Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Konečně přichází doba vodíku, trhu se v příštím roce povede dobře, příležitosti v logistice

Perly týdne: Konečně přichází doba vodíku, trhu se v příštím roce povede dobře, příležitosti v logistice

15.10.2021 12:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Trh váhá, ale podle Federated Hermes se mu v roce 2022 povede dobře a příležitosti jsou třeba na akciích malých firem. The Economist míní, že i když vodík zatím nenaplnil očekávání, které do něj vkládala řada firem, jeho doba nyní skutečně nastává. A ještě více v nových Perlách týdne.

Stabilní, ale stále velmi vysoké valuace: Deutsche Bank poukazuje na to, že valuace amerických akcií „jsou od května pozoruhodně stabilní“. Graf konkrétně ukazuje, že po propadu z března 2020 se PE prudce zvedá až na nad hodnotu 23, od té doby se drží v relativně stabilním pásmu, které je ale velmi vysoko ve srovnání s hodnotami z období před počátkem roku 2020:

01
Zdroj: Twitter

Doba vodíková je tu:
Již před desetiletími sázela řada firem na vodík. Patřila mezi ně třeba Toyota, či Chrysler. K většímu rozšíření této technologie v dopravě ale nedošlo i přesto, že se o vodíku hovořilo jako o energetické budoucnosti. Na CNBC to tvrdil Vijay Vaitheeswaran z časopisu The Economist, podle kterého vodík v určitém smyslu připomíná elektřinu. Není tu totiž zdrojem energie sám o sobě, protože v čisté formě jej na Zemi nenajdeme. Je nutno jej získat z jiných zdrojů, což vyžaduje energii, pak ale slouží jako její nosič podobně, jako elektřina.

S ohledem na historický vývoj je podle ekonoma pochopitelná skepse vůči vodíku, nicméně jeho vyššímu využití nyní nahrává snaha o výraznou dekarbonizaci světové ekonomiky. Podobně jako elektřinu jej lze vyrábět „čistě“ a energii je schopen efektivně uskladnit i na delší dobu, než baterie. Může tak za pár let hrát významnou roli v celém systému výroby, přenosu a uskladnění elektrické energie, protože posun k obnovitelným zdrojům zde vyvolává vyšší potřebu uskladnění energie.

Problémem je u vodíku stále jeho cena a výrobní náklady. Zde ale ekonom poukázal na to, jak během několika let prudce klesly náklady u obnovitelných zdrojů energie a s nimi spojenými technologiemi. Morgan Stanley tak například očekává, že v USA v oblastech s nejnižšími náklady výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů se během pár let stane konkurenceschopný i vodík.


Výnosy nahoru, či dolů? MarketDeskResearch v následujícím grafu srovnává pohyb reálných výnosů desetiletých vládních obligací v USA s vývojem PMI ve výrobním sektoru. Rok 2018 přinesl pokles obou proměnných, obrat u PMI nastal v roce 2020, zatímco reálné výnosy se drží stále u svého dna. MarketDeskReserach ale v komentáři ke grafu tvrdí, že poslední obrat PMI směrem vzhůru věští vyšší reálné výnosy:

02
Zdroj: Twitter

Druhý graf srovnává sklon výnosové křivky a vývojem spotřebitelské důvěry v USA. Vyšší spotřebitelská důvěra se pojí s větším rozdílem mezi dlouhodobými a krátkodobými výnosy, naopak její nižší hodnoty mají tendenci jít ruku v ruce s plošší výnosovou křivkou. Spotřebitelská důvěra přitom v posledních měsících znatelně klesla, což by podle grafu mělo naznačovat i zplošťování výnosové křivky, tedy zmenšování rozdílu v dlouhodobých a krátkodobých výnosech:

03
Zdroj: Twitter

Trh váhá, příležitosti ale jsou: Americký akciový trh dosáhl svého maxima na počátku září, od té doby akcie hledají směr, protože investoři „zápasí“ s řadou témat, včetně monetární politiky a taperingu a problémů ve výrobních vertikálách. Akcie malých firem dokonce dosáhly svého vrcholu již řadu měsíců dříve a to ukazuje, jakou výzvou je nyní pro investice makroekonomické prostředí. Pro CNBC to uvedl Stephen DeNichilo z Federated Hermes s tím, že řada firem nyní varuje před horšími výsledky z důvodu výrobních problémů a nedostatku materiálu.

I přes uvedené faktory ale investor čeká, že akciový trh si v roce 2022 povede dobře. Nahoru by jej měla táhnout pokračující vysoká ziskovost firemního sektoru, který je jí schopen dosahovat i přes nákladové tlaky. K tomu se přidávají vysoké úspory amerických domácností a jejich finanční síla. K tomu je „spotřebitel schopen v kratším období ustátá vyšší inflaci“. Jaké akcie DeNichillo považuje za atraktivní?

Investor hovořil o GXO Logistics, která se zaměřuje zejména na logistiku spojenou s internetovými obchody a spolupracuje s firmami jako je Nestle, či Nike. Je schopná „dopravovat zboží rychleji a levněji“. Velkou výhodou firmy má být její propracovaná „reverzní logistika“. Jde o proces často používaný ve firmách jako Nike, kdy si zákazník objedná více druhů obuvi a velkou část zboží pak vrátí a nechá si jen tu, která mu vyhovuje. Podle investora jde pro firmy z logistického hlediska o znatelnou zátěž a třeba Nike jí nechce nést a tudíž celý proces převádí na GXO Logistics. Vedle této firmy byl zmíněn Cryoport a společnost Novanta.

Investor může být optimistou ohledně ziskovosti obchodovaných firem, ale jak ukazuje následující graf od BofA, třetí čtvrtletí tohoto roku přineslo poměrně vysoký počet varování ohledně aktuální ziskovosti:

04
Zdroj: Twitter



Čtěte více:

Perly týdne: Zlom v cyklu, výnosy blízko 1 % a Čína jako příležitost, či chyba
10.09.2021 13:22
Morgan Stanley predikuje oslabení amerických akcií dané obratem v cykl...
Perly týdne: Elektromobily Ferrari, pokrizových 12,5 % ročně a nejpopulárnější sázky na finančních trzích
17.09.2021 12:25
Americký akciový trh je na horní hranici pokrizového koridoru, míří na...
Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
24.09.2021 12:05
BofA ukazuje, kam se přesouvá pozornost investorů během pozdějších fáz...
Perly týdne: Dolar nad zlato a důsledky zanedbané staré ekonomiky
01.10.2021 13:02
Jeff Currie míní, že nyní pozorujeme důsledky zanedbávání staré ekonom...
Perly týdne: Cíl u Tesly na 150 dolarech, aktivní výběr akcií a zima rozhodující o inflaci
08.10.2021 12:06
Morgan Stanley se domnívá, že trh jako celek nedokáže naplnit současná...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data