Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak správně naskočit do pozice a včas ji opustit. Třetí díl webináře Staňte se mistry tradingu už 19. 5. od 15:00!

Jak správně naskočit do pozice a včas ji opustit. Třetí díl webináře Staňte se mistry tradingu už 19. 5. od 15:00!

18.05.2022 6:01
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Již ve čtvrtek se na dalším webináři vrátíme k tématu tradingu a aktivního obchodování, které se ale dle mého názoru neobejde bez určité formy technické analýzy. Přístupů k technické analýze je skoro tolik, kolik je jejich následovatelů. Někdo dává přednost následování trendu, někdo je naopak kontrarián a další vyhledává trh oscilující v pásmu. Někomu vyhovuje klidný trh s nízkou volatilitou, jiný zase vyhledává bouřlivé období s vysokou volatilitou. Pro každý styl obchodování se hodí znát a sledovat jiné indikátory. Žádný z nich ale není svatým grálem a žádný z nich nedokáže zajistit pravidelné zisky při nízké volatilitě.

Následující webinář nebude o představení všech možných indikátorů, jednak protože to v daném časovém úseku není možné, a jednak se domnívám, že jednoduché věci často fungují nejlépe. Většina technických analytiků se zaměřuje na odhad aktuálního trendu, a proto se i my zaměříme na část technické analýzy, která si klade za cíl stanovení aktuálního trendu. Logika tohoto přístupu je taková, že trendy mají tendenci pokračovat. Základním principem je tedy odhalení silného, právě rozběhnutého trendu, naskočení do pozice s rozumným stop lossem a pak včasné opuštění pozice.

Jak vidíte, nic z toho se nezaměřuje na chytání dna a odhadnutí vrcholu. V jedné knížce jsem četl hezké shrnutí tohoto technického přístupu, které znělo asi takhle (vegetariánům se předem omlouvám): „Je to jako, když máte kost plnou masa, ale vy z ní vyjíte jen to nejlepší uprostřed, aniž by vás trápily ty zbytky po stranách“. Jak říká slavný trader Larry Hite: „Pokud diverzifikujete, kontrolujete své riziko a následujete trend, tak to prostě musí fungovat“.

Technická analýza (TA) vám umožní připravit si strategii a plán. Není to něco, co vám zaručí pohádkové zisky. Ačkoliv vás TA nespasí, ochrání vás před sebe samými a před tzv. over-tradingem, což je nadměrné obchodování bez jasné strategie. Na základě technické analýzy si můžete nastavit pevná pravidla, jako je například obchodování jen při průrazu více než tříměsíční formace, nakupování pouze při ceně nad 200denním průměrem nebo obchodování pouze průrazů potvrzených zvýšeným objemem atd.

Slavný Jesse Livermore kdysi řekl: „Spekulanti bez plánu jsou jako generál bez strategie, a tudíž bez akčního bojového plánu. Spekulanti bez jediného jasného plánu mohou pouze jednat a reagovat. Jednat a reagovat na střely a šípy akciového trhu, dokud nebudou poraženi.“ Legendární investor Stanley Druckenmiller kdysi uvedl: „K načasování trhu nikdy nevyužívám valuaci. K analýze načasování využívám zhodnocení likvidity a technickou analýzu. Valuace mi říká pouze to, jak daleko může jít trh ve chvíli, kdy do něj vstoupí nový katalyzátor, který změní směr trhu. Tímto katalyzátorem je likvidita a moje technická analýza ji, doufám, odhalí.“

Proto si na webináři kladu za cíl, ne vnutit vám, ale ukázat vám a seznámit vás se základním přístupem k TA. A v ideálním případě vám otevřít cestu k dalšímu vzdělávání a hledání vlastního ideálního investičního přístupu. Ten už si ale musíte ušít na míru sami tak, aby vyhovoval vašim individuálním preferencím, přesvědčením, finančním možnostem, charakteru atd. TA by měla být využívána jako tradingový nástroj, a ne jako nástroj k předpovídání cen. Uvědomění si nedokonalostí TA je jedním ze základních předpokladů pro její úspěšné využívání.

