Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Harvardova univerzita zhodnotila svůj majetek na 50 miliard dolarů

Harvardova univerzita zhodnotila svůj majetek na 50 miliard dolarů

14.11.2021 14:22
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Americké univerzity dlouhodobě a velmi úspěšně spravují svůj majetek. Nejznámější z nich, Harvardova univerzita, se nedávno pochlubila svými investičními výsledky za uplynulé období, tedy rok končící 30. červnem 2021. Její majetek se meziročně zhodnotil o 34 procent a poprvé v historii přesáhl neuvěřitelnou hranici 50 miliard dolarů.

Nejde o překlep v řádech, nemá tady být 50 milionů, ale skutečně jde o miliardy. Harvard tímto podtrhl svoji výsadní roli nejbohatší univerzity světa a rovněž zvýraznil filozofii svého dlouhodobě velmi úspěšného investování. Více než třetinové zhodnocení se realizovalo díky býčímu nadšení na akciích, private equity, nemovitostech, tedy fakticky na všem, do čeho se dalo v poslední době investovat.

Jádrem úspěchu je dlouhodobá strategická alokace a fakticky nekonečný investiční horizont. Při velmi dlouhodobém pohledu a omezené potřebě čerpání prostředků je logické portfolio směřovat do nelikvidních segmentů. Aktuálně je portfolio sestaveno převážně z private equity (34 procent), hedgeových fondů (33 procent) a akcií (14 procent). V dluhopisech jsou pouhá čtyři procenta, na hotovost a jiné alternativy už mnoho nezbývá.

Harvard opět připomíná pravidlo pěti procent, tedy možnost pravidelně ze svého rezervoáru čerpat pět procent majetku. To při současném majetku tvoří příspěvek k univerzitnímu hospodaření celé dvě miliardy dolarů. I tak příjmy z nadačního fondu tvořily loni pouhých 39 procent z celku. Důležitou roli hrají i federální příspěvky, školné či dary, dost často od úspěšných absolventů. Harvard ve svém přístupu zdaleka není sám. Yale University spravuje majetek o objemu 42,3 miliardy, MIT (Massachusetts Institute of Technology) 27,4 miliardy dolarů.

Co je na jedné straně famózní investiční úspěch a pro čtenáře může posloužit jako inspirace, na straně druhé vytváří společenské pnutí. Školné na amerických univerzitách jde dlouhodobě nahoru, a to tempem výrazně rychlejším než inflace. Na stránkách Harvardu je zveřejněn odhad ročních nákladů na studium. Školné padesát jedna tisíc dolarů, celkové náklady na život studenta, včetně knih, stravy a ubytování, se blíží osmdesáti tisícům dolarů.

Čím dál více Američanů se ptá, jestli vysoké školy nejsou určeny jen pro skupinu dětí z dobře situovaných rodin a proč je třeba zdražovat školné, když má škola rekordní množství prostředků. Školné přitom tvoří už pouze 17 procent příjmů instituce. Ne nadarmo se o Harvardu mluví jako o hedgeovém fondu, který svým absolventům nabízí elitní vzdělání. Za to si nechá draze zaplatit, aby následně profitoval z úspěšné kariéry absolventů, kteří mu budou dále zhodnocovat již tak velmi objemné prostředky.

Autorem článku je Jaroslav Vybíral, hlavní investiční stratég ČSOB Asset Management. Článek vyšel 29. října na internetové stránce Hospodářských novin. Na Patria.cz ho zveřejňujeme s laskavým souhlasem autora.

Foto: www.harvard.edu

 

Čtěte více:

Dobrák a šmejd. Filmové zpracování investičních mozků
31.08.2021 12:27
Warren Buffett a Bernie Madoff. Krátce po sobě jsem zhlédl filmy popis...
Inflace a dvojí metr centrálních bank. Kdo bude mít nakonec pravdu?
01.10.2021 5:54
Centrální bankéři se rozdělili do dvou táborů, které nemohou najít spo...
Chytré, anebo švýcarské hodinky?
24.10.2021 14:14
Když se v lednu 2015 Švýcarská centrální banka (SNB) zapsala do histor...
Ani Facebook a Google tu nemusejí být věčně. Na pohřebiště zamířili už i jiní giganti
07.11.2021 15:40
Nic neroste do nebe. I samotný Ikarus byl natolik sebevědomý, že jeho ...

