Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny rostly v srpnu nejvíce za skoro 13 let. Koruna prudce zpevňuje

Spotřebitelské ceny rostly v srpnu nejvíce za skoro 13 let. Koruna prudce zpevňuje

10.09.2021 9:13, aktualizováno: 10.9. 10:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Spotřebitelské ceny vzrostly v srpnu proti červenci o 0,7 %. Meziročně vzrostly o 4,1 %, což bylo o 0,7 procentního bodu více než v červenci a nejvíce od listopadu 2008. Oznámil to dnes ČSÚ. Ekonomové v průzkumu Bloombergu čekali meziroční růst +3,4 % a meziměsíční +0,2 %.

"Zrychlení cen šlo zejména na vrub cenám spojeným s bydlením, tato kategorie bude tlačit inflaci výše i v dalším období z titulu očekávaného růstu cen energií, zejména elektřiny a plynu pro domácnosti, které na burzách výrazně zdražují," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler. "Inflace tak ke konci roku může atakovat hranici 5 %. Za celkový rok pak dosáhnout 3,5 % a v příštím roce dále zrychlit," podotkl také. Vysoké hodnoty meziroční inflace jsou částečně taženy i velmi nízkou srovnávací základnou z minulého roku. Například ceny pohonných hmot jsou vyšší meziročně o 20 % a přispívají k růstu inflace 0,7 procentními body.

Česká koruna po datech prudce zpevnila, k euru přidává již 0,4 % na 25,300 za euro a k dolaru o 0,5 % hlouběji pod hladinu 21,40, naposledy na 21,372 za dolar.

K meziročnímu růstu přispěly nejvíce vyššími ceny bydlení, potravin a nealkoholické nápoje. Ceny zboží meziročně vzrostly o 3,6 % a ceny služeb o 4,9 %. Imputované nájemné vzrostlo o 8,2 % zejména v důsledku růstu cen stavebních materiálů a cen nových bytů pro vlastní bydlení.

Meziměsíčně ceny zboží vzrostly o 0,5 % a ceny služeb o 1,2 %. 

Česká národní banka (ČNB) předpovídala v poslední prognóze srpnovou meziroční inflaci na 3,1 %. Česká národní banka cílí meziroční inflaci na 2% s tolerančním pásmem jeden procentní bod v obou směrech a člen její bankovní rady Aleš Michl pro MF Dnes nejnověji uvedl, že obavy z inflace nejsou nutné, protože do konce příštího roku se její růst zpomalí na úroveň nižší než bude ve druhém pololetí tohoto roku. 

inflace ekonomika čr

V bydlení, které nejvíce ovlivnilo srpnovou inflaci, stouplo nájemné o 2,5 procenta a vodné a stočné byly proti loňskému srpnu shodně vyšší o 5,5 procenta. Na druhou stranu o 3,4 procenta zlevnila elektřina a o 4,7 procenta zemní plyn. Téměř o sedm procent zdražily výrobky a služby pro běžnou údržbu domácností. V dopravě pak meziročně vzrostly téměř o pětinu ceny pohonných hmot.

Další v pořadí vlivu na meziroční zvyšování cenové hladiny byly ceny alkoholu, tabáku nebo potravin. Například pivo zdražilo o 6,3 procenta a tabákové výrobky o 9,9 procenta. Z potravin si lidé meziročně připlatili za oleje, tuky, vejce nebo zeleninu, zatímco ovoce bylo proti loňskému srpnu levnější. Dál rostly i ceny oděvů a obuvi. Ceny stravovacích služeb stouply o 5,2 procenta.

Důvodem meziměsíčního růstu cen bylo zdražení téměř ve všech oblastech. Například mezi potravinami o více než pět procent proti první polovině prázdnin podražilo máslo nebo vejce, naopak brambory téměř o šest procent zlevnily. Ceny dovolených stouply od července zhruba o tři procenta a přibližně procentní nárůst cen byl u výrobků pro údržbu bytů, u pohonných hmot nebo ve stravovacích službách.

