Nálada mezi českými domácnostmi před invazí nebyla nijak oslnivá - podle průzkumu ČSÚ zůstávala v únoru (před ruskou invazí) poblíž nejnižších úrovní za celé období pandemie. A březen pak zaznamenal další výrazný propad v náladě na úrovně nejnižší od roku 2012-2013, kdy bylo Česko zasaženo vleklou recesí spojenou s euro-krizí a strachem z deflace. Dnes je problém zcela opačný. Domácnosti se bojí dalšího nárůstu inflačních tlaků a poklesu reálné mzdy.
Již únor přitom byl podle včerejších statistik z pohledu útrat českých domácností velmi opatrný. Meziročně sice útraty poměrně výrazně rostly, byl to ovšem důsledek loňských uzavírek kamenných obchodů. Právě v nich rostly tržby nejvíce - kamenné obchody s oděvy (+119,3 % meziročně), s výrobky pro sport, kulturu a rekreaci (+34,6 %). Prodeje v internetových obchodech (kterým se naopak v době uzavírek ekonomiky dařilo) přitom meziročně poměrně výrazně klesají (-10,8 %). A co je důležitější, meziměsíčně celý maloobchod přešlapuje na místě. Výjimku tvoří únorový nárůst prodejů aut - asi jediná výraznější položka, která zaznamenala v útratách domácností viditelnější nárůst.
Podobná situace je i v sousedním Německu, kde útraty v lednu i v únoru stagnovaly, a to po velice slabých prosincových tržbách. Touto optikou vypadají ještě útraty českých domácností dobře a ukazují na pokračující růst české ekonomiky (podle našeho nowcastu zhruba 0,5 % mezikvartálně).

Také dnešní výsledek průmyslové výroby přinesl negativní překvapení. Průmyslová výroba meziročně klesla o 0,3 %, když trh očekával naopak růst o 2,5 %.
TRHY
Koruna
Česká koruna se vrací do blízkosti 24,40 EUR/CZK a její ambice slábnou s tím, jak se na globálních trhy vrací strach z dalšího vývoje ruské invaze a Fed přechází do ultra-jestřábího módu (viz eurodolar). Domácí čísla v čele s únorovým průmyslem pravděpodobně budou trhy vnímat jako “stará” a více je budou zajímat první “post-invazní” statistiky za březen.
Eurodolar
Fed se postupně přesouvá do ultra-jestřábího módu, což pochopitelně nemůže euru svědčit, jako překvapivý závan nervozity před víkendovým prvním kolem francouzských prezidentských voleb. V předvolebních průzkumech se totiž na úřadujícího prezidenta Macrona dotahuje kandidátka krajní pravice M. LePenová. Ta sice již není pro vystoupení Francie z eurozóny, ale i tak mají některá francouzská aktiva (dluhopisy a akcie bank) problémy s odlivem kapitálu a to může ubližovat i euru.
Pokud jde o Fed tak podrobný zápis z jeho březnového zasedání dnes večer nastíní, kterak spustí v květnu proces kvantitativního uvolňování. To, že to bude květen, nám včera fakticky sdělila druhá žena Fedu L. Brainardová. Jedna z největších holubic uvnitř FOMC, která navíc uvedla, že Fed bude muset zvedat sazby rychleji. To nakoplo dolarové sazby a zatlačilo eurodolar ještě níže.
Regionální Forex
Forint začal po nedělních parlamentních volbách (v nichž snadno zvítězil V. Orbán) slábnout, avšak skutečně výpravný tlak se dostavil až včera odpoledne. Spouštěcím mechanismem bylo vyjádření prezidentky Evropské komise Ursuly von der Leyen, že Brusel proti Maďarsku spustí disciplinární řízení, které zemi obviňuje z nedodržování právního státu. Na jeho konci pak může být pozastavení čerpání Maďarska z unijních fondů, což je v případě této země nemalá částka. Jen ze strukturálních fondů čerpá Maďarsko aktuálně okolo 2,5 % HDP ročně. Dodejme, že slábnoucí forint velmi pravděpodobně zítra vyprovokuje MNB k dalšímu výraznému zvýšení úrokových sazeb.