Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buffett: Proč (ne)vlastnit Berkshire a proč nekupoval během propadu trhu

Buffett: Proč (ne)vlastnit Berkshire a proč nekupoval během propadu trhu

04.05.2021 11:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Pro by měli akcionáři Berkshire Hathaway držet v dalších letech dál akcie této společnosti namísto toho, aby své investice diverzifikovali v indexu S&P 500? Warren Buffett o víkendové valné hromadě firmy nejdříve přenechal odpověď na tuto otázku Charliemu Mungerovi, který prostě uvedl, že on sám je v pohodě s držením akcií Berkshire, protože je preferuje před celým trhem. Co k tomu dodal Buffett?

Známý investor navázal na svého kolegu s tím, že on sám Berkshire nikdy nikomu nedoporučoval, naopak doporučuje investice do indexového fondu, který pokrývá celý trh. Dodal, že si nemyslí, že by většina lidí byla schopná soustavně vybírat dobré akcie a Berkshire má „unikátní akcionáře“, kteří si namísto výběru akcií vybrali Mungera a na společnost hledí jako na něco, co jim dlouhodobě spravuje jejich úspory. „Mám rád Berkshire, ale člověk, který neví o akciích nic a nemá k naší firmě nějaký zvláštní vztah, udělá dobře, pokud si koupí index S&P 500,“ řekl investor.

Jedna z dalších otázek se týkala toho, proč Berkshire nevyužila strachu, který na trhu během propadu panoval, k nákupu akcií, a to zejména ve chvíli, kdy se vláda rozhodla pomoci řadě firem a stimulovat ekonomiku. Buffett nejdříve poukázal na to, že během období strachu Berkshire prodala jen malý zlomek toho, co vlastní. Pak se investor věnoval leteckým společnostem, které dostaly významnou část vládní pomoci. Podle něj se tak dělo zejména ve formě garancí a ne úvěrů a šlo celkově o dobrou politiku, i když on sám by si přál, aby vláda takto mohla pomáhat všem, a to včetně malých restaurací.

„Bylo naprosto v pořádku, že vláda pomohla celému odvětví letecké dopravy,“ pokračoval investor s tím, že na toto odvětví dolehla krize, za kterou nemohlo. Kdyby pomoc nepřišla, firmy by zkrachovaly. A nyní si představme, že by Berkshire byla významným akcionářem v leteckých firmách. Jestliže by měly „takového velmi bohatého akcionáře“, nemusely by politici podle Buffetta ohledně pomoci dojít ke stejnému závěru, k jakému skutečně došli. A on sám podle svých slov míní, že by pomoc pravděpodobně schválena nebyla. 

Buffett dodal, že ze zpětného pohledu se může zdát, že Berkshire měla během propadu nakupovat, ale znovu poukázal na to, kolik firem již vlastní a že se jich v té době nezbavovala. A akcie leteckých firem si také vedly velmi dobře, ale z výše popsaného důvodu tomu bylo možná proto, že Berkshire se jejich akcií zbavila. Pozitivně pak Buffett hovořil o mezinárodních leteckých společnostech, protože „lidé stále chtějí cestovat“. 

Zdroj: Yahoo Finance


 
 

Čtěte více:

Famiglietti: Výnosová křivka a roky ekonomického růstu
30.04.2021 15:22
Na trhu se v posledních týdnech hodně hovoří o napřimování výnosové kř...
Gylfason: Proč někdo uvažuje o spojení Islandu s USA
03.05.2021 6:05
Economist Intelligence Unit se domnívá, že demokracie na Islandu je ze...
Poválečné a současné splácení dluhů, monetizace, dominance
30.04.2021 17:25
Co ve vztahu k současné situaci ukazuje poválečné splácení dluhů? Tímt...
Berkshire Hathaway: Nejhorší dopady pandemie jsou za námi
03.05.2021 8:31
Společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta v...
Buffett za nástupce označil Abela, Munger nenávidí úspěch bitcoinu
03.05.2021 16:31
Americký investor a zakladatel společnosti Berkshire Hathaway Warren B...