Statistici dnes zveřejnili také vývoj cen v dovozu a vývozu za červenec. Meziměsíčně vývozní ceny vzrostly o 3,1 procenta a dovozní ceny o 2,4 procenta. "V červenci koruna vůči euru a dolaru proti minulému roku výrazněji posílila, což zpomalilo zvýšení meziročních cen," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Ceny ve vývozu v červenci meziročně vzrostly o 7,7 procenta a v dovozu o 7,9 procenta. Stejně jako v předchozích měsících i v červenci pokračovalo výrazné meziroční zdražení minerálních paliv a ostatních surovin. V meziměsíčním i meziročním srovnání ve vývozu i dovozu významně rostly ceny železa, oceli, dřeva a elektřiny, uvedli statistici.

Zdroje: ČSÚ, Reuters, Patria.cz, ČBA, ČTK
 
 
 
 

Čtěte více:

Inflace v Německu v srpnu vystoupila na 3,4 procenta, je nejvýše za 13 let
30.08.2021 14:44
Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v srpnu zrychlil na 3,4 ...
Je tu možná nejhorší měsíc v roce na akciovém trhu. Mají se investoři bát korekcí?
01.09.2021 12:50
Po sedmi měsících růstu čelí akcie spoustě potenciálních rizik, která ...
Nové hlasy z ECB: Vzestup inflace by mohl být trvalejší
01.09.2021 15:57
Ekonomika eurozóny roste rychlejším tempem, než se předpokládalo, což ...
Podmínky oslabení dolaru a další kroky ECB
09.09.2021 6:03
Je známo, že ve vedení ECB sedí několik jestřábů. Důležitější ale bude...

Váš názor
 • komentář ČNB z 13:00
  10.09.2021 13:09

  Zveřejněná data představují výrazné proinflační riziko stávající prognózy ČNB, které jde ve směru výraznějšího nárůstu úrokových sazeb ve srovnání s dosavadním výhledem. Petr Král, ředitel sekce měnové
  PetMa
 • čnb kašpárci
  10.09.2021 10:27

  a jejich "cíle", jak dlouho, že oni už ten imaginární cíl neplní 2,3 nebo 5 let ? s takovou inflací se u koruny i to lehké posilování jednou zlomí a nebudou stíhat hašení toho průšvihu
  Mike
 •  
  10.09.2021 9:38

  Co na to poskok Babiš pan Michl a kašpárek Dědek.....budou pořád blekotat, že není třeba zvyšovat sazby? očekávání CB je mimo realitu.....no a k tomu dáreček 3000 Kč každému státnímu zaměstnanci....to se přikládá pod kotel.....
  abc1
  •  
   10.09.2021 9:51

   Michl už se vyjádřil, můžete si to přečíst na stránkách ČNB nebo v agrforertpressu. Nicméně Michl názorově nezastupuje většinu členů rady ČNB.
   PetMa
   •  
    10.09.2021 10:07

    Michl se vyjádřil v tom článku velmi názorně a vůbec nic proti jeho slovům nemám. Já mám toho pána a jeho názory rád. Jen by měl teď hlasovat pro zvýšení sazeb. A klidně o 50 bodů ...a pak si dát už letos klid a uvidí se.
    P0LDINKA
    • 10.09.2021 10:37

     No já bych mu vedle jiného vytknul i to doporučení s hypotékami. Jestli si myslí, že je pro rodinu lepší pár let šetřit, mít 20 procent našetřeno a pak kupovat 2x dražší nemovitost a ještě mít vyšší úrok u hypo, tak podle mě to moc dobrá rada není :D
     PetMa
     • PetMa
      10.09.2021 16:07

      Při vyšší akontaci by nemovitosti nebyly za pár let 2x dražší. Růst cen by to tlumilo. A kdo ví jaké pak budou úroky. Třeba se situace uklidní a budou jako dnes.
      Jan47
     • Re:
      10.09.2021 11:08

