Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nerovnoměrné zotavování globální ekonomiky

Nerovnoměrné zotavování globální ekonomiky

11.04.2021 15:10

Naděje na svižný a rovnoměrný odraz ode dna krize covidu-19 pohasly a před světovým hospodářstvím teď jsou ostře rozbíhavé růstové vyhlídky. Přestože poslední aktualizace Indexů Brookings-Financial Times ke sledování globálního ekonomického zotavení (TIGER) nabízí jisté důvody k optimismu, vyvolává rovněž opětovné obavy. Vakcinační euforii ve většině zemí zchladil pomalý postup očkování, zatímco růstové trajektorie mnoha zemí ohrožují čerstvé vlny nakažených covidem-19. Pro Project Syndicate to napsal Eswar Prasad.

zotavení svět 1 syndicate prasad  

Jako hlavní motory růstu pro rok 2021 se rýsují USA a Čína. V obou ekonomikách stoupají spotřeba domácností i podnikové investice a s nimi také míry důvěry soukromého sektoru. Průmyslová výroba se ve většině zemí odrazila ode dna, což zpevňuje komoditní ceny a mezinárodní obchod. Nicméně jedinými velkými ekonomikami, které do konce letošního roku překonají úrovně HDP z doby před pandemií, budou zřejmě USA, Čína, Indie, Indonésie a Jižní Korea. Ve většině ostatních regionů recese roku 2020 s největší pravděpodobností zanechá déletrvající šrámy na HDP i zaměstnanosti.

Ekonomika USA se chystá na průlomový rok, neboť masivní fiskální stimulace, volné měnové politiky a zadržená poptávka se přetavují v rapidní růst HDP. Obnovená důvěra spotřebitelů a podniků vede k obecně silnému růstu spotřeby a investic a finanční trhy dál podávají dobrý výkon. Povzbudivější je i výkon na trhu práce, neboť v březnu vzniklo 916 000 nových míst, což je téměř dvojnásobek celkového výsledku za únor a nejvyšší počet od loňského srpna.

zotavení svět 2 syndicate prasad

Úkolem pro tvůrce měnové politiky bude letos odlišit fantómovou inflaci (bezprostřední odraz po roce 2020) od mzdových a cenových tlaků v základech ekonomiky. Do vzestupu výnosů z vládních dluhopisů – odrážejících kombinaci lepších růstových vyhlídek, inflačního rizika a obav z dluhu – se promítají výzvy, s nimiž se tvůrci politik potýkají, když se snaží rozluštit a usměrnit očekávání trhu. Cílem každého dalšího stimulačního opatření bude ideálně povzbudit agregátní poptávku a současně zlepšit dlouhodobou produktivitu.

Růstová hybnost Číny zůstává silná a vyvážená a tamní vláda obrací pozornost ke střednědobým strukturálním obtížím a potlačování rizik ve finanční soustavě. Nedávné Všečínské shromáždění lidových zástupců podpořilo obnovené zaměření na úpravu rovnováhy v poptávce směrem ke spotřebě domácností a posun zdrojů růstu výstupu ke špičkové výrobě, sektoru služeb a malým a středním podnikům.

zotavení svět 3 syndicate prasad

Čínské orgány samy o sobě mají, zdá se, sklon k normalizaci makroekonomické politiky a ještě letos se očekává určitá fiskální konsolidace a měnové zpřísnění. Tento přístup doprovázejí obezřetná regulační opatření k usměrnění zpěněnosti v sektoru realit. Zdá se sice pravděpodobné, že obchodní pnutí s USA za administrativy prezidenta Joea Bidena přetrvají, ale už ani v jedné z těchto zemí nejsou podle všeho významným faktorem ovlivňujícím naladění soukromého sektoru či růst.

Naproti tomu evropské ekonomiky, v jádru i na okraji eurozóny, zápasí s další vlnou covidu-19, vrávoravými očkovacími programy a nedostatkem politického vedení. Ačkoliv průmyslová výroba si zejména v Německu vede dobře, na dosažení předcovidových hladin HDP si valná část eurozóny bude nejspíš muset počkat až do pozdních měsíců roku 2022.

zotavení svět 4 syndicate prasad

Spojené království, které se v roce 2020 potýkalo s dvojí pohromou brexitu a covidu-19, dosahuje slušného pokroku v očkování svého obyvatelstva, čímž si zlepšuje růstové vyhlídky. Japonské zotavení se však zdá křehké, navzdory rozsáhlým stimulačním opatřením, přičemž spotřebitelská důvěra zůstává slabá a růst exportu utlumený.

zotavení svět syndicate prasad 5

Co se týče rozvíjejících se trhů, existují teď patrně různé ekonomické trajektorie – některé mnohem lepší než jiné. V Indii k silnému odrazu ode dna přispívá jak sektor výroby, tak služeb. Opětovný náběh koronaviru, stoupající inflace a zúžený fiskální prostor (v důsledku vysokých úrovní veřejného dluhu) by však část této energie mohly zmařit.

zotavení svět syndicate prasad

Odraz cen ropy prozatím nadnáší vyhlídky hlavních producentů, jako jsou Nigérie, Rusko a Saúdská Arábie. Naproti tomu brazilská ekonomika klopýtá, vlivem bezuzdného šíření viru – důsledku nevydařeného politického vedení. S podobnými obavami se střetá Turecko, ale tomu se aspoň podařilo protlouct se v roce 2020 ke kladnému růstu.