Váš názor
 • Jaká je praxe u nás
  15.11.2021 7:47

  Chci varovat před tím, jaká je praxe u nás: 1. školné žádné. Stundeti si často nabídky vzdělání vůbec neváží. Vysoká škola je může vyhodit až na konci školního roku. Rok se může flákat. 2. Politika vysokoškolského vzdělání pro všechny zdarma způsobila vznik mnoha vysokých škol, fakult a studijních a učitelských míst. Protože základní a střední školství pohlcuje prudce rostoucí prostředky, na vysoké školství často už nezbývá. Sám učím na vysoké škole a ze svého okolí znám mnoho případů, kdy středoškolský učitel odmítl přejít učit na vysokou školu, protože by si platově významně pohoršil! Kde to jsme? 3. Bezbřehá a levná nabídka vedla k naprosté devalvaci vysokoškolského vzdělání. Nejen že ho nikdo příliš nepožaduje, ale ani zaěmstnavatel, ani sám student od něho příliš neočekává. Výjimkou jsou enom obory, kde je vysokškolské vzdělání striktně předepsáno - lékařství nebo právo apo.. 4. Dalším důsledkem je faktický úpadek vzdělání všeobecného (sociální vědy) i odborného (matematika) ... a ztráta významu vzdělané nezávislé střední třídy. vysokoškolských pedagogů už si váží vpodstatě jenom jejich kolegové.
  Pracovitý Prosecký
  • přidávám se k pozastavení nad touto situací
   15.11.2021 14:41

   jako kdyby to byla povinnost státu poskytnout studentům možnosti, ale oni si jich opravdu neváží a avíc málokdo dělá v tom, co vystudoval. O turismu typu zde vystuduji a pak platím daně jinde ani nemluvě. A Kapitola platů učitelů na VŠ - to je zcela ostudné
   Bo
  • Re: Jaká je praxe u nás
   15.11.2021 8:16

   1, 3, 4 souhlas. K bodu 2: zbytečné školy a studijní obory nejsou důsledkem "vzdělání zdarma". Pred rokem 89 bylo vzdělání doslova zdarma a přitom škol a oborů byl zlomek ve srovnání s dnešním stavem. Problem vidím v zakladatelich těchto vzdělávacích institucích. Školu bez jejich souhlasu nelze otevřít.
   x2
 • Moje generace
  14.11.2021 14:44

  si obtížně zvyká na situaci, kdy se vzdělání stává byznysem. Protože já platil za koleje 40 Kčs/měsíc a oběd v menze přišel na 2,60. Rodiče mně dávali petistovku na měsíc a ta vystačila i na pár piv se smazakem týdně v třetí cenové. Dcerce platíme na Karlově univerzitě ročně tolik, co stojí Hardward. S malým rozdílem. Prostřednictvím korunového účtu :-).
  x2
Aktuální komentáře
28.11.2021
8:57Víkendář: Opatrně s umělou inteligencí
27.11.2021
8:50Víkendář: Německý ekonomický paradox
26.11.2021
20:12S&P 500 propadl nejvíce od února; výrazně poklesly i výnosy dluhopisů a ropa; farmacie rostly až o 20 %  
18:08Pokud chce Čína rychle růst v „politicky významném roce“, bude se zadlužovat. Její uvěrový cyklus přitom významně promlouvá i do poptávky polovodičů
17:30Výprodej akcií. Virus nakopl dluhopisy, ruší sázky na Fed a inflaci  
17:17Oživení v eurozóně podle činitelů ECB ohrožuje rychlé šíření viru a nová mutace
15:58František Kronus: Black Friday na trzích může předznamenávat hlubší korekci
14:41Majitel Evergrande prodal část akcií, aby získal hotovost na splácení dluhů
13:17Perly týdne: Nejlepší akcie pro rok 2022 a valuační připomínka devadesátých let
12:04Udržitelné investice – trend, který znamená příležitost. Online konference 30. 11. od 18:00
11:17Aerolinky, cestovky, ropa. Nová mutace maluje obrázek zkázy na trzích. Jsou ale i výjimky
10:59Strmý propad kvůli koronaviru. Nová varianta přinesla omezení a strach  
9:15Rozbřesk: COVID a nová opatření opět zchladí českou ekonomiku, trhy mají strach z nové varianty
8:50Guvernér Rusnok: ČNB nemusí spěchat s dalším růstem sazeb. Umím si představit, že je v prosinci nezvýší
8:46Vývoj pandemie koronaviru a jeho nová agresívní varianta strhnou akcie do ztrát  
6:30Komoditní monitor: USA uvolňují strategické zásoby. Kam zamíří cena ropy?  
25.11.2021
17:35„Dobré“ firmy, které špatně hospodaří se svým kapitálem?
17:25Evropa se drží v plusu, když americký svátek utlumil aktivitu  
15:59Banky budou odvádět víc do rezerv na ochranu úvěrového trhu. ČNB zpřísnila i limity na hypotéky, mladým přiznala úlevu
15:57V Česku začne platit od půlnoci nouzový stav

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data