      Michl je docela mimo....jednou vykládal, že by nechtěl jít do záporných sazeb, aby se vyplatilo šetřit....on totiž nerozlišuje pojem reálné úrokové sazby....ty jsou u nás již několik let záporné....., takže tady se již několik let nevyplatí spořit.....pokud by byly kladné, tak ty ceny nemovitostí by nebyly tam kde jsou.....takže Michlovo šetřit při úrokové sazbě 0% je samozřejmě blbost a ceny nemovististí ročně poletí 20% nahoru....přečti si dnes článek v Hospodářských novinách "Klíč od levnějšího bydlení leží v bance Na Příkopech".....no hlavně by si to měl přečíst pan Michl, aby mu docvaklo, jaké hlouposti vykládá.....
      abc1
      • abc1
       10.09.2021 16:15

       Nevidím to s těmi kladnými reálnými úroky růžově. Banky peníze střádalů nepotřebují. Mají jich dost od zahr. spekulantů s korunou v důsledku intervencí. Tolik, že je musí parkovat u ČNB za repo sazbu. Jak repo sazba poroste, tak si budou spekulanti mnou ruce, ale český střádal zapláče.
       Jan47
      •  
       10.09.2021 11:47

       Ony na ty ceny bytů tlačí třeba i takové věci jako je ukrajinská imigrace.
       PetMa
       •  
        10.09.2021 12:27

        ..taky si myslím. Moc se o tom sice nemluví, ale ceny nemovitostí v Praze jsou dost ovlivněný tím, jak si tu různé východoevropské skupiny ukládají peníze právě do bytů. K tomu ten velký příliv lidí z Ukrajiny, Airbnb a šílené centrální banky. Vláda nemá vůli otázku spekulací s bydlením řešit, protože spousta politiků z toho samozřejmě profituje. A tak dál budou policajti nebo zdravotní sestry, bydlet v Praze po pronájmech a ubytovnách. Důležitější je, že má Rusák kam schovat prachy.. Češi přece můžou bydlet třeba v Kladně nebo někde na periférii v paneláku..
        bob
        •  
         10.09.2021 12:34

         Co blázníš, policajt v Praze si už dávno nevydělá ani na byt v Kladně, natož na byt na periferii Prahy :D Možná tak na nějaké dědině 40 km od Prahy, pokud se zadluží na 30 let.
         SajzeKatze
      •  
       10.09.2021 11:46

       Sazby jsou jen jedna část problému, ale omezená nabídka bytů věc druhá. To se snažil řešit pirát Hřib, když ráno přišel s rok starými návrhy KSČM řešit drahé bydlení zdaněním prázdných bytů s tím, že i na západě to tak někde mají, pak na něj zatlačil Pospíšil a večer už mluvil o tom, že ne danit prázdné byty, ale že je třeba majitele pozitivně motivovat zlevněním daně z příjmů z pronájmu bytů :D Tedy opatření přesně opačné a vedoucí samozřejmě k další akumulaci vlastnictví bytů u ekonomických nejsilnějších. Bohužel, někteří lidé v nejvyšších funkcích si doslova plácají co je napadne, někdy si i protiřečí během 24 hodin a doufají, že si toho nikdo nevšimne :D Ok, ODS hají kapitalisty, KSČM chudé, ale Hřib? Tam vůbec nevím, co řekne až se zítra probudí :D
       PetMa
       •  
        10.09.2021 12:10

        omezená nabídka je častý argument.....ale já s tímto argumentem se moc neztotožňuji (i když neříkám, že tam částečně není), to je jako otázka co bylo dříve, vejce nebi slepice.....je zajímavé, že do roku cca 2015 žádná omezená nabídka bytů neexistovala.....žádné šílenství nebylo a ceny neletěly jak letí teď.....podle mne je to důsledek množství nových peněz a nedůvěra ve fiat měny.....v roce 2016 jsem kupoval garáž za 90 tis. teď tu samou soused prodává za 575 tis. Kč.....letí ceny rekreačních objektů, pozemků......toho je potom opět omezená nabídka?.....věř mi, že pokud by byly reálné sazby kladné jak to bylo běžné do konce roku 2008, toto šílenství by ani v ČR ani ve světě nebylo.....centrální bankéři založí požár, který následně hasí.....to je můj názor
        abc1
        •  
         10.09.2021 12:27

