Srbsko zablokovalo plány na největší evropský důl na lithium, který měl být vlajkovým projektem nadnárodní těžařské společnosti . Srbská vláda se ke kroku odhodlala kvůli týdny trvajícím protestům organizovaným ekologickými organizacemi, uvedla včera srbská premiérka Ana Brnabičová. Akcie společnosti dnes na burze v Londýně klesla i o více než 3 procenta.
začátkem tohoto týdne posunulo časový plán první těžby lithia v projektu v hodnotě 2,4 miliardy dolarů poblíž města Loznica o jeden rok na rok 2027. Anglo-australská firma to zdůvodnila zpožděním klíčových schvalovacích procesů.
"Splnili jsme všechny požadavky demonstrantů a s Rio Tintem v Srbsku skončili," uvedla Brnabičová ve státní televizi RTS . Podle ní společnost "neposkytla dostatečné informace ani místní komunitě, ani vládě" o dopadu projektu. Srbsko tak Rio Tintu odebralo licence na těžbu lithia.
Rozhodnutí podle agentury Bloomberg ukazuje, že budovat nové doly je stále těžší, a tu i o komodit, které stojí ve středu globálního úsilí o karbonizaci. Lithium, které se používá v bateriích pro auta s pohonem na elektřinu, je pokládáno za kov budoucnosti vzhledem k tomu, že svět přechází na obnovitelné zdroje energie.
Vývoj akcií v Londýně za posledních pět let:

Projekt Jadar se stal v Srbsku, které za necelé tři měsíce čekají volby, jablkem sváru. Tisíce lidí loni v obavě, že by těžba nenávratně znečistila pitnou vodu v oblasti Jadar na západě země, opakovaně na protest proti vládní podpoře projektu blokovaly silnice. Požadovali, aby zemi opustilo a už dříve přiměli místní zastupitelstvo zrušit plán na přidělení pozemků pro zamýšlený lithiový důl. Tlak veřejnosti na premiérku i srbského prezidenta se nadále zvyšoval i poté, co vláda navrhla uskutečnit referendum.
Srbské rozhodnutí je tvrdou ránou i pro nového CEO Ria Tinta Jakoba Stausholma. Ten je v čele firmy teprve rok a schválení projektu Jadar bylo jedním z jeho prvních velkých rozhodnutí. Plány na rozvoj projektu Rio oznámilo teprve v červenci. Projektu se ale firma zavázala ještě předtím, než si obstarala veškeré nutné licence, a z něj se tak rychle stalo politikum, které využila opozice i ochránci přírody.
během své 150 let dlouhé historie čelilo obviněním, že se na místech těžby dopouští korupce, ničení životního prostředí a porušování lidských práv, napsala agentura AP.
Zdroje: ČTK, Bloomberg, Patria.cz