Představením si základních principů TA se nám zároveň otevírá cesta k té asi nejzajímavější části tradingu, a sice ke zkoumání různých tradingových strategií a set-upů. V druhé části semináře se postupně přesuneme k využívání TA v praxi a na závěr se podíváme na výsledky testování určitých druhů strategií postavených na průrazu formace. Tím se naladíme na konkrétní a detailně popsané tradingové strategie a set-upy, které ale budou předmětem až dalšího webináře.

Chcete ještě více poodhalit tajemství tradingu a osvojit či prohloubit si znalost užitečného nástroje v podobě technické analýzy? Zapište se na live webinář Staňte se mistry tradingu III – Technická analýza se mnou ve čtvrtek 19. května od 15:00 s registrací zdarma na tomto odkazu. Na stejném odkazu si do té doby můžete stáhnout a poslechnout záznam mých předchozích webinářů Staňte se mistry tradingu I a II či předchozího webináře, zaměřeného na dlouhodobé investování pod názvem Pohled hodnotového investora na současné trhy. Na stejném místě najdete i záznam nedávné investiční konference Patrie VÝZVA JMÉNEM STAGFLACE: INVESTOVÁNÍ V EXTRÉMNÍ DOBĚ, kde jsem měl tu čest být jedním ze spíkrů po boku svých kolegů a hostů Patrie Jaroslava Šury a Zdeňka Tůmy.

Těším se na online setkání!


Pavol Mokoš

 

Čtěte více:

12.03.2022 14:33
Nedávno jsem zde psal o technické analýze a o jejím místě v rámci širo...
Víc hlav víc ví? Jak je to s moudrostí davu na akciovém trhu
08.04.2022 5:55
Všichni jsme již mnohokrát slyšeli podobné klišé jako „když chceš vydě...
Momentové investiční strategie aneb jakým způsobem překonávají hlavní indexy profíci
23.04.2022 14:36
O investiční strategii investování do akcií se silným momentem jste ji...
Úspěšné momentové strategie a jejich tuning pro výnosy s nižším rizikem
30.04.2022 13:47
V minulém článku jsme si představili momentovou investiční strategii. ...
Není to jen čmárání v grafech. Jak získat drobnou výhodu oproti trhu. Třetí díl webináře Staňte se mistry tradingu už 19. 5. od 15:00!
15.05.2022 10:32
Vojenský konflikt na Ukrajině výrazně zamával s celým trhem a taky výr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.09.2023
8:15Víkendář: Pro X musí Musk najít jiné zdroje příjmů, Tesla bude investovat po celém světě
23.09.2023
8:00Víkendář: Dvě třetiny hodnoty Tesly z autonomního řízení?
22.09.2023
17:24Monetární politika v následujících letech - mezi mírně pod a mírně nad je velký rozdíl
17:01Wall Street roste a zelenat se před víkendem začíná i Evropa  
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Shrnutí výsledků fondu J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s. ve 2Q 2023
15:04Průzkum Reuters: V září ČNB sazbami nehne, ale do konce roku hlavní na 6,50 %  
14:50Ceny domů a bytů v Německu se ve čtvrtletí snížily nejvíce od roku 2000
13:10Než otevře Wall Street: Activision Blizzard, Palantir, Vertex Pharma  
12:49Perly týdne: Která aktiva jsou nastavena na tvrdé, měkké a na žádné přistání?
12:38Nová pokuta přes 9 miliard korun pro Intel. Evropská komise musela ustoupit verdiktu Soudního dvora
11:47Británie signalizovala, že schválí spojení firem Microsoft a Activision
11:02Podnikatelská aktivita v eurozóně v září dál klesá, tempo se ale zmírnilo
10:59Monopol Space X a nové firmy v odvětví uvažující jinak než stará škola
10:35Raiffeisenbank a.s.: Výplata dluhopisu ISIN XS2321749355
10:10Smíšená data z Evropy a stabilní pozice Bank of Japan. Dluhopisy mají dopoledne navrch  
9:46UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
9:20Rozbřesk: Česko s inflací v titulcích. Stojí za ní spíše dražší služby než potraviny
8:55BoJ pokračuje v uvolněné politice, evropská cena zemního plynu po odvolání stávky v Austrálii klesá  
8:44Japonská centrální banka pokračuje v mimořádně uvolněné měnové politice
6:47Chavez: Umělá inteligence je v základu stále jen matematika, lidí bude stále třeba

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data