Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlato a měď, čínské úvěry a americké trhy

Zlato a měď, čínské úvěry a americké trhy

02.08.2021 17:52

Pokud se Čína kloní od růstu ke stabilitě, cítí to i zbytek světa. Dnes pokračování páteční úvahy o čínské kartě na stole amerických kapitálových trhů. A také krátce o neobvyklém vývoji poměru cen mědi a zlata relativně k výnosům obligací.

1. Od čínských úvěrů, přes globální ekonomickou aktivitu, až k výnosům: V pátek jsem tu ukazoval aktuální verzi grafu porovnávajícího vývoj čínského úvěrového impulsu a výnosy amerických vládních obligací. Již před časem impuls naznačoval, že výnosy půjdou dolů, a to navzdory obecně převládajícímu názoru o jejich růstu. Směr byl nakonec skutečně dolů a nyní impuls stále naznačuje tento trend. Jaký by tu ale měl fungovat nějaký vztah?

Mohli bychom spekulovat, že menší úvěrový impuls znamená méně likvidity v Číně a globální ekonomice. Méně likvidity znamená menší poptávku po obligacích, tudíž pokles jejich ceny a růst výnosů. Tedy efekt opačný, než jaký pozorujeme. Což mě vede k závěru, že rozhodující tu není likvidita, ale vývoj v ekonomice. Konkrétně:

Menší impuls znamená ekonomickou brzdu (či sundání nohy z plynu), což zhoršuje ekonomický výhled a snižuje inflační očekávání a následně zvyšuje poptávku po obligacích. Jejich ceny rostou, výnosy klesají, a to i v USA. Což ukazuje na (i) význam Číny pro globální i americké dění (viz i ona páteční úvaha) a (ii) dominanci ekonomických mechanismů nad likviditou.

Stejně jako jindy nikomu své teze nenutím, pouze nabízím a dnešní nabídku doplním o následující graf. Opět ukazuje náš oblíbený čínský úvěrový cyklus, dnes ale doplněný ne pohybem výnosů obligací v USA, ale vývojem globálního PMI:
1
Zdroj: Twitter

Graf implikuje 12ti měsíční vedení globálního PMI ve výrobním sektoru právě čínským úvěrovým impulsem. Podle této logiky by tedy globální ekonomika měla zpomalovat. Nehovoříme tu ale o recesi, či zastavení, spíše o přechodu do umírněnější fáze cyklu.

Za poznámku a rozvedení přitom ve vztahu ke grafu stojí možná ještě to, že čínský úvěrový cyklus, respektive celá vládní ekonomická politika, jsou již řadu let dány snahou o prevenci nadměrného zadlužení a finanční nestability na straně jedné a snahou o podporu ekonomické aktivity na straně druhé. Cíle tedy do značné míry neslučitelné, a pokud dominuje ona snaha o stabilitu, úvěrový cyklus slábne. S důsledky popsaným v dnešním a pátečním grafu.

2. Měď, zlato, výnosy: Na závěr spíše pro zajímavost ještě nůžky mezi poměrem ceny mědi a zlata na straně jedné a výnosy amerických obligací na straně druhé:
2
Zdroj: Twitter


Poměr mědi ke zlatu můžeme interpretovat jako poměr aktiva, kterému prospívá ekonomická aktivita a „risk-on“ prostředí k aktivu, kterému prospívá spíše „risk-off“ prostředí, tedy averze k riziku. V této logice bychom mohli interpretovat i korelaci s výnosy obligací – vyšší ekonomická aktivita a risk-on prospívají více mědi a zároveň neprospívají obligacím (jejich ceny klesají, výnosy rostou). A naopak.

S tímto mustrem bychom ale měli problémy při vysvětlování oněch nůžek posledních měsíců. Popularita mědi relativně ke zlatu je totiž k tomu, jak nízko jsou výnosy, neobvyklá. Kreativitě se meze nekladou, můžeme tu v případě zájmu spekulovat o bublině na jedné, či druhé straně, nebo třeba strukturální vysoké poptávce po mědi dané elektrifikací a tahem na obnovitelné energie.

 

Čtěte více:

Propast mezi komoditními a dluhopisovými trhy přetrvává
16.06.2021 18:00
Před časem jsem tu poukazoval na určitý vztah mezi poměrem ceny mědi ...
Dvě čínské židle
09.07.2021 17:35
Nedávno jsem tu poukazoval na chladnoucí čínský úvěrový cyklus a na je...
Výnosy odtržené od inflace
19.07.2021 17:08
Dnes pohled na prohlubování mezery mezi výnosy vládních obligací a sou...
Americké akcie, čínská karta
30.07.2021 17:25
Před časem jsem poukazoval na zajímavou korelaci mezi čínským úvěrovým...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.04.2023
9:38Víkendář: Investiční teze, která se během půl hodiny úplně změnila
01.04.2023
10:02Víkendář: Risher chce větší konkurenceschopnost Lyftu, na prodej není
31.03.2023
22:07Nasdaq 100 posílil o 1,7 %, Tesla +6,24 %  
19:46Růst akcií Groupon (+26 %): Povede jej Dušan Šenkypl z české Pale Fire Capital
17:18Proč si investoři cení amerického trhu o tolik více, než zbytku světa?
16:52Akciím se nepostavilo nic do cesty za pozitivním zakončením měsíce  
15:19Lasry: Aktuálním tématem je odliv vkladů z menších bank. Zajímavou investicí může být i sport
14:11Tržby i zisk výrobce obuvi Prabos plus loni klesly. Firma čelila růstu nákladů i poklesu prodejů
13:54Inflace v eurozóně výrazně klesla, činí 6,9 procenta a je nejníže za rok
12:57Americká inflace bude příští rok stagnovat na 3 procentech, uvádí prognóza newyorského Fedu
12:04ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:52Akcie směřují k úspěšnému březnu při smíšených signálech o inflaci  
11:29Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:52Perly týdne: Medvěd, ale jen cyklický
10:02Česká ekonomika se v loňském čtvrtém kvartálu dostala to technické recese. Klesly reálné příjmy i výdaje domácností
9:04Rozbřesk: Inflace v eurozóně znovu hlavním tématem
8:53Komerční banka, a.s.: Zpráva o udržitelnosti KB za rok 2022
8:47ČNB loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 mld. Kč způsobenou vyššími sazbami vyplacenými bankám a poklesem hodnoty portfolií
8:47Akcie vstoupí do závěru týdne nevýrazně. Spojené státy zpřísní vůči menším bankám  
8:17Bílý dům chce po otřesech odvětví bank prosadit přísnější pravidla pro regionální banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data