Český průmysl po třech měsících poklesu v listopadu meziročně vzrostl. Produkce se zvýšila o 1,6 procenta. Stále se však nedařilo automobilovému průmyslu, který byl hlavním důvodem poklesu v předchozích měsících. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Nejvíce k meziročnímu růstu průmyslové produkce přispěla výroba strojů, elektřiny a plynu a výroba v potravinářství. Výroba motorových vozidel se ale snížila meziročně o 7 %.
„Listopadový růst průmyslové produkce představuje dobrý výsledek. Šlo po dubnu zatím o druhý nejsilnější měsíc roku 2021, a to i přes přetrvávající problémy ve výrobě automobilů,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky.
Meziměsíčně byla průmyslová produkce v Česku v listopadu vyšší o 4,9 procenta.
Meziměsíční růst "představuje nejvyšší meziměsíční dynamiku od poloviny roku 2020, kdy se výroba rozjížděla po pandemických uzávěrkách," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. "Výraznou měrou tomu přispěla výroba automobilů, která oproti říjnu vzrostla o čtvrtinu. Zde se projevilo obnovení výroby po zlepšení situace s nedostatky potřebných dílů. I přesto však výroba automobilů zůstává v meziročním vyjádření mírně v záporu," upozornil také. Tuzemský průmysl tak podle něj v listopadu příznivě překvapil, což bylo dáno zejména obnovením výroby v automotive, ale i ostatní odvětví si vedla příznivě. Naopak německý průmysl v listopadu zklamal a zaostal za očekáváním.
"Problémy průmyslu týkající se nedostatku dílů či problémů v subdodavatelských vztazích sice nekončí, ale již prosincové předstihové indikátory naznačily, že se situace postupně zlepšila, což bylo patrné nejen v šetření mezi německými, ale i tuzemskými firmami v průmyslu," uvedl Seidler. To nejhorší z pohledu problémů v dodavatelských vztazích by tak měl mít podle dosavadních ukazatelů tuzemský průmysl podle tohoto ekonoma již za sebou.
Výroba automobilů se proti předloňskému listopadu snížila o sedm procent. Vedle covidové pandemie se potýká také s nedostatkem čipů. To byly také hlavní příčiny předchozího říjnového poklesu. "Říjnový pokles českého průmyslu o 4,9 procenta způsobený čipovou krizí byl třetí největší v rámci EU. Více průmyslová produkce klesla už jen v Portugalsku a Rumunsku," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 9,3 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 10,5 procenta, tuzemské vzrostly o 6,8 procenta. Například ve výrobě kovů, hutnictví a slévárenství zakázky rostly o více než polovinu. Výroba chemických látek a přípravků měla zakázky vyšší o 40 procent. Téměř o čtvrtinu ale byly nižší zakázky ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení.
Počet zaměstnanců v průmyslu se proti předloňskému listopadu nezměnil. Jejich průměrná hrubá mzda se ale zvýšila o 5,5 procenta.
Zdroj: ČSÚ, ČTK, ČBA