Váš názor
 • Nenakupoval, protože neznal dno
  04.05.2021 11:33

  nenakupoval, protože neznal dno a, na rozdíl od různých kovbojů, musí dbát o svou serioznost.
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Nenakupoval, protože neznal dno
   04.05.2021 11:51

   A v tomto je veľký rozdiel medzi hodnotovým investovaním a špekulatívnym stádovitým rozhadzovaním peňazí. Asi je možné Bufeťákovi vyčítať veľa vecí, ale rozhodne nie racionalitu v zvažovaní ekonomicko-finančných súvislostí. Na rozdiel od laického a gamblerského prístupu.
   Uncle_Scrooge
   • Těžko ovšem
    04.05.2021 11:56

    být racionální na neracionálním trhu... Co by kupoval teď?
    Bo
    • Re: Těžko ovšem
     04.05.2021 15:08

     Problém je s investičním horizontem a možnými investičními nástroji. V USA nyní vypisuji PUT opce na indexy a mám 80% peněz v hotovosti. To znamená, že pokud nedoje ke korekci, tak se výnos bude pohybovat okolo 10-15%. Při korekci dojde k přiřazení a budu mít větší alokaci v indexu. Větší korekci budu investovat do pákových indexů (2x a 3x páka) s tím, že návrat za 5-7 let na trajektorii výnosu indexu je průměrně 7-10%. Prostě investiční horizont je důležitý, nad 10 let je i dnešní zahřátý trh celkem v pohodě. I když po internetové bublině tval návtat NDX na vrchol 16 let, ale to není dnešní situace.
     Skladník
     •  
      04.05.2021 15:53

      Držet páková ETF dlouhodobě je nesmysl a nepochopení jejich konstrukce. Pokud myslíš ETF....a ne třeba turbo certfikáty
      Velkamedvědice
      • Pákové ETF
       05.05.2021 21:24

       Pákové ETF nedržím dlouhodobě i když to není na růstovém trhu problém. Indexové pákově ETF má tu výhodu, že opční prámie jsou vyšší a i s nižší DELTOU, tedy dále od aktální ceny jsou slušné výdělky. Teprve v korekcích se nechávám přiřadit. Jinak eneefektivita ETF na indexu není to samé jako na komoditním ETF. V tom je ten zásadní rozdíl.
       Skladník
       • Re: Pákové ETF
        05.05.2021 22:56

        Zásadní rozdíl je, že při delším držení díky volatilitě, může pákový ETF může vydělat daleko m méně jako vlastní index bez pák...viz. https://finlord.cz/2016/04/pakove-etf-na-co-si-dat-sakramentsky-pozor/. Nejzásadnější problém bude compounding, „tracking-error“ https://www.quastic.cz/opce/rizika-aneb-na-co-si-dat-pozor-u-pakovych-etf/, https://www.quastic.cz/opce/uvod-pakovych-etf/
        Velkamedvědice
       • Re: Pákové ETF
        05.05.2021 21:28

        I když i na komoditním ETF v době negativního contanga to může smysl dávat, ale tam obchoduji spíše komoditní spready. Na to ale musí tvůj broker obchodovat future kontrakty.
        Skladník
        • Skladník
         05.05.2021 22:36

         Komoditní sem neřešil. Vúbec sem neřešil podklad a nerozebírám contanga nebo backwardation. mLuvím o konstrukci pákového ETF. Při delší době tě okrádá a nekopíruje podklad krát páka. je určeno k dením obchodům, nebo kratším trendům.
         Velkamedvědice
         • Re: Skladník
          06.05.2021 8:29

          Tak je to fond se s poplatky, tedy o to je proti indexu vždy o něco hůře, ale to je každy fond. Pákový má větší volatilitu a proto je tam průměrování výnosnější.
          Skladník
          •  
           06.05.2021 8:36

           Tedy je mi jedno jestli 3x Nasdaq udělá jen 2,5x tolik co NDX x3. Pořád je to vyšší výnos proti Nasdaq. Vzhledem k tomu, že trhy v čase mají stále růstovou tendenci, je mi to jedno. Pokud investorovi nevadí vysoké riziko s ohledem na volatilitu, pak jde o výnosnější strategii. Ale znovu podotýkám, že k přiřazení dochází jen při korekcích. Tedy se jedná o nákupy se slevou na nižších cenách a postupně. Čili obdoba pravidelné investice + průmia z opcí :)
           Skladník
           • Skladník
            06.05.2021 15:20