Americký dolar po výrazném loňském poklesu v roce 2021 zpevňuje. To ve spojení se vzestupným stočením výnosů z amerických dluhopisů nevěstí nic dobrého pro řadu rozvíjejících se trhů, obzvlášť pro ty s tíživou expozicí vůči dluhu v cizí měně. Tlaky na finančních trzích by mohly zesílit, jestliže během roku 2021 přetrvají rozbíhavé vzorce růstu (kde zranitelné ekonomiky zaznamenávají slabší růst).

Světové hospodářství se tedy dostalo do zásadního momentu. Nejedna země zápolí s tím, zda navzdory pokračujícímu šíření viru otevírat ekonomiku a zda spustit dodatečnou makroekonomickou stimulaci, což by je mohlo vystavit nepříznivému vyvažování kompromisů mezi krátkodobými přínosy a dlouhodobějšími zranitelnostmi. Nejistot je hojně, v sázce hodně a nerozhodná tvorba politik by ve slabších ekonomikách poškodila důvěru spotřebitelů a podniků a tím posílila ekonomickou zátěž.

Recept na silné a trvalé zotavení se nemění: rezolutní opatření směřující k potlačení viru, doplněná vyváženou měnovou a fiskální stimulací a politikami, které podpoří poptávku a zároveň zlepší produktivitu. V ekonomikách, kde dochází k silnému zotavení, by bylo předčasné v té či oné oblasti uvolňovat; všude jinde bude zapotřebí, aby tvůrci politik v obou oblastech znásobili své úsilí.

Prasad Project Syndicate

Eswar Prasad, profesor ekonomie na Cornellově univerzitě, vědecky působí v Brookings Institution.

K článku přispěli Darren Chang a Aryan Khanna.

Copyright: Project Syndicate, 2021.
www.project-syndicate.org


 

Čtěte více:

Jak na jeden z nejslibnějších, ale málo využívaných nástrojů MMF?
09.03.2021 6:07
Skupina G20 se domluvila na nové alokaci zvláštních práv čerpání (SDR)...
Nový finanční multilateralismus Janet Yellenové
21.03.2021 15:51
Mezinárodní měnový fond a Světová banka se daly do práce způsoby, kte...
Život po pandemii nemusí být růžový, hrozí politická krize
29.03.2021 6:01
Jak očkování posiluje naději, že pandemie brzy skončí, množí se rychle...
Je bitcoin dobrou volbou pro podnikatele?
02.04.2021 7:12
V nedávném komentáři pro Financial Times ekonomka Dambisa Moyo předklá...
Project Syndicate: Kudy z evropské očkovací šlamastiky
07.04.2021 6:09
Covid-19 způsobuje napříč Evropou rozsáhlé utrpení a hrozí, že pomalý ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2024
22:01S&P 500 na historickém maximu  
17:29Dlouhodobá návratnost malých a velkých firem – tentokrát jinak?
17:02Amerika stoupá, Tesla či DJT sbírají zisky, Evropa naopak odpoledne klesla  
16:11Globální trhy po útoku na Trumpa zvyšují sázky na jeho vítězství. Dolar posiluje, výnosová křivka už je strmá
16:04Zisk švýcarského výrobce hodinek Swatch v pololetí prudce klesl
14:38Výsledky BlackRock: Aktiva pod správou dosáhla rekordních 10,6 bilionu dolarů  
14:30Reuters: OpenAI pracuje na projektu Strawberry, chce zlepšit fungování AI
14:05Obchodníci z Goldman Sachs ve druhém kvartálu nadupali zisk, divize fúzí ale přišla o pozici lídra trhu
12:37Týdenní výhled: Atentát finanční trhy nerozhází. Výsledky oznámí další banky, ale už i techy  
11:54Průmyslová výroba klesla o 0,6 % v eurozóně a o 0,8 % v EU
11:48Atentát a slabá Čína. Začátek evropského obchodování je opatrný  
11:05Airbus o čtyři procenta zlepšil výhled poptávky po letadlech na příštích 20 let
10:58Koho sledovat ohledně signálů trajektorie sazeb ECB? Lagardeová to není, vyplývá z analýzy Bloombergu
10:00Růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil, zaostal za odhady analytiků
9:03Rozbřesk: Týden ve znamení pauzírující ECB. Atentát na D. Trumpa bez dopadu na trh
8:48Po sobotním útoku rostou šance na Trumpovo vítězství, Čína dnes zahajuje třetí plénum a evropské futures jsou v červeném  
5:50Velký účet za investice do AI začíná dělat investorům starosti, upozorňují stratégové Goldman Sachs
14.07.2024
16:01Fidelity International: Dluh bude po volebním překvapení pro Francii problémem
9:03Víkendář: Yardeni míní, že trhy se přestávají obávat ekonomického zpomalení a potenciál umělé inteligence je reálný
13.07.2024
16:28Komentář Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
6:30Nordea Bank Abp (06/24 Q2)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index