdory tomu, že ekonomický "mainstream" je má dávno "vyřešené". Např. jeho pojednání o penězích zde: www.patria.cz/zpravodajstvi/4552782/btc-brambory-a-hodnota-penez.html
      Richard Fuld
 •  
  12.01.2021 16:45

  "Pokud je situace v ekonomice (na trhu práce) horší, než se čekalo, ceny obligací by měly jít nahoru (výnosy dolů), protože jejich atraktivita roste. A naopak – horší situace v ekonomice by měla přinášet růst zájmu o obligace a tudíž pokles jejich výnosů." Zde zjevně nastala chybička. V obou případech popisujete stejnou (špatnou) situaci. Mezi oběma popisy ale máte uvození: "A naopak" :-)
  Richard Fuld
 • Jako obvykle
  12.01.2021 8:49

  Soustružící autor nezklamal, jako obvykle titulek bombastický a obsah chudý. Ano, oblíbenou radovánkou tohoto pána je dávat do korelace grafy všeho druhu.
  Ullsperger
  • Re: Jako obvykle
   12.01.2021 14:05

   Flusat - když se někdo snaží - je otravné. Prosím Vás, kde si mohu přečíst něco zajímavého od Vás? Díky za odkaz
   Bo
   • Poděkování
    12.01.2021 14:23

    Vážený pane, děkuji za Váš názor.
    Ullsperger
Aktuální komentáře
28.05.2023
10:07Víkendář: Fed nesmí signalizovat, že je hotov
27.05.2023
15:45Relativní návratnost technologií na historických rekordech. Relativní valuace na historickém standardu
8:44Víkendář: Bankovní systém musí být skutečně odolný, ne pouze iluzí stability
26.05.2023
22:00Technologie vytáhly Nasdaq na roční maxima; řešení dluhového stropu se přiblížilo  
17:31Akcie rostou na zprávách o blízkosti dohody o dluhovém stropu  
17:11Zachránil ChatGPT akciový trh?
15:20Ark Invest: AI zvýší konkurenci firmám, jako je Amazon. Zdaleka nejvíce robotů má Tesla
13:24Perly týdne: Jestřábí pauza ve zvedání sazeb a opakování boomu dvacátých let
11:30Nejlepší tradeři všech dob: Mark Minervini aneb jak vydělat 33.500 procent za pár let
10:54Cena plynu pro evropský trh pokračuje v poklesu na nové dvouleté minimum
10:49Bílý dům a republikáni se blíží dohodě o navýšení dluhového stropu, píší média
9:53Kariérní příležitost: Staň se součástí týmu Patria.cz, který vytváří nejen investiční zpravodajství a inspiraci
9:05Premiér Fiala: Euro není tématem tohoto volebního období. Po prosazení úspor se zaměříme na velké strategické projekty
9:03Rozbřesk: Navýšení dluhového stropu - o krok blíž k dohodě
8:59Trhy jsou v závěru týdne nejisté kvůli americkému dluhovému stropu. PPF kupuje hráče v samoobslužné logistice a ecommerce, euro v Česku podle Fialy není tématem tohoto volebního období  
6:15Neprávem opomíjené japonské akcie? Buffett ukazuje, „jak levné to místo je“
25.05.2023
22:02Nvidia svými výsledky zvedla Nasdaq o 1,7 %  
18:34Férová hodnota amerických akcií podle Bank of America. Něco pro valuační fajnšmekry
16:53SAB Finance a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu konanou dne 28.06.2023
16:45WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění Výroční finanční zprávy za rok 2022

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data