         Pozemky taky, 2015 tady v Pardubicích běžně cca 1.500 CZK / m2, teď 7.800 CZK / m2. To je když to řeknu zjednodušeně 5x násobek za 5 let. Když někdo řekne, že to je vzácná a omezená komodita, tak je na místě se zeptat A DŘÍVE SNAD NEBYLA a ta situace byla jiná? Zase tolik se toho nezměnilo a to ani v demografii. Jde to všechno brutálně do p*dele, pro mladé bude lepší žít v Nigérii, než tady. Tady aby pracovali na 2 full joby a ještě je rodiče financovali, aby mohli uspokojit základní lidskou potřebu. V Nigérii tohle problém není. Natáhnout se tam po šichtě s pivem pod strom na sluníčku, tuhle možnost jim už nyní může evropan závidět.
         SajzeKatze
         • Marek
          10.09.2021 12:31

          Přeju šťastný let do Nigérie.
          Velkamedvědice
          • Re: Marek
           10.09.2021 12:35

           Děkuji kamaráde, ať si tento blahobyt zde užijí jiní.
           SajzeKatze
    •  
     10.09.2021 10:19

     pokud říká, že obavy z inflace nejsou namístě, tak potom pokud by hlasoval pro zvýšení sazeb by si odporoval.....
     abc1
Aktuální komentáře
16.10.2021
8:11Víkendář: Kdy vládní dluhy překračují únosnou hranici? Pohled do třísetleté britské historie
15.10.2021
22:00Wall Street rostla třetím dnem v řadě; banky opět v laufu; Moderna neudržela úvodní růst  
17:47Hodnotové investování podle Benjamina Grahama. Porazili by ho investoři do růstových akcií?
17:21Buy-the-Dip žije a kope za technologický Nasdaq 100
17:10Zelený závěr týdne díky výsledkům i datům. Zinek rychle zdražuje  
16:19Vývoj inflace a její dopad na různá investiční aktiva
15:21Tomáš Vlk: Američané v září utráceli, maloobchod hlásí pokračování růstu
15:13Analytik k výsledkům Goldman Sachs: Nejlepší výsledky z velké pětky bank  
14:52Goldman Sachs rozbila analytické odhady silným tradingem a investičním bankovnictvím
14:42FIXED.zone v úterý spustí úpis akcií na trh START. Desetinu firmy nabízí za zdroje na dravý růst
14:28Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři Komerční banky, a.s. k 30.9.2021
14:22Státní dluh letos ke konci září stoupl na 2,3 bilionu Kč
12:28Perly týdne: Konečně přichází doba vodíku, trhu se v příštím roce povede dobře, příležitosti v logistice
11:31Státní nástupce aerolinek Alitalia si dává rok na nalezení partnera
11:24Do udržitelných fondů BlackRocku přitekly rekordní peníze
11:01Pátek přináší zklidnění, ale pozitivní vývoj se udržel  
10:46Bitcoin je na půlročním maximu a blíží se hranici 60.000 dolarů
9:09Rozbřesk: Útlum evropského automobilového trhu a úklid neposlušných v turecké centrální bance
8:54Evropská unie chce pomoci firmám i domácnostem s rostoucími cenami energií, futures na dnešní ráno ukazují do zeleného  
8:49Oděvní firma Hugo Boss po dobrém kvartálu zvedla celoroční výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data