Spotřebitelské ceny vzrostly v srpnu proti červenci o 0,7 %. Meziročně vzrostly o 4,1 %, což bylo o 0,7 procentního bodu více než v červenci a nejvíce od listopadu 2008. Oznámil to dnes ČSÚ. Ekonomové v průzkumu Bloombergu čekali meziroční růst +3,4 % a meziměsíční +0,2 %.
"Zrychlení cen šlo zejména na vrub cenám spojeným s bydlením, tato kategorie bude tlačit inflaci výše i v dalším období z titulu očekávaného růstu cen energií, zejména elektřiny a plynu pro domácnosti, které na burzách výrazně zdražují," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler. "Inflace tak ke konci roku může atakovat hranici 5 %. Za celkový rok pak dosáhnout 3,5 % a v příštím roce dále zrychlit," podotkl také. Vysoké hodnoty meziroční inflace jsou částečně taženy i velmi nízkou srovnávací základnou z minulého roku. Například ceny pohonných hmot jsou vyšší meziročně o 20 % a přispívají k růstu inflace 0,7 procentními body.
Česká koruna po datech prudce zpevnila, k euru přidává již 0,4 % na 25,300 za euro a k dolaru o 0,5 % hlouběji pod hladinu 21,40, naposledy na 21,372 za dolar.
K meziročnímu růstu přispěly nejvíce vyššími ceny bydlení, potravin a nealkoholické nápoje. Ceny zboží meziročně vzrostly o 3,6 % a ceny služeb o 4,9 %. Imputované nájemné vzrostlo o 8,2 % zejména v důsledku růstu cen stavebních materiálů a cen nových bytů pro vlastní bydlení.
Meziměsíčně ceny zboží vzrostly o 0,5 % a ceny služeb o 1,2 %.
Česká národní banka (ČNB) předpovídala v poslední prognóze srpnovou meziroční inflaci na 3,1 %. Česká národní banka cílí meziroční inflaci na 2% s tolerančním pásmem jeden procentní bod v obou směrech a člen její bankovní rady Aleš Michl pro MF Dnes nejnověji uvedl, že obavy z inflace nejsou nutné, protože do konce příštího roku se její růst zpomalí na úroveň nižší než bude ve druhém pololetí tohoto roku.

V bydlení, které nejvíce ovlivnilo srpnovou inflaci, stouplo nájemné o 2,5 procenta a vodné a stočné byly proti loňskému srpnu shodně vyšší o 5,5 procenta. Na druhou stranu o 3,4 procenta zlevnila elektřina a o 4,7 procenta zemní plyn. Téměř o sedm procent zdražily výrobky a služby pro běžnou údržbu domácností. V dopravě pak meziročně vzrostly téměř o pětinu ceny pohonných hmot.
Další v pořadí vlivu na meziroční zvyšování cenové hladiny byly ceny alkoholu, tabáku nebo potravin. Například pivo zdražilo o 6,3 procenta a tabákové výrobky o 9,9 procenta. Z potravin si lidé meziročně připlatili za oleje, tuky, vejce nebo zeleninu, zatímco ovoce bylo proti loňskému srpnu levnější. Dál rostly i ceny oděvů a obuvi. Ceny stravovacích služeb stouply o 5,2 procenta.
Důvodem meziměsíčního růstu cen bylo zdražení téměř ve všech oblastech. Například mezi potravinami o více než pět procent proti první polovině prázdnin podražilo máslo nebo vejce, naopak brambory téměř o šest procent zlevnily. Ceny dovolených stouply od července zhruba o tři procenta a přibližně procentní nárůst cen byl u výrobků pro údržbu bytů, u pohonných hmot nebo ve stravovacích službách.
Statistici dnes zveřejnili také vývoj cen v dovozu a vývozu za červenec. Meziměsíčně vývozní ceny vzrostly o 3,1 procenta a dovozní ceny o 2,4 procenta. "V červenci koruna vůči euru a dolaru proti minulému roku výrazněji posílila, což zpomalilo zvýšení meziročních cen," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Ceny ve vývozu v červenci meziročně vzrostly o 7,7 procenta a v dovozu o 7,9 procenta. Stejně jako v předchozích měsících i v červenci pokračovalo výrazné meziroční zdražení minerálních paliv a ostatních surovin. V meziměsíčním i meziročním srovnání ve vývozu i dovozu významně rostly ceny železa, oceli, dřeva a elektřiny, uvedli statistici.
Zdroje: ČSÚ, Reuters, Patria.cz, ČBA, ČTK