            Není to tak. Odkazy sem ti poskytl. Nejde jen o poplatky, ale o compounding, „tracking-error“........Pákové ETF: kam se poděly výnosy? Od 13/7/2006 do 15/1/2015 dosáhl investor do indexu S&P 500 výnos včetně dividend kolem 84 %. Jaké výnosy zaznamenali investoři do napákovaných ETF? Nebyla to žádná sláva. Investoři do SSO dosáhli celkový výnos kolem 77 %. Investoři do inverzního SDS pak ztratili 90% kapitálu..... Jak je možné, že fond s dvojnásobnou pákou (SSO) má po téměř deseti letech horší výsledky než celý akciový trh, který šel nahoru o více než 80 %? Neměl by mít výnos 160 %? Kde udělali soudruzi z USA chybu? Nikde. Výsledek je způsoben zejména jednoduchou finanční matematikou a z menší části vyššími poplatky pákových ETF. Larry Fink z Black Rocku holt ví, že investora nesmí zajímat jenom potenciální výnosy, ale i očekávaná volatilita......https://finlord.cz/2016/04/pakove-etf-na-co-si-dat-sakramentsky-pozor/ výsledek je jasný. V dlouhém úseku díky volatilitě dosáhneš pouhým open endem jedna ku jedné více, než pomocí pákového... Upozornil jsme tě. je to tvoje věc. Hezký den.
            Velkamedvědice
            • Re: Skladník
             07.05.2021 10:09

             Pročetl jsem odkazy. Nic nového pod sluncem :) Ahoj
             Skladník
             •  
              07.05.2021 10:17

              https://www.barchart.com/etfs-funds/quotes/SSO/interactive-chart
              Skladník
            • Re: Skladník
             07.05.2021 9:11

             Díky za upozornění, ale obchoduji to již 11 let. Jinak si můžeš porovnat výkonnnost na srovnávacím grafu třeba barchart.com. Měj se faj
             Skladník
             • Jsem si vědom rizik
              07.05.2021 9:25

              Předpokládám že víš co je průměrování a proč mám rád propady i o 90%. Taky sis vybral období krize před a po roce 2008. Nic proti tomu, ale asi jsi úplně nepochopil, jak to obchoduji. Zažil jsem na trzích internetovou bublinu i rok 2008. Myslím, že i trochu té matematiky zvládnu a vím jak pákové ETF funguje. Podle toho jej používám. Po propadech nastává oživení zde je opravdová síla pákových ETF. Měj se fajn a ť se daří.
              Skladník
     •  
      04.05.2021 15:39

      Přes koho vypisujes a kolik tě stojí přiřazení? Taky uvažuji o PUTkach :)
      BlackRock
      • cena přiřazení na PUT opcích
       05.05.2021 21:35

       Cena přiřazení závisí na obchodovaném ETF nebo podkladovém aktivu. U akcií a ETF je to 100 ks, tedy podle vypsané STRIKE ceny. Osobně to mám okolo 10.000 USD na 1 PUT výpis. Na SPY je to nyní cca 41.000 USD, IWM 22.200 USD. Na pákovém TQQQ ( 3x Nasdaq ) 9900 USD. Na ropě WTI je margin okolo 150.000 Kč výpis PUT 51 na JUN future
       Skladník
      • brokeři na opce
       05.05.2021 21:20

       Interactive Brokers a Tasty Works
       Skladník
Aktuální komentáře
08.05.2021
9:04Víkendář: Změna tržního příběhu v druhé polovině roku
07.05.2021
22:09Navzdory slabé americké ekonomice nové rekordy na Wall Street, Roku +11,5 %  
18:32Nablýskané nic
17:36Abeceda ETF: Jak fungují a jaké mají výhody pro investory
17:05Akcie, dluhopisy i zlato nadšené ze špatných dat  
16:59Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady
16:59Jan Cepák: KB může být silnější. Povýsledkový Nasdaq má potenciál k výběru zisků
16:15Studená sprcha z trhu práce v USA. Co znamená slabá zaměstnanost?  
14:15Technologická euforie
13:37Německá automobilka BMW v prvním čtvrtletí téměř zpětinásobila zisk
13:21Cena mědi vystoupila na rekord, tuna je za více než 10 300 dolarů
12:01Perly týdne: Obrat na akciích a komoditní supercyklus
11:51Za meziroční růst prodejů vděčí Adidas hlavně Číně  
11:31Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 4,1 procenta. Volných míst opět víc než uchazečů
11:09Cyklické oživení v plném proudu, výsledkům Siemens není co vytknout
11:01Je silný trh práce plus, nebo minus? Na akciích převládá růst, dolar ztrácí  
10:52Letová kapacita IAG zůstane nízká, na skutečné zotavení je nutno ještě počkat  
9:52Komentář: Stavebnictví se dostává z útlumu
9:19Petr Dufek: Průmyslová výroba nabírá na obrátkách
9:13Rozbřesk: ČNB chce letos určitě začít se zvyšováním sazeb. Koruna v reakci posiluje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data